Така важлива складова економіки України, як сільськогосподарське виробництво, є сферою прикладання зусиль фермерів, якими опікується Проект UHBDP на Півдні України. При цьому завжди слід мати на увазі, що всі ресурси, необхідні для цього виробництва, не можна розглядати, як невичерпні чи гарантовані наперед. Невиконання умови сталого/стійкого розвитку сільського господарства з часом може призвести до падіння родючості ґрунту та зменшення врожайності культур.
Це положення має особливе значення для наших фермерів, оскільки саме захист та раціональне використання оточуючого середовища дозволяє захистити саму основу життя як нинішнього, так і майбутніх поколінь.
Стійке/стале ведення сільського господарства дозволяє одночасно захистити навколишнє середовище, забезпечити здоров'я населення, розвиток людських спільнот і благополуччя тварин при забезпеченні можливостей зростання доходності фермерських господарств. Воно адаптує та приймає найкращі досягнення практичного досвіду органічного землеробства та нових технологій, і при цьому на новому, сучасному рівні використовує практичний досвід з минулого, що підтвердив свою корисність.
Які риси притаманні для стійкого сільського господарства? Воно:
- Забезпечує, щоб ресурси для сільського господарства (такі, як вода, ґрунт, поживні речовини, навколишні ліси) збереглися, а не виснажувалися при використанні;
- Захищає природні екосистеми;
- Використовує методи ведення сільського господарства, які захищають навколишнє середовище і здоров'я людини, наприклад, шляхом безпечного або мінімального застосування пестицидів;
- Використовує традиційні та органічні методи ведення сільського господарства, які є більш безпечними для землі, а також нові технології, які підвищують ефективність і прибутковість;
- Використовує менше енергії (викопного палива і електроенергії);
- Виробляє менше відходів, а в ідеалі дозволяє зовсім відмовитися від них;
- За можливістю спрямовується на місцеве виробництво і споживання продукції, а не імпорт або переміщення продукції здалека.
Як працює стійке сільське господарство? Воно:
- Є економічно життєздатним, що дозволить своїм власникам (фермерам) залишитися в бізнесі при мінімізації шкоди довкіллю. Вибираються лише стійкі доступні підходи, що забезпечують більшу додану вартість з добрим поверненням інвестиційних коштів.
- Виконує позитивну соціальну функцію, тобто його складовою є покращення якості життя фермерів, фермерських сімей та фермерських громад, а також і належна увага до задоволення потреб споживачів продукції, включно з турботою про їх здоров’я, що в свою чергу викликає його підтримку з боку суспільства.
- Є дружнім до навколишнього середовища, тобто зберігає або навіть і покращує ресурсну базу, що є основою для сільського господарства і для самого виживання людства в довгостроковій перспективі.
Економічна, соціальна і екологічна функції сталого сільського господарства є взаємопов'язаними і всі вони є одночасно необхідними для стійкості.