Сучасні інтенсивні системи захисту сільськогосподарських культур практично неможливі без використання засобів захисту рослин. Однак іноді, використовуючи перевірені високоефективні пестициди, ми спостерігаємо недостатню їх дію. Щоб не розбиратися в причинах, найчастіше агровиробники скаржаться на погану якість препарату.

Чи обов'язково причина в препараті? - Спробуємо розібратися.

Якщо ми спробуємо перерахувати чинники, які впливають на ефективність обробки з урахуванням того, що ми вірно підібрали препарат, який ефективно контролює шкідливий організм, то отримаємо досить довгий список:

Як не дивно, це всього лише мала частина факторів, що впливають на якість обробки. Розглянемо деякі з них окремо.

Температура повітря.

Температурні межі для внесення пестицидів складають від 10 ° С до 25 ° С. Найбільш оптимальною є температура + 18-20 °С. Однак і в цих межах є деякі відхилення, так більшість препаратів сульфонілсечовинних гербіцидів можна використовувати і при температурі 5 °С, а препарати піретроїдної групи інсектицидів бажано застосовувати при температурі не вище 23-24 ° С. Це свідчить про те, що до кожного препарату і особливо до кожної бакової суміші потрібно підходити індивідуально.

Швидкість вітру.

При внесенні пестицидів швидкість вітру не повинна перевищувати 2-3 м/с і швидкість руху агрегату 10-12 км/год. При цих параметрах максимальна кількість робочого розчину потрапляє на оброблювану поверхню. Висота штанги обприскувача при цих параметрах повинна бути в межах 60-80 см від рослин або грунту. При збільшенні висоти штанги над оброблюваним об'єктом на 10 - 20 см близько 15-25 % робочого розчину до нього просто не долітає, що в свою чергу призводить до втрати ефективності препарату на 15-25%.

Вибір форсунок обприскувача.

Основна кількість форсунок ділиться на два типи - щілинні і інжекторні. Основна відмінність між ними - тиск рідини, з яким вони працюють. Щілинні можуть працювати з тиском 1,5-4,0 атм., а інжекторні - 2,0 - 6,0 атм. Звичайно, змінюючи робочий тиск, ми можемо змінювати розмір крапель, який потрапляє на листову поверхню. Найбільш оптимальним розміром крапель є 150 - 250 мікрон. При збільшенні швидкості вітру і агрегату, розмір крапель збільшують до 300 мікрон. У разі, якщо в обприскувачі використовують інжекторні форсунки з високим тиском, можна отримати велику кількість дрібних крапель, тим самим досягти великої площі покриття. Однак занадто захоплюватися цим не потрібно, оскільки краплі з розміром 70-80 мікрон з висоти штанги (60-80 см) опускаються на оброблювану поверхню близько 20-25 хв., краплі з розміром 30-40 мікрон практично ніколи до неї не долітають. Втрати від таких маніпуляцій з форсунками і робочим тиском можуть скласти 15-20%, а якщо при цьому не врахувати швидкість руху агрегату, швидкість вітру і температуру - втрати можуть бути значно більше.

Відносна вологість повітря.

Цей кліматичний показник практично ніколи не береться до уваги, але він заслуговує не меншої уваги, як і температура, і швидкість вітру, на які зазвичай орієнтуються агрономи при проведенні захисних заходів. Вченими доведено, що обприскування робочим розчином пестицидів має проводитися при відносній вологості повітря не менше 60%. При недотриманні цього параметра різко зростає випаровування більших крапель робочого розчину, а це, в свою чергу, призводить до ще більшої втрати ефективності препаратів.

Якість води.

Якість води є одним з найважливіших показників, що впливають на спрацювання пестициду й ефективність обприскування в цілому. Основними властивостями води, на які слід звернути увагу при виборі її для обприскування є:

Основними джерелами води для обприскування в сільській місцевості є природні водойми (ставки, озера, річки) або свердловини. У кожного з них є свої недоліки та переваги. Основними перевагами природних водойм є їх менша жорсткість і оптимальна температура, а основним недоліком нестабільність по чистоті. Свердловини ж навпаки, завжди мають практично ідеальну чистоту, але низьку температуру та зазвичай велику жорсткість та високий рівень рН.

PH-метр та лакмусовий папір допоможуть швидко визначити кислотно-лужний баланс води

Жорсткість.

Жорсткість води - це насиченість її солями кальцію та магнію. Зазвичай до складу препаратів входять речовини, які в незначній кількості пом'якшують воду, але при значних показниках жорсткості цього недостатньо. Такі діючі речовини як гліфосат, амінна сіль, МЦПА - амін, клопіралід, діфлуфеніцан дуже чутливі до високої жорсткості води. Негативний вплив може становити 40 і більше відсотків жорсткості. Деякі пестициди в жорсткій воді випадають в осад, що значно знижує ефективність препарату, а також призводить до забивання системи фільтрів і розпилювачів. Багато гербіцидів знижують ефективність при жорсткості води понад 4 моль/л, тому якість води є одним з найважливіших показників, що впливають на спрацювання пестициду і ефективність обприскування в цілому.

Класифікація води за жорсткістю (World Health Organization)

Концентрація Характеристика
0–1,14 м’яка
1,14–3,42 помірно жорстка
3,42–8,00 жорстка
> 8,00 дуже жорстка

Рівень рН води.

Оптимальним рівнем рН води для внесення пестицидів є слабо-кислий (рН 5,5 - 6,5). Цілий ряд діючих речовин є дуже чутливими до сильно лужного (рН 9,0 і більше), або кислого (рН 3,0 і менше) рівня рН води. Основною причиною зниження ефективності пестицидів при використанні води з неналежним рівнем рН є процес, званий водний гідроліз. Це процес розпаду діючих речовин пестицидів в робочих розчинах. Він може протікати з різною швидкістю в залежності від діючої речовини, рівня рН і температури води. Нижче будуть приведені дані по швидкості розпаду діючих речовин в залежності від рН води і температури.

Висновки.

Навіть якщо фермер вирішив працювати агрохімікатами на своїх культурах, це ще не гарантує отримання очікуваного результату. Перш ніж збільшувати концентрації робочих розчинів, будьте певні, що вода для приготування такого розчину є належної якості за своїми фізико хімічними характеристиками, про які ми розказали вище.

Пам'ятайте, що про всі пестицидні обробки у відкритому грунті потрібно повідомляти завчасно у місцевій раді вашого населеного пункту аби запобігти масовому отруєнню бджіл. Нарешті, враховуйте важливі агрокліматичні показники, вологість і температуру повітря, вітер, опади, аби ваши зусилля дійсно дали результат.