[widgetkit id=173]

Чим більше Сергій Потапов відкривав тонкощів плодоовочевого бізнесу та знайомив з аналітикою цієї галузі, тим більше становилося зрозумілим: нашим аграріям доведеться навчатися. Навчатися, для того щоб виробляти смачні якісні продукти, які супермаркети будуть "відривати з руками й ногами", для того, щоб виходити на міжнародний ринок, відправляти плоди на експорт, насичувати вітчизняний ринок якісними продуктами і, таким чином, досягати головної мети - покращувати власний добробут.

- Суть нашого Проекту в тому, щоб зміни, які відбуваються під час дії Проекту, зберігалися тривалий час, - говорить Сергій Потапов. - Вирощування - зазвичай це підсобне господарство для себе та частково на продаж. Але щоб працювати на зовнішньому ринку та отримувати великий прибуток, вирощування повинно стати бізнесом. Знаєте, можна людині дати рибу, а можна вудку. Наш проект дає аграріям вудку.

Традиційно в наших південних краях вирощували овочі та фрукти не тільки для потреб регіону, але й для постачання, зокрема, у пінічну частину Росіі, де літо починається значно пізніше. Нові політичні обставини додали деяких змін в роботу фермерів: потрібно шукати нові ринки збуту продукції. Сергій Потапов вважає, що європейський ринок – найближча перспектива для наших аграріїв, потрібно тільки прикласти до цього зусиль.

Для налагодження економічно ефективного ланцюга «виробник - покупець», кожному фермеру необхідно створити бізнес-план. Розробляючи стратегію дій, простіше кажучи, приймаючи рішенння про те, що потрібно садити, а від вирощування яких овочів відмовитися, необхідно виходити з реальних потреб ринку. Цю інформацію фермери можуть отримати завдяки Проекту UHBDP. В кожній області, де працює Проект, а це – Миколаївська, Запорізька, Одеська та Херсонська, є маркетологи, які готові надавати інформаційну підтримку в цьому питанні.

Сергій Потапов справедливо зазначив, - навіщо в Миколаєві вирощувати цибулю? Бо зовсім поруч, у Каховці, зосереджена одна з найбільших баз з вирощування цієї культури, тут спеціалізуються на його культивуванні та щороку збирають близько 150 тис. тон цибулі. Цього року обсяг реалізації насіння знову досить великий, тому можна очікувати перевиробництво. Ті, хто займаються цибулею 20 років, не отримають прибутків, а ті, хто тільки почали вперше, ще й втратять. Перевиробництво – це й низькі ціни, і малі прибутки.

В Європі є велика потреба у продуктах, які не мають широкого розповсюдження в Україні. Це, насамперед, - шафран, батат, аспарагус (спаржа). І завдяки UHBDP в нашому регіоні вже почали вирощування цих культур, оскільки вони мають перспективу. Сергій Потапов вважає, що не потрібно лякатися нових культур. Колись в наших місцях не знали що таке картопля, тепер ми не уявляємо національну кухню без бульби: картопляники, вареники з картоплею та борщ.

Ще один важливий фактор, на який сьогодні ми звертали увагу фермерів – це виробництво продукції з високою категорійністю. Якщо морква наприклад, то краще, обирати тип «Нантська». Вона велика, без серцевини, найсоковитіша, найсолодкіша. Її охоче використовують для реалізації та для виробництва соків.

Підводячи підсумки, Сергій Потапов визначив 3 пріоритетних напрямки Проекту. Перший, це – пошук фермерів-лідерів, які будуть згуртовувати навколо себе виробників, трансформувати підсобні господарства в бізнес-проекти. Другий – стимулювання вирощування продукції для експорту. Третій – відкриття нових для нашої місцевості культур - нішевих, малорозповсюджених.

- Кожен семінар – це нові знання, хоча й досвід в мене великий в галузі вирощування овочів та фруктів. Теми актуальні, тут можна отримати інформацію з перших вуст від провідних вітчизняних та зарубіжних спеціалістів, готові до дії інструкції. Наприклад дізнатись про всі тонкощі процедури відправлення продукції на експорт, - розповідає фермер Наталя Іванівна Остряніна. - Крім того, на таких семінарах ми, фермери, знайомимося, маємо можливість спілкуватися, ділитися досвідом. Вражає те, що всі йдуть тільки перевіреними шляхами: всі вирощують капусту, то й я буду вирощувати. Щоб вийти на світовий ринок, нам, понад усе, потрібно змінити світогляд, - вважає Наталя Іванівна.