Близько гектару землі знаходиться в обробці у родини Тетяни і Миколи Сухіних, які мешкають в Херсонській області. Вони вирощують кабачки, моркву, буряк, капусту та інше. Земля постійно знаходиться у користуванні. За рік сім’я Сухіних збирає 2-3 врожаї, коли моркву зібрали, на її місці саджають пізню капусту. Замість редиски та картоплі – кабачки, там де були кабачки саджають пекінську капусту. Таким чином веде своє господарство майже кожна родина в регіоні, де мешкає Тетяна, тож польові овочі вирощуються з надлишком, а потім їх ще треба продати. На місцевому ринку ціни невисокі, деякі родини намагаються вивезти врожай подалі – на гуртові ринки. Але й там в сезон за овочі не завжди дають високі ціни – вдається специфіка регіону, в якому майже кожен клаптик землі під засадженнями.

«В нас кожна родина щось вирощує – так здавна відбувається. В сусіда морква виросла, вдало продав, тож на наступний рік всі засадять, будуть сподіватись, що ціна зросте. А ціна від такого обсягу городини навпаки падає. Дуже важко віднайти саме свою овочеву культуру, яку потрібно засадити. Її ж ще продати треба.»

У 2019 році за допомогою смс-розсилки Тетяна отримала повідомлення про те, що в селі Виноградово, де вони мешкають, відбудеться зустріч з представниками Канадського проекту (UHBDP). Шукаючи нові, більш маржинальні ринки збуту для своєї продукції, фермерка вирішила взяти участь, так як сподівалась отримати корисну інформацію від спеціалістів організації «Земля Таврії» та UHBDP. Після цього знайомства вона стала постійно підтримувати зв'язок з Проектом, відвідувати заходи, які проходили в районі та отримувати корисні новини з Проекту за допомогою розсилки на пошту та Вайбер.

Зустрічі та семінари від Проекту UHBDP проводилися на регулярній основі. Саме там Тетяні Сухіній вдалося познайомитися з представником ФудАгроКома, закупівельником овочів у великих обсягах. Ця зустріч допомогла Тетяні та її родині створити сталий ланцюг поставок овочів, без додаткових зусиль.

Взимку 2020 року фермерка почала на постійній основі співпрацювати з компанією ФудАгроКом.

Кабачки в сім’ї Тетяни висаджують три рази на рік – навесні, влітку та восени. Весняний врожай був реалізований на гуртовому ринку Копані. А вже влітку вирішили весь врожай продати представникові ФудАгроКому. Категорійний спеціаліст приїхав на ділянку родини Сухіних, роздивився умови, в яких вирощували кабачки, висунув свої умови закупки, які задовольнили родину фермерки. Весь якісний товар був відповідно запакований і доставлений до місця реалізації. Спеціалісти Проекту та організації «Земля Таврії» допомогли Тетяні та декільком іншим фермерам об’єднати товарну партію в одному місці. Завдяки такій співпраці вимоги компанії закупівельника були виконані – товар привезений та зважений. Такий спосіб реалізації є більш вдалий для Тетяни та її родини, не приходиться довго стояти на ринку, щоб продати овочі. Ще один позитивний фактор співробітництва – вартість в’їзду на ринок Копані, де раніше Тетяна продавала свій товар. Раніше Тетяні Сухіній доводилось кожен день платити 80 гривень (біля 3 USD) за в’їзд до ринку, не маючи гарантії, що товар буде проданий. А після того, як Тетяна почала співпрацювати з Проектом UHBDP та компанією ФудАгроКом, ці витрати вийшло мінімізувати. До того ж Тетяна завжди мала гарантію, що її товар компанія-закупівельник забере повністю і за більш високою ціною, ніж на гуртовому ринку.

В такій системі родина працювала майже весь сезон і через день поставляли закупівельнику приблизно 300-400 кг кабачків. Завдяки кращій ціні та оптимізації витрат, сім’я Тетяни Сухіної на одному лише виді продукції за сезон змогла зекономити біля 40 000 грн (біля 1500 USD), а заробити й того більше.

