Вирощування цих комах в лабораторіях набуло комерційного значення, коли джмелів стали використовувати для запилення ентомофільних (тобто сприйнятливих до комах-запилювачів) культур в теплицях. Через особливу будову квітки сімейства пасльонових до їх запилення пристосована тільки комаха, яка витягує пилок за допомогою вібрації. Саме тому ці культури найкраще запилюються джмелями. Медоносні бджоли такою особливістю не володіють.

Вже до 1990 року 80% європейських тепличних комплексів відмовилися від використання малоефективного механічного запилення або запилення за допомогою гормональних препаратів. Природне запилення завжди краще, ніж штучне. Воно є менш трудомістким, а разом зі збільшенням прибавки врожаю поліпшується якість плодів.

Критерії для підбору джмелиних вуликів

Близько 95% з усіх оброблюваних в світі рослин є ентомофільними, врожай їх насіння і плодів залежить від запилення комахами, в тому числі джмелями. Як досягти високих результатів і що ж впливає на успішне запилення? Перш за все це якість джмелиної сім'ї. Якими ж критеріями повинен володіти хороший, сильний джмелиний вулик:

  1. наявність здорової матки-засновниці;
  2. не менш 80 робочих особин на момент приходу вулика в комбінат;
  3. розплід в стадіях активного росту;

Переваги джмелів як запилювачів, в порівнянні з бджолами:

Через малу агресивність джмелі можуть широко використовуватися на садово-дачних ділянках, а також в навчальному процесі на курсах з біології бджолиних при підготовці фахівців в області екології, агрономії тощо.

Що впливає на успішне запилення джмелями

На успішне запилення впливає як якість вулика, так і кількість джмелів, які перебувають у теплиці в різні фази цвітіння культури. Негативний вплив на успішне запилення культур мають абіотичні фактори, такі як: температура, вологість, освітлення, хімічний фон після обробок. Якщо дані фактори відхиляються в ту або іншу сторону від оптимальних - це негативно позначатися на активності джмелів і як наслідок - відсоток запилення буде нижчим.

У південних регіонів в літні періоди, коли температура в теплицях піднімається до 45°С, і вище, рекомендується використовувати навіс для захисту від прямих сонячних променів, по можливості охолоджувати вулик додатковою вентиляцією. У похмуру погоду льотна активність джмелів знижується, але тут не варто завчасно бити на сполох, спочатку потрібно перевірити запилення на квітах: якщо відсоток запилення високий на томатах 60%, на огірку 80%, в такому випадку необхідності в додаткових сім'ях немає. Для тих регіонів, де в весняний або осінній сезон року, стоять тумани і 100% хмарність тримається тривалий період часу (більше одного місяця), рекомендовано збільшити кількість джмелиних сімей по відношенню до вашої площі (до 2 вуликі на 50 соток: по вулику з кожного краю теплиці).

Більше по темі комах запилювачів читайте у нашій статті: Домівки для комах – ентомофаги та запильники на службі у фермера