Богданова Світлана - активна учасниця Українського проекту бізнес розвитку плодоовочівництва з 2018 року. Приймала участь в тренінгу з бізнес-симуляції, в 2018 році стажувалась в Ізраїлі по програмі MASHAV, агрегаторка овочевої продукції.

Вже близько 20 років родина Богданових займається вирощуванням овочів, таких як картопля, капуста, буряк та морква. Загальна площа їх господарства складає близько 10 гектарів. За останні роки побудували холодильні камери для зберігання пекінської капусти, всі інші овочі в літній період відразу після збирання потрапляють до споживача, а запаси на зимовий період зберігаються в складських приміщеннях. Картоплю висаджують 2 рази на рік. Перший врожай підлягає реалізації, а другий йде на зберігання.

Родина Богданових самостійно закупила холодильне обладнання і продовжила розвивати свій проект.

“Ми зробили все за свої гроші і розуміємо, що все це наша власність. Тому нам треба працювати в 2-3 рази більше, щоб не втратити те, що маємо.”

Світлана разом з родиною, стикнувшись із труднощами фермерської діяльності вже розмірковувала припинити діяльність й зайнятись чимось іншим. Платити податки з нестабільною діяльністю майже не отримуючи гарного доходу дуже складно. Родина планувала збувати товар в супермаркети, але це виявилося неможливим. Дуже високі вимоги до якості товару та дуже низька вартість закупівлі. Також магазини потребують поставляти чистий вимитий товар в мінімальній вазі 20 тон. А це дуже складна робота, для якої необхідний трудовий ресурс, а це є дефіцитом. До того ж власного врожаю для таких поставок не вистачало, потрібне було якесь нове вирішення цих проблем.

На допомогу прийшли спеціалісти організації “Земля Таврії”, які працювали в Херсонському регіоні та були партнерами проекту UHBDP.

Ставши учасницею проекту UHBDP Світлана Богданова мала нагоду відвідати Ізраїль з навчальною програмою щодо холодильного обладнання та кооперації. Знання, які вона там отримала допомогли фермерці переформатувати роботу свого господарства та почати розвивати власний бізнес.

“Я побачила, що кооперація – це майбутнє і це працює. Теплиці, кубіти показують, що колосальна підтримка державою сільського господарства дає бажаний результат від кооперації. Нам поки що про таке можна лише мріяти. Вразила професійна мийка, упакування, сортування. Була дуже здивована, що це реальність.”

Після навчання, разом із організаторами проекту провели семінар з кооперації в селі, де розташоване господарство Світлани. Запросили фермерів, які мають невеличке власне господарство, провели перемовини. Розуміючи необхідність показати власний позитивний приклад, Світлана разом з декількома іншими фермерами вирішила створити об’єднання виробників.

Група об'єдналася у квітні 2018 року аби спільно вирощувати та реалізовувати картоплю, моркву та капусту. Лідерка групи Світлана має свій холодильник на 100т та готова агрегувати продукцію в регіоні. А спеціалісти організації “Земля Таврії” продовжили допомагати, організовувати семінари із кооперації, нетворкінг, допомагали із пошуком нових каналів збуту.

Для групи фермерів були проведені тренінги із маркетингу, консультації по зберіганню продукції а також усі бажаючі прийняли участь у Торговому форумі, на якому змогли створити нові бізнес зв’язки із закупівельниками.

На заходах, які проводить проект, Світлана познайомилася з компанією АГРІКО, це світовий лідер у галузі вирощування високоякісного посадкового матеріалу картоплі. Разом з консультантами компанії було підібрано високоякісні сорти, що відповідають кліматичним умовам у певному регіоні. Гарним результатом такої співпраці стали високі врожаї. Вже декілька років у хазяйстві фермерки використовують тільки цей посівний матеріал. А ще Світлана радіє, що може економити кошти на агрохімічних обробках та добривах бо минулого року разом з іншими виробниками їздила у Еко-тур – та знайомилась з використанням гуміреактору.

“Слід зауважити, що менеджери “Земля Таврії” дуже уважні, вони не просто обдзвонили і запросили на семінар, а запропонували підготувати всі питання і надіслати тренеру. В результаті ми отримали дуже живий, інтерактивний захід з великою кількістю корисної інформації.”

Це унікальний за принципом своєї роботи та одночасно простий у побудові саморобний компостер українського агронома-винахідника Івана Буракова. Він дає можливість отримувати високоякісне рідке органічне добриво – гумісток, який використовується як превентивний засіб захисту рослин від багатьох хвороб та шкідників, а ще підвищує родючість ґрунтів, шляхом відновлення природнього біорізноманіття корисної мікрофлори. Отже, з одного боку піклування про землю та рослини, з іншого – використання якісного посівного матеріалу дає упевненість у результатах.

Корисною стала для Світлани зустріч із Булгаковим Павлом – спеціалістом зі зберігання плодоовочевої продукції, який за підтримки проекту UHBDP проводив велику кількість вебінарів для фермерів. Особливої уваги заслуговує його інформація щодо зберігання моркви в холодильному обладнанні, яку Світлана змогла використати на своєму господарстві й отримати гарний результат.

За період в якості клієнтки проекту UHBDP Світлана Богданова поліпшила якість продукції завдяки якісному посадковому матеріалу та використанню гуміреактора й знашла нові ринки збуту для себе та фермерів навкруги.

“Якщо б не було проекту, ми навряд чи узнали б про гуміреактор. Ми купили технологію, а з нею йшли і бактерії. Тобто проект заклав вагомий внесок в моє господарство. Багато інформації отримала щодо вирощування пекінської капусти, моркви, як правильно складувати товар в холодильні камери.”

Проект дозволив не лише отримати масу корисної інформації для розвитку бізнесу, а й дозволив знайти нових друзів-однодумців.

Ще одна особливість проекту – це е-ваучери. Для групи виробників, яке очолює Світлана Богданова, агроволокно і крапельна стрічка для поливу йшла за спеціальною вигідною пропозицією. Тож фермери не тільки могли придбати якісне обладнання, а й зекономити на покупці.

Участь у навчальних заходах підштовхнула Світлану до легалізації свого бізнесу. Розуміючи важливість таких дій, фермерка зареєструвала ФОП й мала змогу вести перемовини про постачання продукції з магазинами та супермаркетами, що відкрило для неї додатковий ринок збуту.

В планах Світлани та її родини продовжити розвиток власної справи в напрямку вирощування польових овочів. Відвідавши захід від проекту UHBDP присвячений вирощуванню пекинської капусти, фермерка має в планах розпочати вирощування цієї культури.

Також Світлана має надію, що співпраця групи виробників буде відбуватись і в майбутньому, тож продовжує модернізувати власні складські приміщення та закуповувати необхідне обладнання для зберігання овочів.

“Після зустрічей проекту UHBDP розумію, що я займаюсь саме своєю справою і роблю те, що повинна робити. І далі буде тільки краще. Кооперація – це майбутнє. Тільки необхідно працювати офіційно. Зараз ми почали активно працювати в цьому напрямку, консультуємось зі спеціалістами, щоб все робити правильно.”