«Закупівельна ціна кабачків на ФудАгроКомі на 2-3 гривні вища, ніж на ринку. Якщо порахувати – виходить дуже велика маржинальність. Нам більш вигідно здавати одному закупівельнику, якого ми вже знаємо, та який знає наш товар. Обсяги він викуповує великі – ми можемо навіть об’єднувати вирощену продукцію з сусідами навколо та вивозити гуртом, оптимізуючи вартість на доставку врожаю. Також ми завжди маємо вибір – якщо на гуртовому ринку ціна на якийсь товар вища – веземо туди, нас ніхто не обмежує.»

Завдяки Проекту Тетяна дізналася про програму Е-ваучер, яка була направлена саме на дрібних фермерів, таких, як сім’я Сухіних. Відтепер Тетяна та її родина активні користувачі програми, завжди користуються вигідними пропозиціями по закупівлі насіння. Якість насіннєвого матеріалу, який реалізовується за допомогою системи Е-ваучер, допомогли родині Тетяни вирощувати якісний кабачок, який користувався великим попитом в закупівельника. Однорідна партія, засаджена в один час, допомагала Тетяні реалізовувати товар без додаткових зусиль – кабачок майже не потрібно було калібрувати та перебирати.

«Використали можливості програми Е-ваучера, закупили насіння пізнього кабачка за акційною ціною. І на відміну від минулого року, коли декілька разів викидали врожай – в цьому році ми вже реалізували всю вирощену продукцію. Ми посадили лише 2 пачки насіння, ще чотири залишили на наступний сезон. Працюємо переважно самі, тому не маємо можливості ризикувати із великим обсягом продукції. Засадили саме стільки, скільки планували продати закупівельнику. Весь зібраний врожай був вивезений на ФудАгроКом без залишку. Дуже вдячні Проекту за таку можливість!»

На наступний сезон родина фермерки планує замовити крапельну стрічку через запропоновану систему Е-ваучер. І впевнена, що це дуже вигідна пропозиція. Сусіди-фермери, з якими Тетяна поділилася корисною інформацією і розповідала про надані можливості, спочатку не вірили в реальну економію, не вірили, що такий Проект може допомагати дрібним виробникам. Але Тетяна на власному досвіді доказує зворотне. Система Е-ваучер допомогла зекономити 400 гривень на одній пачці насіння, а їх всього було замовлено шість штук. Тобто економія 2400 гривень - досить приємний внесок в розвиток малого бізнесу.

Для Тетяни та її родини найцінніше в Проекті UHBDP виявилась саме інформація, якою з радістю діляться спеціалісти Проекту та партнерських організацій.

Співробітники організації «Земля Таврії» розповіли про гуміреактор, за допомогою якого родина фермерки може поліпшити якість свого грунту, збільшити врожаї. Участь в Проекті допомогла Тетяні познайомитись з учасниками, які вже мають позитивний досвід в цьому процесі.

Тетяна відмічає, що Проект є вкрай корисним, дозволяє брати участь у семінарах, вебінарах, спілкуватися та консультуватися у спеціалістів сільського господарства. Дозволяє завжди першими дізнаватися про всілякі агроновинки, отримувати консультації та переймати досвід від колег.

«Це наш сімейний бізнес, ми всю роботу виконуємо своїми силами, без найманих робітників. Слідкувати за новинами в сільському господарстві майже ніколи. А за допомогою Проекту ми можемо отримувати корисну інформацію без зусиль. Спеціалісти проекту знають, які овочі ми вирощуємо та які проблеми маємо, тож допомагають дуже спеціалізовано, це виявляється надзвичайно корисно.»

Після вдалого сезону в 2020 році родина Тетяни вже веде перемовини із ФудАгроКом стосовно планування продажів овочів на наступний рік, а саме моркви, кабачків, буряка. Для цього готують необхідну кількість насіння, щоб споживач був забезпечений всім необхідним у відповідних обсягах.

«Ми враховуємо всі особливості нашої землі і висаджуємо відповідні сорти овочів. За вісім років роботи ми все ж знаємо, який збір нам необхідний.»

Родина має ідеї, бажання та готова працювати задля добробуту. Але виникають деякі труднощі, в яких сподіваються на допомогу проекту. Наприклад на цей час вони потребують консультацій агрономів щодо вирощування.

«Подала заявку на грант щодо консультації агронома. Ми не маємо відповідної освіти. І лише на своєму власному досвіді, методом екскрементів здобуваємо певні висновки. Тому дуже хотілося б виграти грант, щоб нас супроводжував досвідчений спеціаліст!»