При цьому вони не тільки диверсифікують ризики, але і, одночасно, використовують інсектицидні та фунгіцидні властивості прянощів. Шавлія різних сортів знайшла гідне місце в ландшафтному дизайні та стала дохідної культурою для розплідників.

До недавнього часу основне виробництво шавлії було зосереджено в Криму. Однак зміни клімату уможливили культивування шавлії в південних регіонах України.

Проблему виробництва шавлії фермери, науковці, представники фармпідприємств широко обговорили 11-12 жовтня в ході першої в Україні конференції «Трав'яний бізнес-2018», яка відбулась в рамках Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва.

«Шавлія практично не вирощується ані в Миколаївській, ані в Одеській областях. Але сьогодні температурна амплітуда змістилася на 270 км до нас з Криму, і клімат більше не є перешкодою для культивування цієї культури. Основна проблема - це бур'яни, особливо на 1-й рік вегетації. Так як у нас дефіцит вологи, то рекомендую сіяти шавлію під зиму - це вже реально, з урахуванням кліматичних змін, для всіх дрібносем'яних культур», - вважає Михайло Федорчук, доктор с/г наук, який представляв Миколаївський НАУ.

За його словами, культура є й хорошим попередником з фунгіцидними властивостями: зернові, посіяні після шавлії, протягом трьох років практично не дивувалися кореневими гнилями.

Цікавий досвід використання шавлії в якості елемента системи захисту садів. «Ефіроносії захищають плодові сади від шкідників. Посадки шавлії в міжряддях дозволяють скоротити кількість обробок в саду з 17-20 до 2! Звичайно, потрібно 3-4 рослини шавлії на одне плодове дерево. Це спосіб підтримати екологію», - упевнений Михайло Федорчук.

Однак еко-сад з використанням рослин шавлії - це недешево.

«На світовому ринку насіння шавлії пропонуються по 150 євро за кілограм. А в Україні ніхто цим не займається», - нарікає Федорчук.