Температура води для поливу не повинна бути нижче температури повітря у відкритому ґрунті. При поливі холодною водою в тканинах рослин, вимогливих до тепла, овочевих культур підвищується в'язкість протоплазми, знижується всисна сила, внаслідок чого різко знижується надходження в рослину води і, незважаючи на наявність води в ґрунті, настає так звана фізіологічна посуха.

Зрошення - це штучне постачання води у ґрунт через різні системи труб, насосів та спреїв. Воно використовується в районах, де кількість опадів є нерегулярною, існують посушливі кліматичні умови, або очікується посуха. Існує багато видів іригаційних систем, в яких вода подається на все поле рівномірно. Вода може надходити з підземних горизонтів: через джерела чи свердловини; поверхневі води: через річки, озера або водойми; або навіть від інших джерел, таких як очищені стічні води або опріснені води. Як результат, дуже важливо, щоб фермери раціонально використовували воду для потреб сільського господарства та забезпечували її належну якість для збереження ґрунтів, і як наслідок, стійко-високих врожаїв. Існує два основних типу поливу за кількістю використаної води: низької та високої витрати води і обидва можуть бути ефективно використані у садівництві в залежності від потреби.

До низьковитратних систем відносять:

До висковитратних відносять:

На сьогодні в овочівництві застосовують п'ять видів поливів:

  1. Передпосівні, передпосадкові та післяпосівні, що забезпечують гарні сходи насіння і приживлюваність рослин; поливні норми дорівнюють 100-200 м3/га.
  2. Основні вегетаційні поливи для відновлення запасів вологи в кореневмісному шарі з поливними нормами 200-550 м3/га.
  3. Освіжуючі поливи для зволоження наземних органів рослин та приґрунтового шару повітря у спекотні дні (а полив здійснюється у вечірній час), з поливними нормами 20-30 м3/га.
  4. Протипаморозкові поливи для захисту наземних органів рослин від невеликих заморозків у весняний та осінній періоди.
  5. Підкормові поливи для внесення з водою добрив в розчиненому вигляді.

Будь яке необачне зрошення може спричинити проблеми, з якими може стикнутися фермер лише у майбутньому. Вони полягають у процесах ерозії, розмивання ґрунту, порушення його гранулометричного складу, структури, а також насичення мінеральними речовинами та солями, які пригнічують розвиток рослини.

Для вирішення цих проблем все більшу популярність набувають системи автоматизованого поливу. Це перш за все засоби для правильного та зручного поливу рослин у відповідний час. Полив здійснюється навіть за відсутності людини на ділянці - повна автономія та комплексний полив рослин, в результаті чого вони отримують стільки вологи, скільки їм потрібно - ані більше, ані менше. Аби зрозуміти переваги автоматизованого поливу порівняємо наступні ситуації:

Автоматизовані системи поливу можна використовувати разом з інструментами для вимірювання вологи ґрунту – тензіометрами. Вони показують необхідність поливу рослин і допомагають вибудувати режим зрошення. Тільки рослини, вирощувані при оптимальній вологості, можуть дати кращий результат по своїй врожайності, а точна інформація відповідно до потреби рослин дозволить заощадити водні ресурси та кошти. Докладніше про ці системи читайте у наступному випуску та, якщо вас цікавлять якісь конкретні питання, - пишіть у коментарях аби ми їх дослідили.