Аріель Маром, економіст, спеціаліст з фінансування аграрного сектору розповів про досвід ізраїльських кібуцу та надав поради нашим виробникам щодо створення успішного кооперативу.

Як функціонують ринки Ізраїлю. Славнозвісні кібуци та їх сучасні аналоги

Під час становлення Ізраїлю основою виробництва та сільського господарства були кібуци. Всі технології, які Ізраїль представляє на світовому ринку зараз, фактично народилися в кібуцах десятки років назад, і на їх базі сформувалися різні технологічні компанії, що пропонують світовому ринку інноваційні рішення в сфері сільського господарства.

– Кібуц – це не зовсім колгосп або радгосп, – пояснює спікер, – а спільне господарство, основне завдання якого – забезпечити своїх жителів певним набором соціальних послуг і спільно управляти тим господарством, яке було в кібуці. Згодом кібуци почали об'єднуватися в кооперативи, в які входили кілька десятків таких кібуців. Таким чином створювалися великі спільні підприємства, які займалися виробництвом плодоовочевої і молочної продукції, а також експортною діяльністю. Як наслідок, ізраїльська продукція почала активно продаватися на міжнародних ринках. Але сьогодні, варто зауважити, ринок Ізраїлю з точки зору кооперативного господарства кардинально відрізняється від тієї моделі, яка існувала наприкінці 80-х – початку 90-х років.

За словами Аріеля Марома, приблизно з 2000-х років майже 90% ізраїльських кибуців були приватизовані. Сьогодні це приватні фермерські господарства, об'єднані в кластери за своєю спеціалізацією. Кооперативних агрегаторів залишилося небагато. Це, як правило, дуже великі гравці. Ці кооперативи ефективні в тому випадку, коли можна грати в довгу на великих обсягах і на великих ринках. Тому в Ізраїлі відбувся певний поділ: кібуци, які працюють на великих обсягах і можуть вибудувати сильну логістику і довгостроковий збут, посилили свої позиції на ринку. А підприємства, які мали вузькоспеціалізоване невелике виробництво, стали приватними підприємствами.

Переваги кооперативів

– Сьогодні ринок став набагато складнішим і високо конкурентним. Навіть Ізраїлю зі своєю продукцією дуже важко конкурувати на міжнародному ринку, – зазначає експерт. – На шляху від фермера до покупця є мінімум три-чотири посередники: перекупники, які купують продукцію у фермера в поле, склади, розподільні центри, трейдери, які мають вихід на торгові мережі. Тому основне завдання українського виробника – скоротити або повністю ліквідувати посередників і самостійно вийти на кінцевого споживача. Та дрібному виробнику продати свою продукцію складно, тому що ринок диктує високі вимоги і за обсягом, і за якістю продукції, і за термінами поставки.

Спікер зазначив, що об'єднання фермерів в кооператив може вирішити багато проблем вітчизняних виробників, адже кооперація має великі переваги в порівнянні з індивідуальним виробництвом. Враховуючи справжні реалії плодоовочевого бізнесу в Україні, головна перевага членства в кооперативах – це те, що кооперативу набагато легше прибрати посередників між фермером-виробником і кінцевим споживачем та отримати гарантований збут. По-перше, кооператив може побудувати ефективну логістичну базу для різних фермерів з різною продукцією, яку вони самостійно забезпечити не в змозі, так як це вимагає значних коштів.

– Друга перевага кооперативу, – зазначає спікер, – це можливість налагодити процес глибокої переробки продукції, яку вирощують фермери, створити додану вартість і скоротити виробничі втрати. В середньому, близько 30-40% врожаю фермерів залишається незатребуваним з різних причин. Низькі ціни або відсутність довгострокового зберігання змушує фермерів тоннами викидати свій врожай, який просто гниє просто неба. Найліпше рішення – мати потужності з переробки сировини. Найчастіше фермер вкладає всі кошти у виробництво, а на обладнання для переробки грошей вже не вистачає. Тут і стане в пригоді модель кооперації. У той час, як великий консервний завод складно окупити, кооперативна схема себе повністю виправдовує. Кооператив, який має в своєму розпорядженні невелику лінію з переробки, зможе значно підняти ефективність фермерів, переробляючи 30-50 тонн сировини, і в той же час займаючись іншими операційними напрямками.

І тому головне завдання кооперативів та подібних агрегаторів – це ефективне ведення бізнесу, впровадження гнучкої системи управління, прийняття швидких рішень і відмова від посередників.

«Торговий форум» організований ГО «Земля Таврії» за фінансової підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).