Все, що нас оточує, колись було чиїмись думками та ідеями. Сміливці зважилися втілити їх в життя, і тепер ми користуємося тисячами зручностей і пристосувань, насолоджуємося новими смаками, маємо нові можливості в різних сферах життя. Багато хто з нас фантазує та мріє, але мало хто діє й втілює.

Знайомтеся. Степан Садовник – фермер з Одеської області, завдяки якому вітчизняний ринок солодкої кукурудзи дещо змінився. У 2018 році компанія «Садкорн» запропонувала споживачам Одеси абсолютно новий продукт –  вакуумуванні качани кукурудзи, в 2019-м – зустрічайте таку кукурудзу по всій Україні! І, щоб поласувати солодкою царицею полів, не потрібно буде чекати літа, продукт «Садкорна» готовий до вживання в будь-який час року. Розпакував, нагрів у мікрохвильовці або на грилі, закрив очі, і ось воно, літо, серед зими.

Цариця полів, пляжів та ресторанів

Ще 10-20 років тому в Україні кукурудза асоціювалася з овочем, який потрібно довго варити, при цьому не було гарантії отримати хороший смак. Часто вона залишалася жорсткою, зерна при надкушуванні прилипали до зубів, солодкість була відносною. Сьогодні цариця полів впевнено зайняла своє місце на ринку свіжих овочів – пляжах Причорномор'я, і ​​сміливо «зайшла» в HoReCa. Кафе, бари, ресторани включили кукурудзу в свої меню, кукурудзу на грилі подають до пива, відварну з вершковим маслом пропонують в дитячому та дієтичному меню. З'явилися і любителі сирої кукурудзи. Чому? Майстри селекції запропонували ринку споживачів абсолютно нову кукурудзу, з високим вмістом цукрів і низьким вмістом крохмалю, кукурудзу, яку більше не треба утомливо варити, а можна насолоджуватися її смаком відразу, зірвавши з куща.

Південь України – це найкраще місце для вирощування смачної кукурудзи, ґрунтово-кліматичні умови цього регіону ідеально підходять для її культивування.

 – Це наш споконвічно слов'янський продукт. Вона корисна, не викликає алергії, ситна і смачна, –  вважає Степан Садовник. – Прекрасно піддається селекції, завдяки цьому ми сьогодні маємо солодкі, соковиті, багаті вітамінами сорти. Головне, вона абсолютно безпечна. Багато разів перевіряв різні сорти  –  в кукурудзі суперсолодких сортів ГМО немає! Кукурудза  –  знахідка для селекціонерів, це настільки гнучка та самодостатня культура, що застосовувати технології ГМО просто немає необхідності.

Цариця полів користується великою популярністю в США, Аргентині, Бразилії,   досить рекордні обсяги поглинає маленька Англія. Але вівсянки, звичайно, більше. За смаком українська кукурудза поступається тільки малайзійської, так-так, в азіатських країнах її теж люблять.

На «ти» з царицею полів

Степан Садовник закінчив Одеський сільськогосподарський інститут, 2 роки працював в Одеському селекційному інституті у відділі соняшнику, але життя змусило піти в комерційну організацію. У 2003 році товариш, який займався продажами насіння овочевих культур, запропонував Степану виростити голландську кукурудзу. В кишені привіз жменю насіння. З цього і почався роман Садовника з кукурудзою.

Сьогодні кукурудза в числі найпопулярніших рослин на землі.

Степан Садовник каже, що надихнувся смаком продукту, переваги якого зміг оцінити ще в ті роки, коли на овочевих прилавках продавалася кукурудза далеко не солодких сортів, хоч і часто під вивіскою «голландка», а кукурудза більше асоціювалася з кормом для худоби. Крім того, це дуже корисний продукт. Степан каже, що вирощування цілющого овочу приносить радість.

