Віталій та Ольга Шкріблякі вирощують салати у Запорізькій області вже четвертий рік. Не завжди все було гладко з бізнесом, були моменти, коли здавалося, що виробництво йде не в тому напрямку. Потрібна була підтримка більш освідчених у цій справі спеціалістів. Якісні консультації щодо правильного вирощування салатів у теплицях Віталій Шкрібляк зміг отримати від ізраільських спеціалістів, які неодноразово були на господарстві сім'ї та змогли допомогти їм потрібною інформацією.

Якщо вирощування Віталій зміг подолати, то сам для себе він бачив проблему продажу свого товару. На допомогу прийшли семінари від Проекту UHBDP та спеціалістів MASHAV по розвитку та просуванню свого бізнесу в мережі інтернет. За допомогою отриманних знань, Віталій та Ольга змогли налагодити продаж своїх салатів через транспортну компанію, якою пересилали товар до покупця. Крок за кроком створювали своє ім'я у плодоовочевій сфері по вирощуванню тепличної зелені. Потрібна була допомога у розробці логотипу та бренду компанії, так, після чергового навчального курсу, з'явилася назва «FreshSalat». Сім’я Шкрібляків змогла розробити візитівки та під час паківання своєї продукції використовувати їх, як підтвердження якості та високих смакових властивостей продукту.

Доходи, які отримували Віталій та Ольга Шкрібляки, потрібно було грамотно враховувати та розподіляти. Виробникам салатів і зелені із Запорізької області це вдалося зробити протягом місяця після тренінгу «Інформаційно-комунікаційні технології як інструмент для підтримки і розвитку малого та середнього бізнесу», який для клієнтів UHBDP проводили бізнес-консультанти з Ізраїлю Олександра Файнбурд і Даніель Рапопорт (Ізраїль).

Про цей тренінг вже ходили легенди серед сільгоспвиробників, щодо якості отриманих результатів та точності вирахування доходу. Калькулятор дозволяє якомога раніше визначити собівартість продукції, швидко проаналізувати результати: витрати, прибуток, рентабельність. Звідси можливість скорегувати дії наступного сезону, визначити, куди рухатися.

«Ми вирощуванням салатів та овочів займаємося вже 4-й рік. Витрати й доходи рахували, особливо не вникаючи в деталі. З нового року ввели в господарстві ретельний облік завдяки калькулятору для фермерів. Структура витрат, як на долоні. Калькулятор - відмінна річ, головне, щоб люди розуміли для чого цей ресурс. З початку року здебільшого одні витрати, але ми побачили, скільки «з'їдаємо» за тиждень, і ця інформація нас шокувала», - говорить Віталій Шкрибляк.

«Щоденний облік показує, заробляємо ми чи ні, калькулятор допомагає зрозуміти, чи варто займатися вирощуванням тієї чи іншої культури. Замислюєшся про модернізацію, впровадження енергозберігаючих технологій», - доповнює чоловіка Ольга.

Віталій та Ольга не зупиняються на досягнутому, регулярно відвідують навчальні тренінги від Проекту, знайомляться з новими длюдьми для плідної співпраці. Так вирішили поїхати обмінятись досвідом з іншим аграрієм, учасником Проекту UHBDP, Віталієм Біланом. Віталій на своєму господарстві також вирощує салати у теплицях, деякий час назад міркував над створенням платформи для пакування салатів у своєму регіоні. Ці та інші знання Віталій та Ольга Шкрібляки змогли отримати під час спільної зустрічі у Одеській області.

«Один в полі не воїн - це відомо всім здавна. Для виходу на нові ринки потрібні великі партії товарів, поодинці це неможливо! У цій ситуації я бачу наступний вихід - майбутнє за кооперативами. Дуже хороший приклад Ізраїлю. Тільки консолідувавшись, ми зможемо фінансувати фахівців, які допоможуть нам підняти якість нашої продукції і навчать правильно і грамотно укладати договора. Це дозволить нам бути конкурентоспроможними на більших ринках і продавати нашу продукцію набагато вигідніше».

Зустріч пройшла дуже насичено, були жваві дискусії, обговорення конкретних нюансів отримання якісного врожаю, тих деталей та тонкощів, що відомі лише практикам. І це було найважливішим, коли спеціалісти зустрічаються зі спеціалістами, та мають можливість передати свої напрацювання, обмінятися досвідом, поділитися "фішками" свого напрямку.

«Згодні з тим, що найбільші інвестиції повинні бути у власну голову. Будемо продовжувати вчитися вирощувати якісну і затребувану продукцію, шукати і розширювати нові ринки збуту. Наступного року плануємо відвідати бізнес-тури для придбання досвіду вирощування, зокрема салатів. На даний час замислюємося про створення своєї торгової марки. Набутим досвідом готові ділитися з іншими сільгосп виробниками».

Історія

Промо