2017.02.03 Laska Mykolaiv

З 2014 року змінилася структура ринку збуту овочів і фруктів в Україні, перевиробництво веде до зниження цін на продукцію і збитковості малих фермерських господарств.

За інформацією Сергія Потапова, обсяг продажів на ринку фруктів і ягід України становить приблизно 1,5 мільйона тонн або 1,7 мільярда доларів США, свіжих овочів - приблизно 8 млн. тонн або 2,5 мільярда доларів США. Експортується всього 220 тис. тонн овочів (2,8% від обсягу) і 60 тис. тонн фруктів (4% від обсягу).

- У Європі кліматичну перевагу для скандинавських країн мають Іспанія та Італія. У Європейському співтоваристві Іспанію та Італію називають городом Європи. Сказати, що швидко станеться диво, й українські продукти підуть в скандинавські країни, я не можу. Система, що склалася, кардинально відрізняється від того, що відбувається у нас. Але вбудовуватися в цю систему, приймати правила, які працюють на тому ринку, можна. Є підприємства, які працюють на Європу. І одна з цілей Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва в тому, щоб таких підприємств стало більше, - підкреслив Сергій Потапов.

Менеджер з розвитку плодоовочевого ринку приділив увагу передпродажній підготовці продукції: охолодженню, очищенню, сортуванню та пакуванню. Все це збільшує привабливість і, відповідно, ціну овочів та фруктів.

Існуючий стан на плодоовочевому ринку Сергій Потапов порівняв з грою в казино: дуже складно вгадати, буде рік прибутковим або збитковим. У 2015 році виробники цибулі отримали високі доходи. У 2016 році, коли вробники зробили ставку на цибулю, ціна на цей овоч обвалилася, і всі залишилися в програші.

Сергій В'ячеславович відзначив, що в Україні відсутня підтримка дрібних сільгоспвиробників. Коли РФ ввела санкції проти європейських продуктів, фермери більшості європейських країн отримали компенсацію.

У багатьох країнах світу виробництво овочів і фруктів - це робота кооперативів, фермери об'єднуються для створення великих партій однорідної продукції й мають прогнозовані канали збуту. Для виходу на зовнішній ринок, де працюють стійкі зв'язки, українським виробникам сільгосппродукції потрібно об'єднувати свої зусилля.

UHBDP фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, реалізується і співфінансується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA). Так ось, мета МЕDA, щоб дрібні фермери за сприяння UHBDP колективно збільшили свої можливості з продажу плодоовочевої продукції на 50 тис. метричних тонн, які згенерують близько 40 млн. доларів США до 2021 року.

Пан Потапов прогнозує перевиробництво овочів борщового набору й у 2017 році, і відповідно низькі ціни та доходи від їхньої реалізації, а також звернув увагу фермерів на виробництво нішевих овочів і фруктів. В Україні вже є досвід вирощування батату, аспарагуса, шафрану та інших культур, які мають високу додану вартість і сприяють розвитку фермерських господарств.

Джерело: http://laskabf.org