Якщо робота фізична, то відпочивати треба інтелектуально або творчо. Люди, що займаються інтелектуальними видами праці, повинні навантажувати своє тіло. Ніхто вам не підкаже, як правильно розвантажуватися, треба самому шукати свій вид відпочинку. Це – перший лайфхак від спеціаліста.

Дані поради психолог дав підприємцям-учасникам бойових дій, але рекомендації можуть бути корисними будь-якому виробнику.

Другий лайфхак від психолога. Не стримуйте емоції.

Чоловіки менше проявляють свої емоції, бо нам кажуть: ти ж мужик, не плач, терпи, - каже Андрій Козінчук. - У нашому суспільстві не прийнято бути радісним. Ідеш веселий - на тебе дивляться як на неадекватного. У нас традиція бути сумними: все погано, уряд не такий, начальник сякий… І ми до цього, на жаль, звикли. Ми економимо емоції, ми мовчимо, навіть коли нам погано. Негатив накопичується, і коли чаша переповнена, ми зриваємося. Якщо людина стримує свої емоції, в неї виникає тривожність, страх без об’єктивних причин.

Третій лайфхак від психолога. Принцип 5 до 1.

Психологічно здорове життя іде за формулою 5 до 1, де 5 частин життя - це радість, спокій, насолода, а 1 частина – негатив. Андрій Козенчук підкреслив, що на 1 негативний випадок у житті треба 5 радощів.

Четвертий лайфхак від психолога. Зважуйте свої можливості.

Припустимо ми відкрили столярку, але у нас спина болить, плоскостопість, сил немає - зупинилися. Хто винен? Влада! Якщо ви починаєте якусь справу, оцініть, скільки у вас є ресурсів, здоров’я, підтримки. Чи вивезете ви все? Це дуже важливий аспект.

П’ятий лайфхак від психолога. Сподівайтесь на себе.

Ще одна помилка – це очікування допомоги зовні, з боку. Наприклад, мені воєнком обіцяв, що, коли я повернуся з війни, мені дадуть кіпу грошей на бізнес. Ці очікування дуже отруйні. Пільги – класна штука, але вони нас розслабляють.

Шостий лайфхак від психолога. Різноманітність

Успішні ветерани мають час для себе, для сім’ї або на стосунки, час на діяльність. Вони не зациклені на одному, мають широке коло спілкування.

Сьомий лайфхак від психолога. Бажання повинні бути щирими!

Багато ветеранів стримуються щось хотіти. «Мені нічого не треба!». Це страх або жах, або вина людини, що вижила. Тяжка штука, коли треба постійно виправдовувати своє життя. Ви варті того, щоб чогось хотіти, маєте на це право. Наприклад, бути реалізованим, стати відомим, заробляти 2 тисячі доларів щомісяця, будь-що.

Потрібно чесно відповісти собі на запитання: Що я хочу? Хотіти можна тільки собі! Хотіти можна щось конкретне. І скільки б ти не захотів, це можливо, але бажання повинні бути щирими!

Нагадаємо, проект AgroReAdapt підтримали Манітобська рада з міжнародного співробітництва (MCIC) Канада та Менонітська Асоціація Економічного Розвитку (MEDA), Канада.