У Кілії Одеської області та її околицях тільки ледачі не вирощують суницю садову. Але ніхто тут не вирощує так, як це робить Юрій Лагуза.

Сім'я Юрія займається вирощуванням ягід вже другий десяток років. За цей час було проведено чимало агрономічних експериментів і перевірено на практиці безліч технологій вирощування суниці. Були успіхи, були і невдачі. Юрій ніколи не зупинявся в пошуку найбільш ефективної технології.

[widgetkit id=558]

Кілька років тому Юрій Лагуза, подорожуючи по безкрайніх просторах Інтернет, відкрив для себе абсолютно новий підхід до вирощування суниці садової. Це була технологія «вирощування на буграх», про яку розповідали на своєму YouTube каналі німецькі фермери. Такий спосіб посадки більш ефективний, тому що навесні бугор швидше прогрівається та відрізняється більшою вологоємністю в порівнянні з грядкою.

Інноваційний спосіб вирощування передбачає використання складного та дорогого обладнання, яке одночасно, за один прохід, укладає в землю крапельну стрічку, формує бугор з грунту та вкриває його мульчуючою плівкою. Коштів на придбання такого обладнання не було, але нова технологія настільки заворожила Юрія, що він зважився на авантюру: самостійно виготовив основний механізм і пристосував його до роботи в парі зі своїм стареньким трактором. Допомогли досвід роботи механізатором, інженерна кмітливість та вмілі руки місцевих механіків.

Перший млинець не виявився комом! Оброблені за допомогою нового пристосування 20 соток експериментальної ділянки в перший же сезон дали врожай суниці садової майже в два рази(!) більший, ніж на ділянках, де використовувалася традиційна технологія. При цьому перший врожай зі своєї ділянки Юрій зібрав на два тижні раніше, ніж його сусіди.

Цього року Юрій за допомогою членів своєї сім'ї посадив суницю садову за технологією «вирощування на буграх» вже на 1 га орендованої землі, розташованої на острові в дельті Дунаю. Всі з нетерпінням чекають на весну та вірять, що їх суниця з'явитися на ринках Ізмаїла й Одеси однією з перших, і напевно буде найсмачніша.

Цілеспрямований фермер зазначає, що суттєвою допомогою на етапі становлення його господарства стала програма eVoucher від Проекту UHBDP. Програма дозволила родині Юрія заощадити значні кошти під час придбання крапельної стрічки, агроволокна, тепличної плівки та касет для розсадника, добрив та ЗЗР.

У планах на найближчі сезони нарощування обсягів виробництва суниці за рахунок збільшення площ, що обробляються за новою технологією. Єдине побоювання викликає стан трактора, що вимагає все частішого ремонту через зношеність його вузлів та механізмів. Вся сім'я Лагузи тепер мріє про придбання нового сталевого помічника.