Виростити масивні та великі цар-яблука приємно кожному садівникові.

Зазвичай їх отримують з молодих яблунь на другий - четвертий рік плодоношення. Потім плоди переважно дрібнішають і поступово перетворюються на горох - дрібні, непоказні, придатні тільки на переробку.

Цар-яблука можна отримати або зі всієї рослини, або з певної гілки. Остання переважніша, оскільки практично на врожаї дерева негативно не позначається.

Вчені-плодівники провели безліч досліджень, щоб встановити кількість листів, необхідних для отримання одного плода-гіганта. Для пересічного плоду їх повинно бути приблизно 40-60. У даному випадку їх, безумовно, повинно бути більше. Відіграють роль і деякі інші фактори росту і розвитку. На нашу думку, садівникові буде цікаво дізнатися конкретні методи отримання дуже великих (подарункових) плодів яблук. Розглянемо їх докладніше.

Гігантське яблуко

Вибір дерева. Природно, чим молодше дерево, тим більша ймовірність отримати великі плоди незалежно від сорту і підщепи. Звичайно, є сорти яблуні - дрібноплідні, які у будь-якому випадку не дадуть великі яблука, але більшість може дати плоди масою 300-400 г.

Вибір зони в кроні. При радіусі крони 1,5 м і менше можна використовувати гілку з будь-якої її частини. При радіусі 1,6-2 м виділимо гілку із середньої третини за висотою, а якщо радіус перевищує 2 м, то доведеться працювати з гілкою з її верхньої третини.

Вибір гілки. Для отримання виставкових плодів вибираємо в потрібній зоні гілку діаметром 3-5 см чотирьох-шестирічного віку. Кінцевий приріст (продовження гілки) повинен бути не менше 35 см. Якщо гілок з таким приростом немає, то всі намаганя отримати виставкові плоди в поточному році не матимуть успіху.

Обрізання гілки. Обрізання гілки, як і всього дерева, починаємо в лютому - березні і проводимо за наступною схемою:

Проріджування бутонів. Найбільший розмір мають яблука , що сформувалися з першого квітки. Виходячи з цього, в період, коли перший бутон побілів, але ще не розкрився, обережно виріжемо ножицями із суцвіття інші бутони, залишаючи тільки два - перший і другий. Перший в суцвітті бутон найбільший. Він обганяє в розвитку інші і тому добре помітний. Трохи більше інших і другий бутон, хоча у нього і немає таких різких відмінностей, як у першого.

Проріджування зав'язків. З початком опадання зав'язків, яке починається слідом за цвітінням, треба перевірити, як зав'язалися плоди на гілці, де ми плануємо отримати рекордні за величиною яблука. Якщо перший плод у суцвітті розвивається помітно швидше, ніж другий, то другий виріжемо ножицями (але не обірвемо, так що можна ушкодити кільчатку або навіть відламати її зовсім із-за крихкості деревини). Якщо помітних відмінностей немає, то залишимо обидва.

Проріджування плодів. Період закінчення червневого опадання зав'язі дуже важливий з двох причин - починається сезон метеликів плодожерки і виникає необхідність прорідити молоді плоди. Якщо на одну кільчатку припадає два плоди, то один з них видаляється. Мало того, вирізаються плоди на кожній парній кільчатці та залишаються на непарній. Або навпаки. Важливо, щоб вони залишилися на половині всіх кільчаток. Інакше цар-яблук не отримаєш.

Захист плодів від плодожерки. Для виставкових плодів краще всього використовувати марлеві мішечки. Мішечок розміром під майбутнє яблуко (діаметр 10-12 см) надягаємо на молодий плід так, щоб паросток, що росте на кільчатці разом з плодом, залишився зовні. Мішечок підв'язуємо до гілочки, але ні в якому разі не до кільчатки, тому що її можна відламати.

yabloko3 300x195

Розвиток яблука від квітки до зрілого плода

Літні операції. Як відомо, зростаючі плоди і пагони конкурують між собою за поживні речовини, і чим сильніше ростуть пагони, тим менше харчування залишається плодам. Тому при вирощуванні виставкових плодів потрібна панцировка пагонів.

Для цього на відібраній гілці над восьмим листом відрізаємо (вищипує) верхню частину зростаючого пагону. У разі якщо зростання пагону триватиме з новосформованої бруньки, то продовження паростку знову прищіпнем над третім нормальним листом. У більшості випадків двох панцировок буває достатньо для зупинки росту пагонів, але якщо зростання все ж таки буде продовжуватися, то панцировка продовжимо над кожним третім листом. Пагони, що ростуть на кільчатках, панцируємо тільки в тому випадку, якщо вони мають 6-7 нормальних листків (дрібні не брати до уваги) і продовжують зростати.

Треба зауважити, що на цій гілці на наступний рік отримати виставкові плоди не вдасться, хоча яблука гарної якості на ній будуть.

Омолодження дерев. У разі якщо дерево приносить «горох», то його слід омолодити незалежно від того, хочемо ми виростити цар-яблука чи ні. Цей агрозахід досить складний, але загальний принцип його зрозуміти легко. При омолодження слід зменшити радіус крони приблизно на третину.

Тільки на третій рік після омолодження можна буде обрізати гілку для отримання великих плодів, хоча якість яблук покращиться на всьому дереві. 
Як бачите, вирощування цар-яблук вимагає істотних витрат часу й особливої уваги, але що значать ці труднощі, коли можна отримати плоди всім на здивування?

А. Буличов, кандидат сільськогосподарських наук