Питання:

Дві фізичні особи подали клопотання до Держгеокадастру для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою та виділення по 2 га с/г угідь в межах безкоштовної приватизації.

Земельна ділянка, на яку претендують дві особи, має кадастровий номер і знаходиться в межах ОТГ, але не перебуває у їх власності, тому що до об'єднання ділянка була за межами населеного пункту і на даний момент вона у державній власності. Ця земельна ділянка 6 га під кадастровим номером, з них 2 га запрошує учасник АТО і ще 2 га - багатодітна мати. Крім того, до клопотання ми надаємо рішення місцевої влади про те, що вона не заперечує про надання нам такого дозволу.

У листопаді було поданні два таких клопотання до місцевої ради і у грудні нам приходить два накази:

  1. Про надання дозволу учаснику АТО на розроблення проекту землеустрою і
  2. Про відмову в наданні дозволу багатодітній матері.

Обидва накази підписані однією і тією ж людиною + ці дві ділянки суміжні і знаходяться під одним кадастровим номером.

Відмову аргументують тим, що є постанова Кабінету Міністрів України №1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» про забезпечення передачі земель державної власності до комунальної власності і мотивують тим, що відбувається передача земель, тому вони відмовляють. Хоча з листопада по сьогоднішній день передачі земель не відбулося, ця інформація є на сайті, також ми очікуємо відповідь на запит від місцевої влади, що землю вони ще не отримали (немає актів передачі/прийому).

Яким чином вийти з даної ситуації, щоб багатодітна мати отримала дозвіл на ці 2 га? Наскільки такі дії чиновників законні? Як нам діяти далі, куди звертатись?
отримала дозвіл на цих 2 га? Наскільки такі дії чиновників законні? Як нам діяти далі, куди звертатись?

Відповідь:

Відповідно до ст. 116 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ст. 118 Земельного Кодексу України, Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Також зазначаємо, що якщо у місячний термін відповідний орган виконавчої влади, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то Ви маєте право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що необхідно письмово повідомити відповідний орган виконавчої влади, як це передбачено ч. 3 ст. 123 Земельного Кодексу України.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Із зазначеного вище, можемо дійти висновку що такої підстави для відмови як: «що є постанова каб. міністрів 1113, про те, що забезпечити передачу земель держ. власності в комунальну власність..." що відбувається передача земель, тому задовольнити клопотання не можливо» - не існує, адже ч. 7 ст. 118 ЗК встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у задоволенні клопотання.

Такими підставами можуть бути лише: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Варіацій незаконних відмов наданих Держгеокадастром чи органом місцевого самоврядування є безліч, найчастіші це: «бажана до відведення земельна ділянка передана у комунальну власність; невідповідність місця розташування об'єкта (без зазначення в чому полягає дана невідповідність); клопотання не відповідає вимогам чинного законодавства (без зазначення в чому полягає дана невідповідність) і т.д.».

У разі, якщо Ви впевнені, що клопотання було подано Вами з додержанням необхідних норм законодавства (а саме, ч. 6 ст. 118 ЗК), належному власнику земельної ділянки, а підстава відмови зазначена у відповіді на Ваше клопотання не відповідає ч. 7 ст. 118 ЗК – звертайтеся до суду для відновлення порушеного права на безоплатну приватизацію.

Для оскарження незаконної відмови у наданні дозволу, Вам необхідно звернутися до Окружного Адміністративного суду Вашої області, з позовною заявою щодо визнання протиправним наказу про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо (поділу, відведення…) земельної ділянки та зобов'язати вчинити дії.

Відповідь була надана Приватним підприємством Legal Partner у рамках співробітництва з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися на комерційній основі за телефоном +38068 291 18 44 та на пошту office@legalpartner.com.ua .