В Україні поки що не існує стійкої культури сортування сміття, а також достатньої кількості сміттєпереробних заводів, тому проблема з пластиком загострюється з кожним роком.

Вже найближчим часом Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування внесе на повторне друге читання доопрацьований законопроект №2051-1 про обмеження обігу пластикових пакетів на території України для прийняття його Верховною Радою в цілому.

Основна мета законопроекту – зменшення попиту на використання пластикових пакетів в Україні, а отже, запобігання забрудненню довкілля. Така концепція відповідає першій стадії ієрархії поводження з відходами – а саме, мінімізації утворення самих відходів. При цьому, чи буде в Україні створюватись достатній об’єм доступної тари з інших матеріалів поки що невідомо.

Законопроектом пропонується заборонити розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:

Обмеження не поширюватимуться лише на надлегкі пластикові пакети з товщиною стінки до 15 мікрон та розмірами 225х345х450 мм, що використовуються як первинна упаковка для м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів. Вони будуть заборонені з 2023 року, після появи на ринку альтернатив, про це повідомляє Урядовий портал.

Планується, що заборона на пластикові пакети почне діяти через дев’ять місяців з дня прийняття законопроекту. Таким чином буде забезпечено поступовий перехід на більш екологічні альтернативи: пакети та торбинки багаторазового використання, паперові пакети, біорозкладні пакети.

Пакети, які не відповідатимуть вимогам і залишаться в обігу, повинні будуть утилізуватись суб’єктами господарювання, які їх придбали. Окремо встановлюватиметься відповідальність за порушення вимог закону та розповсюдження пакетів.

Варто відзначити, що всі агровиробники, які зараз займаються пакуванням своєї продукції у пластик, мають достатньо часу для підготовки до зміни тари на більш екологічні аналоги.