Ми все частіше згадуємо у наших статтях про зміни клімату та потепління, яке особливо сильно відчувають аграрії на півдні України. Окрім очевидних проблем з посухами та суховіями, потепління стимулює поширення невластивих раніше шкідників. Фермери помічають, що традиційні хімічні обробки все частіше не виправдовують очікувань, бо комахи з кожним недоотруєним поколінням все більше адаптуються до інсектицидів. А нові препарати, які з’являються на офіційному ринку ЗЗР, невпинно ростуть у ціні, що в кінцевому результаті підвищує собівартість самої продукції. Через це в Україну активно імпортуються дешевші овочі та коренеплоди з південних країн, де агровиробники змогли адаптуватися до контролю чисельності шкідників ефективними методами.

За перші півроку 2020 р. Україна імпортувала близько 55 тис. тонн томатів загальною вартістю майже $52 млн. Таким чином, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, Україна збільшила імпорт цих овочів на 16% в натуральному виразі і на 68% — у вартісному, повідомляють аналітики Української плодоовочевої асоціації. Аналогічна ситуація спостерігається і на ринку огірків. З січня по травень поточного року Україна імпортувала 10,3 тис. тонн огірків на загальну суму $9,9 млн. Для порівняння: за 5 місяців 2019 р. в Україну було поставлено 7 тис. тонн цих овочів загальною вартістю $5,5 млн.

В чому ж секрет успішних гравців з Туреччини, Грузії, Ізраїлю та інших країн, які щороку дедалі ширше відкривають для себе двері експорту в Україну? Одна з переваг - це зменшення витрат на агрохімікати. Виявляється, що в цих країнах вже багато років вирощують культури у сітчастих теплицях. Та якщо раніше для українських виробників ці технології здавалися недоступними, потепління вносить свої корективи.

Ми розібрали найцікавіші питання та пропонуємо вам важливу інформацію, що допоможе побудувати сітчасті теплиці та підготуватися до наступного сезону.

Чи можна стартувати перший оборот в сітчастій теплиці?

Цього ми робити не радимо. Адже весняні приморозки ніхто не відміняв, а за властивостями утримання теплого повітря поліетиленові теплиці значно ефективніші, ніж сітчасті. Крім того, на початку весни більшість шкідників, включаючи томатну мінуючу міль, ще малоактивні, тому отримати продукцію з першого обороту у традиційній теплиці є більш вигідним.

Чи не буде перегріву рослин у сітчастій теплиці або застою повітря?

Деякі фермери вже спробували встановити сітки на фрамугах традиційних теплиць у літній період - якраз під час пікової активності льоту шкідливих метеликів. І отримали негативний досвід, оскільки температура зросла настільки, що рослини отримали тепловий удар, а відсутність вентиляції призвела до порушення газообміну. Без примусової вентиляції промисловими кондиціонерами встановлювати сітки на фрамуги поліетиленових теплиць літом - небезпечно! Натомість теплиці, що цілковито вкриті сіткою, мають значно кращий газообмін з навколишнім середовищем. Більше того, в залежності від структури волокна та щільності в’язки, сітки можуть затримувати частину сонячного випромінювання від 10 до 30%, що створює додаткове затінення під час спеки.

Чи потрібно застосовувати інсектициди в сітчастих теплицях?

Будь-які засоби захисту рослин, включаючи інсектициди, можливо умовно поділити на дві категорії:

  1. препарати превентивної дії;
  2. швидко допоміжні препарати.

Перша категорія, як правило, включає біопрепарати, друга найчастіше представлена хімічними засобами з високим рівнем токсичності (1 та 2 класи згідно класифікації ВООЗ). Превентивні обробки відповідно до технологічної карти вирощування культури робити необхідно. Деякі комахи та хвороби мають прихований цикл розвитку: вони поселяються на тильній стороні листа або взагалі всередині рослини. Аби не прогавити цей момент, обробками краще не нехтувати у будь-якій теплиці.

Чи можна робити відкриті фрамуги у сітчастих теплицях?

Повністю сітчасті теплиці забезпечують необхідний газообмін з навколишнім середовищем, а також дають необхідне затінення для культур. Відкриваючи фрамуги або вхід до такої теплиці, господарі власними руками руйнують саму концепцію фізичного бар’єру, який стримує ще й комах. Звісно, 100% захисту у сітчастих теплицях годі і чекати, проте добровільно запускати непроханих гостей до теплиці не варто.

Якого розміру мають бути отвори у сітці?

Найбільшу ефективність у боротьбі з комахами продемонструвала сітка з розміром отворів 25 mesh. Вона не пропускає плодову муху, забезпечує гарний газообмін між тепличним середовищем та довкіллям. Ця антимоскітна сітка вже більше 30 років тестується в Ізраїлі та довела свою практичну цінність серед тамтешніх агровиробників.

Раптом буде злива: чи не заллє мої рослини?

Навіть у найспекотніше літо трапляються повені та буревії, проти яких не встоїть жодна теплиця. Але якщо ми говоримо про зливу, то дійсно, сітчасті теплиці пропустять частину води, на відміну від щільно укритих поліетиленових, полікарбонатних або скляних комплексів. Для того, щоб знизити ризики підтоплення коренів, навколо теплиці слід обладнати дренажні рови. Зайва вода швидко відійде з тепличного ґрунту і корені рослин знову будуть мати доступ до кисню. Потурбуйтеся, перш ніж зводити теплицю, розмістити її на підвищеній місцевості - це дасть додатковий дренаж. Наостанок, не забувайте: якщо ви живете в екологічно-благополучному регіоні, далеко від промислових викидів в атмосферу, дощова вода буде цінним союзником. Вона помиє ґрунти від надлишкових солей жорсткості, що залишаються з поливною водою та добривами, а це, в свою чергу, допоможе вашим рослинам краще себе почувати.