Як садити та доглядати яблуневий сад? Саджанці яблуні краще купувати восени, коли розплідники володіють великим набором сортів. Втім висаджувати їх на постійне місце в саду потрібно переважно навесні. Саджанці зберігають до весни в прикопці. Для цього на ділянці восени викопують канаву глибиною 50 і шириною 40 см, укладають у похилому положенні посадковий матеріал і засипають землею так, щоб дві третини рослини були вкриті.Землю ущільнюють. Після цього прикопку потрібно полити, замульчувати сухою землею і прикрити обрізками гілок, щоб перший сніг чудово вкривяблуні. У місцях прикопки слід розкласти отруєні приманки з крисидом або фосфідом цинку від мишей. Коли випадає сніг, його треба ущільнити колом прикопки, це обмежить пересування мишей. Шар снігу більше одного метра небажаний — саджанці можуть підіпріти.

Навесні саджанці яблуні треба саджати рано, як тільки зійде сніг і відтане верхній шар ґрунту. Як правило це потрібно робити в третій декаді квітня, а в роки з запізнілою навесною — у перших числах травня. При ранній посадці будуть створені гарні умови для виживання рослин, коли дрібні живці при невисокій температурі починають відростати, а листя ще не розпускаються.

Саджаємо яблуню

Місця посадки яблуні відзначають кілочками. Відстань між рослинами бажано мати не менше 4 метрів. Для сортів з широкою кроною відстані збільшують до 5 метрів, а для сортів з мало об’ємною кроною можна скоротити до 3 метрів. Посадкові ями копають діаметром б0-70 і глибиною 60 сантимнтрів. Темний гумусный шар ґрунту складають в одну сторону, а глинистий або піщаний в іншу. Копати ями зручніше з осені, оскільки ранньою весною грунт на глибині ще мерзлий. У посадкову яму, якщо земля бідна гумусом, корисно внести два надра перегною, 500 грам суперфосфату та 60 грам калійних добрив. Перегній і мінеральні добрива необхідно ретельно перемішати з верхнім шаром ґрунту, вийнятим з ями. Нижній шар глини або піску при посадці не застосовують. Вийняті саджанці оглядають, видаляють хворі або поламані коріння, вмочують у земляну бовтанку.

Посадку яблунь робити краще удвох. Один насипає пагорбом на дно ями удобрену землю, інший встановлює саджанець на горбок, розправляє коріння і стежить за висотою розташування кореневої шийки над рівнем поверхні ґрунту. Коренева шийка (межа між корінням і кроною) повинна бути строго на рівні ґрунту. Не можна допускати великого її заглиблення, інакше зростання дерев буде сповільненими пригніченим. Неприпустима і дрібна посадка, коріння підсихають, гірше приживаються, дають багато порослі. Перед посадкою на горбок в яму додають не удобрену землю, узяту з міжрядь, вона не допустить дотику коренів з мінеральними добривами.

Саджанець при посадці струшують, а землю, щоб посилити її контакт з корінням, ущільнюють ногою. Потім виготовляють лунку для поливу по діаметру посадочної ями, утворюючи бортик ґрунту висотою 10-15 сантиметрів. Поливати, слід з розрахунку 2-3 відра на деревце. Після поглинання води грунт в лунці потрібно присипати сухою землею, а ще краще перегноєм. Це запобіжить швидкому випаровуванню вологи. Через 2-3 тижні полив повторюють.

Відразу після посадки саджанці необхідно обрізати. За хороших умов для виживання (рання посадка, висока вологість грунту, прохолодна погода, чудово розвинена коренева система) роблять помірне укорочення стволика на одну третину. Якщо є бічні розгалуження, їх також вкорочують. При запізнілій посадці в жарку суху погоду і ненадійному поливі роблять більш сильне обрізання, до п’ятдесяти відсотків всієї надземної частини деревця.

Протягом літа потрібно ретельно спостерігати за розвитком молодих дерев яблуні, своєчасно винищувати довгоносиків, гусениць, що поїдають розпустиле листя. При появі тлі (скручування листя у верхній частині пагонів) треба занурити кінці пагонів в розчин господарського мила, 50 грам на відро води.

