Сьогодні майже всі знають про сонячні панелі, що генерують електроенергію. Однак, коли мова йде про зелений тариф або використання електроенергії на власні потреби, часто виникають питання: які сонячні панелі краще обрати, яке обладнання придбати, у скільки це обійдеться та чи можна на цьому заробити? Давайте розбиратися.

Почнемо з теми зеленого тарифу. Відповідно до оновленої Постанови від 1 жовтня 2020 року “Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств”, «зелений» тариф на електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт та які введені в експлуатацію становить:

з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року - 536,50 коп/кВт·год (без ПДВ).

Та перш ніж підключатися до зеленого тарифу, варто підібрати підходяще обладнання.

Якщо корисна площа, відведена під встановлення батарей, обмежена, то краще обрати сонячні панелі з монокристалічного кремнію. Цей тип панелей має найбільш високий ККД. Такі батареї можуть займати менше місця при одній і тій же потужності, що і полікремнієві панелі.

Сонячну батарею з монокристалічного кремнію легко впізнати - вона складається з псевдо квадратів чорного кольору.

Якщо обмеження по площі немає, беріть сонячні батареї з полікристалічного кремнію - вони дешевше і трохи краще працюють в похмуру погоду завдяки тому, що сонячні елементи мають різну орієнтацію кристалів кремнію.

Порівняємо ціни сонячних батарей для дому та дачі:

Тип інвертора

Якщо мережі у 220В немає і не буде, тоді вибирайте автономний інвертор. У такій системі сонячні панелі будуть заряджати акумулятори, і одночасно енергія буде витрачатися на різних навантаженнях. Рекомендується також запастися генератором, який зможе зарядити АКБ.

Якщо мережа є, то виникає наступне питання: чи потрібно резервування електропостачання, або Ви хочете просто економити?

Мережеві інвертори

Якщо стоїть мета просто економити - достатньо поставити мережевий інвертор. Для нього не потрібні акумулятори. Енергія, що виробляється сонячними батареями, перетворюється в 220В і відразу витрачається споживачами в будинку.

Два в одному

Це система, яка ще й запасає енергію. У ній використовується гібридний інвертор. Основна його особливість - спільна робота мережі і сонячних батарей. При цьому можна обрати один з двох пріоритетів для основного джерела енергії. Якщо обрати мережу, тоді інвертор буде брати не більше дозволеної потужності від мережі, а якщо не буде вистачати - добирати необхідну кількість енергії від альтернативних джерел енергії та акумуляторів. Якщо ж поставити пріоритет сонячних батарей - тоді інвертор буде брати максимум енергії від них, а якщо не буде вистачати, добирати трохи з мережі.

Потужність інвертора

Потужність мережевого інвертора підбирається рівній або трохи більшою, ніж потужність масиву панелей. Щоб дізнатися, якої потужності інвертор потрібен у Вашій системі, потрібно порахувати сумарну потужність електроприладів, які можуть бути одночасно включені у вашому домі.

Тип контролера заряду

Тут нам на вибір всього 2 типу: ШІМ і МРРТ. Різниця між ними в тому, що МРРТ контролер знімає з сонячних панелей до 20% більше потужності в порівнянні з ШІМ контролером. При цьому його вартість в 2-3 рази вище. Щоб допомогти собі зробити вибір, зробіть простий розрахунок. Якщо ви поставили собі на будинок сонячні батареї потужністю 1 кВт, то МРРТ контролер може зняти з них всі 1000 Вт, в той час як ШІМ «освоїть» всього 800 Вт. Щоб він наздогнав за потужністю МРРТ контролер, потрібно додати ще одну панель на 200-250 Вт. Зрозуміло, розрив між контролерами в 20% тримається не 100% часу. Однак, сонячні батареї експлуатуються не один рік, і різниця в 20% за 20 років може набігти досить велика. Що вам вигідніше - додати батареї або доплатити за більш досконалий контролер - вирішувати вам. Рекомендовано, що при потужності панелей понад 1 кВт вигідніше ставити МРРТ контролер.

Потужність контролера заряду

Потужність контролера заряду потрібно обирати по його паспортним даним (там вказано, яку потужність він може прокачати через себе в АКБ). Ця потужність повинна бути більше потужності масиву батареї, встановлених у вас вдома (на дачі). Також бажано (для ШІМ контролерів), щоб клас напруги батареї відповідав напрузі на акумуляторах. Тоді буде менше втрат на перетворенні напруги всередині контролера.

Для МРРТ контролерів такого обмеження немає. У них навпаки, краще набрати велику напругу. Тоді навіть в саму похмуру погоду контролер зможе зберегти працездатність і знімати потужність з батареї.

Ємність акумуляторів

Про ємність можна сказати: чим більше, тим краще. Однак, розрахувати мінімально необхідну кількість АКБ можна. Для цього потрібно визначити скільки та яких електроприладів повинні працювати в разі відключення електроенергії і помножити цю кількість енергії на бажаний час автономної роботи.

Загалом, якщо ви вирішили встановлювати сонячні панелі, спершу потрібно звернутися до фахівців у цій галузі. Більшість компаній наразі надають безкоштовні консультації, тому ви зможете отримати прорахунок у вашому конкретному випадку та заощадити власні кошти від непотрібних витрат.