Поліетиленові листи дозволяють затримувати теплову енергію сонця в ґрунті, прогріваючи весь верхній шар.

Соляризація у літній період може підвищити температуру ґрунту до рівня, при якому знищуються багато хвороботворних організмів (патогени), нематоди і насіння багаторічних бур'янів. Вона не залишає токсичних речовин і може бути легко використана на маленькій або великій площі. Соляризація також поліпшує структуру ґрунту, збільшує кількість доступного азоту (N) та інших важливих для рослини поживних речовин. Соляризація – це простий, безпечний і ефективний метод, який використовується на польових та овочевих культурах, в садах і виноградниках. Її можна застосовувати органічним виробникам або фермерам, які прагнуть знизити витрати на використання пестицидів. Отриманий позитивний ефект, що проявляється у підвищенні вегетативної та плодової маси рослин, збільшенні врожайності, може тривати більше одного вегетаційного сезону після соляризації.

Підготовка ґрунту

Соляризація є найбільш ефективною, коли пластикова плівка максимально близько прилягає до рівної поверхні ґрунту. Підготовка ґрунту починається з дискування, фрезерування або повернення ґрунту вручну для зменшення часток ґрунту та рівномірного їх розподілення на поверхні. При цьому видаляються будь-які великі скелі, бур'яни або інші об'єкти, які можуть підняти або проколоти пластикову плівку.

Укладення пластику

Поліетиленова плівка може бути закладена вручну або за допомогою тракторного причепу. Усі відкриті краї пластикового листа повинні бути закріплені у ґрунті, а навколо – завчасно підготована та очищена територія, щоб запобігти повторному засіванню насінням бур'янів та поширенню патогенів. Пластик укладається або на всьому полі, де вся територія буде використовуватись під висаджування, наприклад, зернових культур, або покривають лише ряди, чи окремі сектори, які підлягають очищенню.

Повне покриття

При повному обсязі покриття, пластмасова плівка закладається таким чином, що утворює безперервну поверхню на всій території поля або площі, яку потрібно обробити. Краї плівки можуть бути з'єднані за допомогою спеціального клею, який не руйнується під впливом ультрафіолетового випромінювання сонця або простим закріпленням укладених сусідніх смуг пластику і поховання обох кромок у ґрунті. Закріплення кромки в ґрунті можуть бути більш рентабельними, ніж склеювання країв разом, але це може призвести до того, що частина ґрунту буде необроблена належним чином. Кінці плівки повинні бути закріплені на місці їх занурення у ґрунт. Якщо після закладення плівки утворюються западини та нерівномірне прилягання поліетилену, потрібно врахувати це при наступній соляризації та вжити необхідні агромеліораційні заходи з вирівнювання поверхні та подрібнення часток ґрунту.

Прихильники екологічного землеробства, тобто такого, що несе мінімальний вплив на навколишнє середовище, пропонують уникати глибокої обробки ґрунту після застосування соляризації, оскільки це може призвести до повторного зараження через підняття неочищеного ґрунту на поверхню. Про цю технологію No-Till ми розповімо в наступній статті. Повне покриття рекомендується, якщо ґрунт сильно заражений патогенами, нематодами або багаторічними бур'янами.

Секторне покриття

У зоні покриття плівка укладається стрічками над попередньо обробленими ділянками. Смужки повинні бути від 50 см в ширину. У деяких випадках смуга покриття може бути більш практичною та економічно-доцільною, ніж повне охоплення, тому що це потребує менше плівки і не потребує з'єднання листів разом. Смужка покриття ефективно вбиває більшість шкідників і усуває необхідність глибокого орання після соляризації.

Зрошення

Вологий ґрунт проводить тепло краще, ніж сухий і робить ґрунтові організми вразливими до підвищення температури. Ґрунт повинен бути насиченим вологою щонайменше на 70% до глибини 20-25 см. Ґрунт може бути зрошений перед або після укладання поліетиленової плівки.

Терміни проведення

Для південних регіонів України соляризацію рекомендується проводити у літній період, коли температура сягає максимальних показників. В залежності від культур, її можливо проводити відразу після збору врожаю, та навіть на початку осені. Потрібно врахувати, що для отримання належного результату, плівку потрібно залишити на 4-6 тижнів.