Бур’яни в саду є серйозними конкурентами не тільки для молодих, але і для дорослих плодових дерев. Бур’яни споживають багато вологи і поживних речовин, що пригнічують ріст культурних рослин. Боротьбу з ними потрібно вести систематично, прагнучи знищити їх з корінням, а не зрізати лише надземну частину. Застосування гербіцидів для боротьби з бур’янами в колективних і присадибних садах вкрай небажано.

Грунт в міжряддях і рядах яблуні краще утримувати під чорним паром. У перші 4-5 років у міжряддях можна висаджувати овочеві культури, і навіть картоплю. Перевагу слід віддавати культурам, у яких найбільша потреба вологи починається в другій половині літа. Після розростання крони яблуні вирощування овочів стає неможливим. У перші роки міжряддя яблуні можна займати суницею.

Добрива для яблунь

Якщо при посадці в яму внесені перегній і фосфорно-калійні добрива, а сад розміщений на ділянці з потужним гумусним шаром, то перші кілька років добрива можна не вносити. Якщо ж під час посадки саджанців добрива не вносилися, то їх слід почати вносити в перший або другий рік зростання молодих дерев з розрахунку на 1 метр квадратний: 2-3 кілограми перегною, 20 грамів аміачної селітри, 50-60 грамів суперфосфату, 20 грам калієвої солі.

Добрива вносить навесні до розпускання бруньок або восени після закінчення ростових процесів на площа радіусом 1-1,5 метрів від штамба. Розкидають їх рівномірно і закладають в грунт на глибину 10-12 сантиметрів в пристволових кругах, а в міжряддях, де немає коріння, на 12-20 сантиметрів. При відсутності перегною можна обмежитися тільки мінеральними добривами. Добриво повторюють через 2-3 роки.

У плодоносному саду удобрюють всю площу, зайняту яблунею. На 1 метр квадратний вносять 10-15 грам аміачної селітри, 60-75 грам суперфосфату, 20 грам хлористого калію. Добрива вносять рано навесні або пізно восени. Засипають їх за допомогою сапи на глибину 10-12 сантиметрів в пристволових кругах і на 15-20 сантиметрів в міжряддях.

Полив яблуні

Яблуням 2-3 річного віку потрібні часті поливи, але маленькою дозою. Перший полив необхідно зробити на початку червня. Норму поливу визначають з урахуванням зволоження ґрунту на глибину кореневої системи, у молодих яблунь до 40, у плодоносних до 60 сантиметри. Площу зволоження визначають за проекції крони. Щоб зволожити грунт на глибину 40 сантиметрів, слід вилити під дерево 4 відра води на 1 метр квадратний. Так, для поливу молодих дерев в лунку діаметром 1-1,2 метри необхідно 3-4 відра води. Після чого поливи слід повторювати через 15-20 днів.

Плодові дерева з кроною діаметром 3 метри поливають в чашу з земляним бортом висотою 12-15 сантиметри по периметру крони. Площа поливу приблизно 7 метри квадратних. Для зволоження ґрунту на глибину головної ваги коріння (60 см) необхідно вилити під дерево 40-42 відер води. Після подібного рясного поливу волога в зоні кореневої системи, навіть при відсутності дощів, буде зберігатися протягом 25-30 днів. У цьому випадку буде необхідно одного поливу в місяць.

Для кращого проникнення води ґрунт перед поливом глибоко розпушують, а після поливуяблунь для зниження випаровування вологи проводять розпушування на глибину 3-4 сантиметри.

Потрібно пам’ятати, що рідкісні, але рясні поливи більше ефективно діють на зростання та плодоношення яблуні, ніж часті невеликими дозами. Пов’язано це з тим, що при малому поливі зволожується тільки верхній шар (10-15 см), який через 2-3 дні висихає і коріння починає відчувати дефіцит ґрунтової вологи. До того ж при частих поливах вимиваються поживні речовини з верхнього шару грунту, порушується її повітряний режим, а це призводить до зниження родючості.

Джерело: agronomist.in.ua