Кукурудза – справжній вітамінно-мінеральний коктейль. В ній містяться вітаміни групи В, Е, А, РР, Н, а також цинк, марганець, фосфор, кальцій, магній, калій, мідь і навіть золото в мікродозах. Вхідні в її склад цінні амінокислоти лізин і триптофан тонізують м'язи і нормалізують роботу кишківника. Кукурудзяні рильця додають до складу багатьох жовчогінних препаратів, відвар молодої кукурудзи регулює обмінні процеси в організмі, зміцнює судини.

– Я просто повірив у цей продукт. Важливо й те, що при його вирощуванні використовується мінімум хімії, кукурудза обробляється по листу тоді, коли препарати вже не можуть проникнути безпосередньо в початок. Ми продаємо кукурудзу під своєю торговою маркою – «Пан Садівник», гарантуючи якість і безпеку, наш товар без побоювання беруть і ресторани, і супермаркети, –  розповідає Степан Садовник.

Технологія вирощування: кілька секретів

«Садкорн» вирощує цей жовтозубий овоч на території близько 100 га. Щоб наситити ринок протягом усього сезону, «Садкорн» робить до 30 посівів і також поступово збирає урожай. Кукурудза, як і будь-яка цариця, благоволить, коли їй приділяють увагу, тому Степан Садовник з весни й до середини осені кожен день у полі. Кукурудзу потрібно годувати, поливати, захищати від шкідників і птахів. Цікаво, що птахи вибирають качани найсолодших сортів. Можна і не сумніватися, де в'ються птиці, там сорти з високими цукрами.

Крім того, агроном не зупиняє роботу на дослідній ділянці: щороку висаджує нові сорти, вивчає їх особливості в процесі вирощування, збору, переробки, відпрацьовує технологію вирощування, шукає найкращий сорт для переробки. В процесі вакуумування качани повинні зберегти привабливий вигляд і літній, свіжий смак.

–  Ми продовжуємо робити піддослідні посіви всіх гібридів, основних компаній, які торгують посадковим матеріалом, щоб вибрати найоптимальніший сорт, – ділиться директор компанії «Садкорн».

З 30-40 сортів Степан Садовник вибрав тільки 2-3, які здатні дати однорідну продукцію високої якості: початок має приємний вигляд, вишуканий смак, консистенція зерна така, що воно легко відстає від стрижня і не прилипає до зубів. Крім того, кукурудза відібраних сортів дозріває одночасно, а її початки перебувають на одній висоті в рослині. Є такі гібриди, що і початки нерівні, і зерна криві, але вони дуже смачні, така кукурудза більше підходить для вирощування на присадибних ділянках.

- Ідеальний смак кукурудзи визначається не за кількістю цукру в ній. Кукурудзу можна порівняти з кавою. Якщо кава середнього ґатунку, поклади й дві-три ложки кави, вона буде міцніше, але не стане смачніше, – каже Степан Садовник. – Смак кукурудзи визначає співвідношення мікроелементів, соковитість, аромат.

Сорти цукрової кукурудзи при краплинному зрошенні відрізняються гарною врожайністю. Справа в тому, що у рослин суперсолодких сортів корінь в 2 рази слабкіше, ніж у звичайних, вони більш вимогливі до живлення, потребують частого поливу. Але технологія вирощування цукрової кукурудзи під силу і початківцям агрономам.

Степан Садовник – це «кукурудзяна» енциклопедія, відразу характеризує основні сорти, може допомогти визначити переваги та недоліки, консультує початківців-кукурузників, які вважають за краще вчитися на чужих помилках і планують зайти на кукурудзяний ринок України.

І все-таки засновник компанії «Садкорн» бажаючим швидко заробити на кукурудзі радить не спокушатися. Вирощування кукурудзи зв'язано з безліччю ризиків. Один з яких, наприклад, неякісний посадковий матеріал. Степан каже, що насіння купують тільки у тих, кому довіряють. Особисті відносини допомагають мінімізувати ризики, але продавець насіння може й сам не знати, якої якості його товар.

