Другий продукт від вермикультури - біомаса дощових черв'яків, яка успішно використовується як білковий додаток до кормів та у якості біохімічної сировини.

Вермикультура широко розповсюджена у Західній Європі, деяких країнах Східної Європи (Угорщина, Польща), США, Японії, країнах Південно-Східної Азії. Там працює досить багато дрібних і середніх підприємств, які виробляють дощових хробаків для аматорського рибальства та для кормів домашніх тварин, садової землї або органічного добрива "вермикомпост".

Під час застосування відвального методу орання, а також внесення пестицидів та мінеральних добрив ґрунт за дуже короткий термін значно погіршує свій стан. Відбувається засолення ґрунту, знищення його структури, зниження вмісту гумусу як основного джерела родючості, знищення грунтової мікрофлори та фауни. В результаті таких недалекоглядних дій людини врожаї різко падають, а бездумне збільшення внесення мінеральних добрив ще більше посилює цей процес.

На створення сантиметрового шару чорнозему в природних умовах потрібно не менше 300 років. За 10 років неправильної експлуатації ґрунту можна знищити те, що природа створювала не одну тисячу років. Чи можна змінити ситуацію в кращу сторону і подолати надмірну хімізацію ґрунту? Завдяки розробленим біотехнологіям вже за 3-5 років можна значно збільшити вміст гумусу.

Якщо вносити в ґрунт компост, гній або перегній, то в засвоювані форми добрив для рослин їх переведуть ґрунтові бактерії. Але процес цей досить тривалий і малопродуктивний. Прискорити його допоможуть «каліфорнійські хробаки».

Каліфорнійський черв'як був виведений в США в 1936 році спеціально для риболовлі. Надалі його пристосували для переробки органічних відходів з-за його ненажерливості і плодючості. В СРСР вони вперше були завезені у 1989 році.

«Каліфорнійці» відрізняються від нашого дощового черв'яка всеїдністю (переробляють гній, компост, рослинні залишки), ненажерливістю (швидкість переробки дуже велика - за добу переробляють масу, рівну масі його тіла), здатністю швидко розмножуватися (один черв'як за рік дає 100 поколінь).

До переваг також можна віднести те, що каліфорнійські хробаки живуть там, куди їх селять, нікуди не розходяться. Ну а основний недолік - вони погано переносять морози, і тому на зиму черв'ячнік потрібно добре утеплювати, а ще краще - переносити на зимівлю у підвал.

Хробаки виділяють продукт своєї життєдіяльності - копроліт, багатий корисною мікрофлорою, фізіологічно активними сполуками (ферментами, антибіотиками та ін.), необхідним комплексом мінералів, вітамінами. Копроліт - основа біогумусу (вермикомпосту) - ефективне універсальне концентроване органічне добриво.

Черв'яки переробляють органіку - гній або компост набагато швидше і в більш повному обсязі, ніж ґрунтові мікроорганізми в процесі компостування. Поглинаючи разом з ґрунтом величезну кількість рослинних залишків, найпростіших нематод, мікробів, грибів, водоростей хробаки перетравлюють їх, виділяючи разом з копролітами велику кількість гумусу, власної мікрофлори, амінокислот, ферментів, вітамінів, інших біологічно активних речовин, які пригнічують патогенну мікрофлору. При цьому органічна маса втрачає запах, знезаражується, набуває гранулярную форму і приємний запах землі. Образно кажучи черв'як, це своєрідний біозавод з виробництва ґрунту і її родючості. Це мільйони істот, які 24 години на добу безкоштовно працюють на вас, підвищуючи врожайність вирощуваних вами культур.

Біогумус перевершує гній і компости за вмістом гумусу в 4-8 разів. Це його головна перевага. Живильні речовини знаходяться в біогумусі у вигляді сполук з гуміновими кислотами і містять всі необхідні для рослин макро- і мікроелементи, а також і біогенний кальцій. Елементи, необхідні для живлення рослин, що знаходяться в біогумусі, взаємодіють з мінеральними компонентами ґрунту і утворюють складні комплексні сполуки. Таким чином, вони надійно зберігаються від вимивання, повільно розчиняються у воді, забезпечуючи харчування рослин протягом тривалого часу.

Розведення черв'яків можливо на дачі або в присадибному господарстві для переробки гною і рослинних відходів в ефективне добриво для своєї землі, але може бути і окремим напрямком бізнесу.

Причому товарною продукцією "черв'ячного" бізнесу - вермикультури, можуть бути безпосередньо біогумус - висушений, просіяний і упакований в поліетиленові мішки; готова земляна суміш для розсади та тепличного господарства - суміш біогумусу з землею, піском, торф'яної крихтою, упакована в поліетиленові мішки різного об'єму; живі хробаки, упаковані в пластикові коробочки з поживним субстратом; черв'ячні колонії для розведення в контейнерах з поживним субстратом; живі чи висушені хробаки як біомаса на корм птахів та інших домашніх тварин.

Початок такого бізнесу не вимагає великих фінансових витрат і не вимагає великих витрат часу для його ведення - черв'яки будуть самі розмножуватися без вашої безпосередньої участі. Необхідно тільки регулярно підсипати їм живильне середовище, зволожувати при необхідності, утеплити на зиму. А також організувати канали збуту продукції та її фасування.

Після обрізки в садах і на виноградниках залишається багато лози та гілок дерев, після збирання врожаю на плантаціях та городах, на консервних заводах і в цехах після переробки овочів та фруктів залишається багато органічних відходів - все це теж гарна сировина для переробки в біогумус. І зробити це не так вже й складно: досвід створення міні-заводів по виробництву біогумусу вже напрацьовано. Він і підтверджує той прогноз, що один мільйон черв'яків за два місяці своєї життєдіяльності пропускає через себе до 1 тонни підстилкового гною та інших відходів органічного походження. З цього виходить близько 500 кг біогумусу. Таким чином, за рік можна отримати його до 30 тонн, чого достатньо, щоб отримати гарантовано підвищений врожай на 10-15 гектарах.

Створення «черв'ячного» господарства - вельми перспективний напрям бізнесу, так як конкуренції в цьому сегменті практично немає, а попит на біогумус досить великий.

Володимир Ярмілка,
кандидат сільгоспнаук

Публікується за оригінальною статтею, вперше опублікованої в журналі «Добра аграрна новина», №4, 2010.