1. Правило ботаніки.
Не слід садити один за одним як одну і ту ж рослину, так і культури родинні, що належать до одного виду. Це найперше, головне і важливе правило, що витікає з наступних умов:
- Хвороби і шкідники у них найчастіше однакові. Отже, перша причина не буде усунута.
- Токсини у них теж схожі. Переробляють коліни однієї рослини тільки культури іншого ботанічного виду. Відповідно і друга причина залишиться на місці.
- Харчування і потреба в мікроелементах у культур однієї родини також практично ідентичні. Виходить, що і третя причина залишиться незмінною.
Як висновок: сівозміна овочів в межах одного ботанічного сімейства неефективна.
2. Правило часу.
Чим довше культура не повертається на своє попереднє місце вирощування, тим краще!
Мінімальний термін, через який можна повернути рослину на колишнє місце – 3 роки. Для моркви, петрушки, буряка, огірків його краще збільшити до 4-5 років. Капусту можна повернути тільки через 6-7 років. Якщо є можливість (вистачає місця, вирощується багато культур), то сміливо збільшуйте ці цифри, буде тільки краще.
В іншому випадку знову не будуть усунуті ті самі три причини втоми ґрунту.
3. Правило родючості.
Визначаючи порядок чергування культур у сівозміні, пам'ятайте про харчування і про рослини, які допомагають збагатити ґрунт потрібними елементами.
Всі культури використовують поживні елементи для свого зростання. Сильно вимогливі до харчування рослини не варто садити одну за одною.
Деякі культури покращують родючий шар вже самим фактом свого зростання на цьому місці. До таких відносяться майже всі бобові. Вони не тільки розпушують ґрунт, але й наповнюють його мінеральними елементами. Недарма багато овочів розвиваються краще після таких попередників. До речі, схожими якостями володіють і рослини інших видів, у яких коренева система глибока, потужна і розвинена.
Інші містять необхідні речовини в своєму корінні та листі. Ці рослини потрібно знати і по можливості закладати в компост.
Вміст поживних речовин в рослинах:
- гречка і листя дині – кальцій,
- листя дурману – фосфор,
- стебла і листя тютюну – калій,
- дводомна кропива – залізо.
Відповідно до цього правила, радимо вам при складанні порядку чергування культур в сівозміні звертати увагу не тільки на ботанічний вид і строки, але і на вимогливість до харчування і поліпшення родючості. Таким чином:
- після кожної рослини, вимогливої до харчування, на майбутній рік варто садити бобові культури або ж дбайливо удобрювати грядку компостом;
- після менш вимогливого овоча можна посадити більш вимогливий, помірно удобривши ґрунт.