Успіх у кукурудзяному бізнесі залежить і від погодних умов. Наприклад, високі температури викликають недозапилення, зниження врожайності й якості продукту. Багато сил витрачається на підтримку ідеальної роботи насосної, не отримавши вчасно вологу, кукурудза перебуває у стресовому стані, зупиняється в рості та формує качани, які не відрізняються прийнятною якістю зерна. Ще одна важлива деталь: резистентність шкідників до засобів захисту рослин. Робота з засобами захисту повинна бути ювелірною, використовувати препарати тільки оригінальні, без вмісту важких металів і з коротким терміном напіврозпаду.

У пошуках нових ринків збуту

При виборі культури важливу роль зіграло розташування полів компанії. Недалеко Одеса, море, сотні кілометрів пляжів. Словом, поряд гарячий ринок збуту. Як на відпочинку без українських бананів? Для багатьох відпочиваючих кукурудза –  це здоровий сніданок. Якщо раніше продавці на окремих ділянках пляжу кукурудзи реалізовували 500-600 качанів в день, то сьогодні 2-3 тисячі! Споживання зростає.

– З чим це пов'язано? Думаю, зі смаковими якостями нових сортів продукту. До речі, солодка кукурудза має різний рівень цукру та буває супер-солодкою. Ми працюємо з останньою, – пояснює Степан Садовник. – Це економічно вигідна культура, вона вимагає до себе професійної уваги, але коли в ланцюжку поставок з'являється дилетант – все валиться. З огляду на рівень вмісту цукрів в кукурудзі, вона не може довго лежати. З нею потрібно звертатися, як з полуницею. Кукурудза – швидкопсувний продукт і в жарку пору року потребує прохолоди холодильних камер. 

Спочатку «Садкорн» вирощував кукурудзу для свіжого ринку – пляжі, супермаркети. Потім з'явилася ідея продавати кукурудзу круглий рік, заморожували цілі качани та продавали взимку. Щоб кукурудза не втратила свої смакові якості, її піддавали шоковому заморожуванню, а це серйозні витрати. Крім того, транспортування було недешевим – в звичайному автомобілі не повезеш, користувалися послугами рефрижераторів. «Садкорн» шукав нові способи роботи з кукурудзою.

Вакуумовану кукурудзу Степан Садовник вперше побачив на плодоовочевій виставці за кордоном. Ця ідея захопила, але реалізувати її не вистачило матеріальних сил. У попередні роки спробували законсервувати овоч, але були проблеми з якістю плівки, кукурудза мала короткий термін зберігання. Зараз компанія знайшла плівку потрібної якості, яка має властивості консервної банки, зберігає цілісність і дає можливість зберігати продукцію протягом 2 років.

UHBDP – каталізатор бізнесу

Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва, який фінансується Урядом Канади і працює на території Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей, став для Степана Садовника тим поштовхом, який допоміг втілити ідею вакуумування кукурудзи в життя.

– Якби 3 роки тому мені сказали, що у мене буде дороге обладнання, яке дозволить зробити свій продукт, я б поставився до цього скептично, – розповідає Степан Садовник. – Але проект не тільки надав зустрічний грант на придбання вакуумної машини, термоформери, проект дав можливість обмінюватися знаннями, планами, спілкуватися з іншими людьми, які теж просувають свої нові продукти, проект допоміг відчути, що я не один такий авантюрист і фанатик своєї справи в цьому світі. Проект підштовхнув мене до глибокого аналізу майбутнього бізнесу.

Степану, агроному за освітою, довелося вивчати технологію виробництва консервів. Для отримання гранту він підготував бізнес-план, який поставив новий процес в економічні рамки. Бізнес-план продемонстрував, що вакуумування кукурудзи досить доступно та цілком піддається реалізації, але вимагає виконання певних заходів, щоб витримувати стандарти.

Вакуумуванні качани – це поширений продукт в світі, його можна зустріти на прилавках супермаркетів США і європейських країн. При консервації у вакуумну упаковку не використовуються консерванти, тому така кукурудза популярна у споживачів. Кукурудза в поліетиленовому «панчосі», як спляча красуня, тільки краще стає. Відсутність кисню і рідкого середовища зберігає продукт в первозданному вигляді.

