Ви питаєте – ми відповідаємо. Продовжуємо публікувати відповіді на земельні питання, що надійшли на нашу лінію «Земельна консультація».

Питання:
Що роботи якщо землі загального користування, а саме вулицю в селі, самовільно захопили?

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають:

До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать:

Для уточнення інформації щодо самовільно захопленої земельної ділянки загального користування, та майбутнього звернення до суду, Вам необхідно направити офіційні запити до сільської\міської ради, щодо форми власності даної ділянки, її цільового призначення, чи надавалися комусь дозволи на користування даною ділянкою, запросити генеральний план населеного пункту де розташована дана ділянка, тобто, необхідно отримати інформацію, яка буде свідчити, що дана земельна ділянка зайнята дійсно самовільно, без дозвільних на те документів.

Також, інформацію про землю можна дізнатися на веб-сайті “Публічна Кадастрова карта України”.

Щодо конкретної земельної ділянки на сайті доступні відомості про площу, кадастровий номер, цільове призначення, форму власності. Додатково відмічені місця розташування Центрів надання адміністративних послуг.

Публічна кадастрова карта виконує дві основні функції:

  1. Перевірка наявності земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України та відсутність помилок і невідповідностей в її відображенні.
  2. Можливість надіслання електронної заяви про відсутність ділянки або помилки і невідповідності в її відображенні.

Після того, як Ви отримаєте підтвердження такого самовільного захоплення, що порушує Ваші права та інтереси, Ви може звернутись до органів, уповноважених вирішувати земельні спори. Відповідно до ст. 158 Земельного кодексу України такими органами є:

Земельні спори розглядаються на підставі заяви однієї із сторін, за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. (ст. 159 ЗК України)

При сільських, селищних, міських радах створюються постійні комісії з розгляду земельних спорів. Форма заяви про вирішення земельного спору, вимоги до неї, порядок подання такої заяви, розгляду земельного спору та прийняття рішення по такому спору регламентується Порядком розгляду та вирішення земельних спорів, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом.

Згідно ч. 1 ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч. 3 ст. 212 ЗК України повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду. З метою захисту порушених прав Ви можете звернутися із позовною заявою до суду з позовом про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.


Відповідь було надано Приватним підприємством Legal Partner у рамках співробітництва з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися на комерційній основі за телефоном +38 068 291 18 44 та на пошту office@legalpartner.com.ua.


Маєте питання? Пишіть нам на Лінію по земельним консультаціям. Завантажуйте та замовляйте шаблони документів. Консультація безкоштовна для учасників проекту Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.