Обсяг нашого трав’яного експорту, наприклад, у 7 разів менше польського. Про це розказав Євген Шумейко, директор компанії «Добротрав», під час конференції Український трав’яний бізнес, яку організував і провів 23 травня у Миколаєві Фонд Ласка за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва.

На конференції зібрались сортовипробувачі, представники науки, виробники, переробники, експортери лікарських трав з 11 регіонів України, зокрема, з Київської, Вінницької, Закарпатської, Хмельницької, Полтавської, Запорізької, Одеської, Миколаївської, Херсонської, Сумської, Черкаської областей. Всі вони говорили про великі можливості трав’яного бізнесу в Україні, але за умовах розвитку переробної промисловості. Експорт вимагає сировину якості преміум-класу, й таку сировину багатьом нашим сільгоспвиробникам ще треба навчитися вирощувати, вимагає сертифікацію продукції, але на невеликі обсяги її отримувати недоцільно.

[widgetkit id=481]

Вихід є. Кооперація! Спеціаліст з вирощування лікарських трав Олександр Губаньов рекомендує одночасно займатися 4-6 культурами, а це простіше робити спільно. Трави вимагають індивідуального підходу, багато ручної праці – кооператив може з цим впоратися. Диверсифікація культур – страховка від можливих економічних ризиків.

Олена Котик із Михайлівської ОТГ Запорізької області надихнула своїх земляків вирощувати разом лікарняні трави. Чотири сім’ї об’єднались у групу, щоб виробляти лікарську рослину сировину. Ринки збуту вже є - виробники чаїв та трав’яних зборів.

- Після конференції я переконалась, що ми йдемо правильним шляхом. Разом вивчаємо агротехнології та технології передпродажної підготовки сировини. Цього року висадили змієголовник та чотири сорти меліси, - каже Олена Котик.

В 2018 году Україна експортувала 4 450 тонн, це на 700 тонн більше ніж у 2018 році, в грошовому еквіваленті це виглядає так: 334 млн. грн. – минулого року, 197 млн. грн. – у 2017. Середня вартість експортного кілограму з України – 2,79$ за кг, з Польщі – 4,28$. Проблемні моменти, на які вказували експерти – немає потрібної сировини у великих обсягах, ми не вміємо її продавати. 50-60 % обсягу експорту «роблять» 10-12 компаній, 90% експорту – дикороси, тобто не виростили, а зібрали. В Україні майже немає вирощування органічних трав – це великий потенціал для сільгоспвиробників.

Щодо розвитку ринку лікарської рослинної сировини Євген Шумейко, директор компанії «Добротрав», прогнозує, що кількість заготівельників дикоросів зменшиться, лікарняні трави спробують вирощувати агрохолдинги, а кількість компаній експортерів збільшиться. За його словами, ринок експорту лікарської рослинної сировини може зросте у 2023 році до 25-30 млн. доларів.

Серед культур, перспективних для експорту в 2019 році: цвіт кропиви глухої (1 100 грн. за кг), цвіт арніки монтани та пелюстки волошки (500-600 грн. за кг), мох ісландський (100 грн.), цвіт липи (200 грн.), пелюстки соняшнику (150-170 грн.).

Культури, що є в дефіциті на вітчизняному ринку: коріння алтея лікарського, валеріани лікарської, ехінацеї лікарської, лопуха, пелюстки волошки, соняшнику, нагідок, цвіт лаванди, ромашки, цмину та багато інших.