Кукурудзу – в «панчоху»

Стиглу кукурудзу збирають рано вранці, коли ще прохолодно. При високій температурі повітря в зірваних качанах цукор швидко перетворюється в крохмаль. У «Садкорна» є 3-4 години для переробки. Якщо кукурудзу «маринувати» довше, помітно втрачається якість.

Кукурудзу з поля везуть в консервний цех, який розташований в 20 км від поля. Тут її чистять, обрізають, тому що вакуум-термоформувальна пакувальна лінія приймає продукцію заданих розмірів.

Кукурудза обдається окропом, цей фізичний процес пов'язує крохмаль, і кукурудза не темніє. Термоформер з плівки формує комірки довжиною 14 см, в них подається кукурудза, качани запаюють. На вакуумування одного качана витрачається 2-3 секунди. Потім протягом 30 хвилин кукурудза стерилізується в автоклаві, щоб запобігти небажаним мікробіологічним процесам. Плівка витримує 130° С протягом тривалого часу. Виробництво нескладне, але вимагає суворого дотримання технології. Чим швидше кукурудза з поля виявиться в «панчосі», тим смачніше і свіжіше буде її смак.

Вакуумована кукурудза – це готовий продукт, який не потребує додаткового приготування. Таку кукурудзу можна їсти так, але краще нагріти в воді, в мікрохвильовці або на грилі. Степан рекомендує качан змастити вершковим маслом, так смак продукту розкривається яскравіше. Любителям чогось погарячіше «Садкорн» радить кукурудзу підбадьорити на барбекю до легкого карамельного кольору зерен.

Варена кукурудза – це смачне і повноцінне харчування, що не викликає алергію. Зерна на качані залишаються соковитими, на відміну від тих, які зрізають, заливають маринадом і консервують у банці.

І про плани

Близько 50 відсотків виробленої кукурудзи «Садкорн» має намір поставляти на свіжий ринок, іншу половину врожаю вакуумувати та пропонувати на зовнішньому ринку. Продукт новий, для багатьох незнайомий, але після першої дегустації всі хочуть придбати кукурудзу «Садкорна». Продукцію торгової марки «Пан Садівник» планує поставляти не тільки на ринок України, а й до країн Прибалтики, Білорусії, Ізраїлю, Польщі та ін.).

Обрано сорт кукурудзи, відпрацьована технологія вирощування та вакуумування, але на цьому «Садкорн» не має наміру зупинятися. У завданнях підприємства постійна робота над підтриманням високої якості та конкурентоспроможності продукції. У найближчих планах будівництво міні-заводу.

Степан Садовник поглядає на кольорові сорти кукурудзи, вони цікаві HoReCa. Але кукурудзу-біколор, в качані якої білі та жовті зерна розташовані упереміш, наші споживачі не сприйняли. Мовляв, аж надто підозріла. Альбінос або ГМО? Ні, просто такий сорт, до речі, супер-солодкий.

Степан Садовник бачить перспективи у виробництві інших вакуумованих продуктів і планує розширювати асортимент. В умовах сучасного ритму життя очищені овочі, що довго зберігають свіжість, цікавлять не тільки HoReCa, а й зайнятих людей, що хочуть економити час на приготуванні їжі. Вакуумуванні овочі дозволяють кінцевому споживачеві економити не тільки час, а й гроші. Багато хто з цим зустрічався: зовні презентабельні продукти, зіпсовані зсередини. У випадку з вакуумованими овочами такі неприємності виключені. Кредо «Садкорна» – виробляти смачну, корисну та якісну продукцію. Реєструючи свою торгову марку, «Садкорн» демонструє бажання бути впізнаваним і гарантувати якість. Овочевий сезон 2019 року не за горами, так що нагулюємо апетит і шукаємо в торгових мережах екологічно чисту вакуумовану кукурудзу торгової марки «Пан Садівник». Чому? Тому що смачно і корисно!