Щоб отримати якісний врожай, необхідно докласти чимало зусиль з облаштування ділянки, вирощування різних культур. Це підтвердить будь-який фермер-господар. Проте що робити тим аграріям, які мають погані грунти: легкі піщані або ж важкі глинисті, на яких взагалі важко щось вирощувати? А якщо земля ще й має ознаки осолонцювання, проводити агромеліоративні заходи стає ще важче.

Альтернативою для таких невеликих господарств можуть стати високі грядки - невеликі піднесення, призначені для культивування овочів та зелені.

Для того щоб спорудити високі грядки своїми руками, не потрібно специфічне обладнання і будь-які особливі навички. Конструкції по всьому периметру огороджують стінками, зробленими з дерева, або ж будь-якого іншого матеріалу, через це загальний рівень грунту стає вище, ніж на звичайній городній ділянці. У такої конструкції є свої особливості, а саме: заповнення грядки робиться у кілька шарів, що сприяє якісному удобренню грунту, захисту кореневої системи, гарному росту вирощуваних культур. Більше інформації про теплі грядки Ви можете подивитись у нашому каталозі екотехнологій.

Вся конструкція високої грядки складається з 6 шарів:

 1. Дерев’яні дошки.
 2. Нижній захисний шар з металевої сітки.
 3. Деревні цурки.
 4. Насип з гілок і кори.
 5. Частина активного шару з паперових обрізок.
 6. Поживний прошарок з опалого листя та трав'яного покосу.
 7. Вермікомпост або біогумус.
 8. Безпосередньо родюча частина грунту.

За допомогою металевої сітки виконується захист кореневої системи, перешкоджаючи тим самим проникненню шкідників. Верхню частину конструкції заповнюють родючим грунтом, наприклад біогумусом, куди висаджують різні культури, що пускають в подальшому своє коріння в інший шар з листям та  травою, де відбувається підживлення овочів і зелені. Кору, чурки, паперові обрізки використовують як захисні компоненти, необхідних для фільтрації вологи та обміну речовин.

Всі перераховані верстви високої грядки захищають спеціальним каркасом, зробленим з цегли, дерева або пластику.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ

При порівнянні зі звичайними городніми конструкціями, призначеними для вирощування овочів і зелені, у високих грядок є ряд істотних переваг:

 1. Високі грядки можна будувати на ділянках, які вважаються практично непридатними для овочівництва.
 2. Виснажливе перекопування, прополку досить замінити легким розпушуванням грунту.
 3. Грядки насипної конструкції, прості у монтуванні та розбиранні.
 4. Простіша боротьба із бур'янами.
 5. Можливість облаштування між грядками зручних доріжок.
 6. Культури швидше дозрівають.
 7. Забезпечення відмінного дренажу.

Простота укриття культур від заморозків за допомогою брезенту або використання агроволокна.

Незважаючи на безліч переваг, відзначають і кілька важливих недоліків насипних конструкцій. До них належать такі 3 основні аспекти:

 1. Досить часта необхідність поливів через висихання грунту.
 2. Необхідність заходів щодо профілактики розвитку шкідливої ​​мікрофлори.
 3. Будівництво самих грядок.

МАТЕРІАЛИ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ДЛЯ СПОРУДЖЕННЯ КАРКАСУ

Технологію того, як зробити високі грядки, можна описати в кілька етапів:

 1. створюють перший рівень;
 2. нарощується висота конструкції;
 3. рядка наповнюється геотекстилем і робиться дренаж;
 4. зводиться вимощення навколо конструкції.

Створюючи перший рівень конструкції, знімають за наміченим периметром грунтовий шар, рівно встановлюють відібрані дошки, використовуючи рівень. Рулеткою перевіряють довжину розмірів по діагоналі, вона повинна бути скрізь однаковою. Вирівнюючи висоту країв, під дошки можна підкладати дрібні гілки або, навпаки, прибирати грунт. Переконавшись в тому, що висота дощок з дерева однакова, і розміри по діаметру збігаються, довгими саморізами закріплюють кути конструкції.

Для підтримки піднятих конструкцій часто в кожному кутку дерев'яної секції вбивають із внутрішньої сторони кілочки приблизно на 60% вглиб. Висота стовпчиків повинна бути однаковою, тоді вся конструкція вийде рівною.

Щоб наростити висоту грядки, ребром на попередній ряд укладається необхідна кількість дошок, кутові стики при цьому повинні бути нахлистом. З'єднують також за допомогою саморізів.

Дно закривають захисною сіткою, зробити можна дренаж з будь-якого абсорбенту: цегляної крихти, щебню, кераміки, гальки. Потім вистилають геотекстилем, роблять захист від шкідників, утворення грибків, бур'янів. Замінити природний матеріал можна простими газетами.

Далі заповнюють грядку пошарово:

Ширина кожного такого шару повинна бути приблизно по 10 см. Поверхню грядок і міжряддя засипають мульчею, щоб зберегти таким способом вологу, захистити коріння рослин від можливих холодів.