Хімічний склад і особливості застосування золи

Завдяки високому вмісту калію і фосфору в золі з деревини, використання її як добрива у ґрунті може стати простим замінником мінеральних добрив з вмістом аналогічних елементів.

Крім того, ця речовина природного походження, що є важливим плюсом. Всі необхідні елементи, що містяться в попелі, мають доступну для рослин форму, а тому добре засвоюються.

Крім фосфору і калію, таке добриво насичене магнієм, залізом, бором, молібденом, марганцем тощо. У золі є практично все, що потрібно для гарного росту культур, крім азоту. Справа в тому, що під час спалювання деревини цей елемент випаровується, тому рослини, що його потребують, доведеться підгодовувати додатково. Важливо пам’ятати, що одночасне внесення азотних добрив разом з попелом може призвести до надмірного виділення аміаку, що буде несприятливо для розсади.

Калій, кальцій, магній та деякі інші речовини можуть нейтралізувати кислотність ґрунту, тому застосовувати підгодівлі варто обережно. Для кислого ґрунту таке добриво підійде чудово, але для нейтрального або лужного – ні. Зола здатна занадто сильно підвищити рівень рН, що призведе до недостатнього отримання культурами корисних речовин.

Продукти спалювання деревини можуть мати різний склад в залежності від їх типу. Наприклад, більш поживною для овочевих рослин буде зола, отримана з листяних порід, а ось хвойні дерева не дадуть такої кількості корисних елементів. Крім того, молоді стовбури після спалювання володіють більшим запасом калію, ніж старі.

Сприятливий вплив золи на ґрунт фіксується досить тривалий час – 2-4 роки після внесення.

Таке добриво можна зберігати багато років, але тільки в ретельно герметизированной ємності, в яку не потрапить волога. В іншому випадку воно втратить корисні якості.

Правила удобрення золою

Для досягнення оптимальних результатів росту культур і їх гарного плодоносіння, внесення золи потрібно здійснювати з урахуванням деяких вимог.

У важкі глинисті і суглинні ґрунти вносити золу потрібно в осінній період, для супіщаних ґрунтів і торф'янистої землі більше підійде весна.

Дуже часто це добриво використовують під перекопування, але більш підходящим варіантом буде додавання попелу в лунку або борозеньку для насіння безпосередньо перед їх посадкою. При цьому отриману ґрунтосуміш потрібно добре перемішати.

Необхідна кількість золи розраховується виходячи з розмірів земельної ділянки. При вирощуванні культур в промислових масштабах, на 1 га має припадати близько 15 кг добрива на рік. Для простого невеликого городу буде достатньо 1-2 відер.

Завдяки тому, що спалена деревина не містить хлору, нею можна підгодовувати такі культури, як суниця, картопля, виноград і смородина – для повноцінного розвитку всіх цих рослин вміст хлору в ґрунті протипоказаний.

Тим, кому не вистачає часу на окремий догляд за кожним видом культур, підійде універсальне рідке добриво з золи. Для його створення буде потрібно небагато: 10 літрів води та 1 стакан деревного попелу. Інгредієнти потрібно як слід змішати і влити під корінь рослини.

Існує практика замочування насіння у воді з золою перед посадкою. Для цього на 1 л. рідини додають 2 ст.л. попелу і залишають на день. Після цього суміш проціджують і кладуть туди зерна на 5-6 годин.

Продукт спалювання дерева можна використовувати для збагачення компосту, пересипаючи попелом кожен його шар. Така практика допомагає створювати в купі гною відмінні умови для розмноження потрібних мікроорганізмів, які поповнюють його поживними речовинами.

Для різних видів городніх культур розрізняють певні норми внесення попелу в ґрунт:

За матеріалами сайту dachnaya-zhizn.ru