Однією з найбільших проблем, на думку вченого, є відсутність належної сівозміни, яка створюється різноманітністю культур. Наприклад, виноград і ранній редис, рання картопля або суниця в міжряддях. Ці культури мають багато спільних хвороб та  шкідників.

Крім цього, у ґрунті теплиць за ці три - чотири сезони накопичується критично велика кількість баластних солей від поливної води і мінеральних добрив. Через це рослини в теплиці в сонячні спекотні дні починають в’янути, начебто від нестачі поливу, але найчастіше внаслідок надмірної кількості солей у ґрунті. Не кращим чином позначається це і на врожаї.

Ще швидше накопичуються в таких теплицях і інфекційні та грибкові хвороби тепличних рослин. Ці шкідники успішно зимують не тільки у ґрунті теплиць, а й в дрібних рослинних рештках листя і коренів. Кожен залишок підв’язочного шпагату, кожна труба і складка плівки в теплиці, зазвичай, рясно засіяні осілими на них спорами хвороб тепличних рослин. А навесні - ця армада невидимих ​​неозброєному оку хвороботворних спор успішно здувається на молоде листя винограду і тільки-но висадженої  розсади тепличних рослин.

У ґрунті інфекцій хвороб коренів  - не менше. Сезон напруженої боротьби за здоров'я посадок чергового сезону з цього моменту можна вважати розпочатим.

І так - з сезону в сезон, ускладнюючи з кожним роком. Як не дивно, але збільшення норм мідних, мідно-цинкових та інших подібних препаратів, внесених на рослини і навіть - спеціально на ґрунт і в ґрунт - здоровіше його не роблять. Навпаки, погіршують якість живильного розчину для рослин. Щоб цього не траплялося, не слід повторювати з сезону в сезон одну і ту ж, абсолютно всім звичну, але дуже дорогу аграрну проблему.

А полягає вона в тому, що роботи по захисту рослин тривають, зазвичай, до тих пір, поки рослина віддає урожай і, тим самим, «заробляє» гроші на своє утримання. Після завершального збору пошкоджені в процесі збирання рослини, зазвичай, мають колекцією хвороб і шкідників поточного сезону, яку до цього вдавалось стримувати захисними хімобробками. Так ось, після цього рослини на невизначений термін залишаються в теплиці без належного нагляду. Не до них! Зате повністю в розпорядженні наявних хвороб і шкідників, які з подвоєним ентузіазмом, тепер вже без жодної протидії людини, розмножуються, освоюють ослаблені і незахищені рослини. І ... успішно готуються до своєї надійної перезимівлі. Одні утворюють і розпилюють свої зимуючі спори, підвищеної стійкості. Інші - утворюють так само стійкі і живучі зимуючі грибниці і склероції. Рослиноїдні кліщі спокійно розходяться на зимівлю в усі затишні місця ґрунту і конструкцій теплиць.

У підсумку, аграрій своєю бездіяльністю в цей період сам організовує для себе і своїх рослин дуже «не нудне життя» по боротьбі зі шкідниками та хворобами в повному їх обсязі з самого початку наступного сезону. І на ділі - завзято сприяє, щоб вся ця колекція інфекцій і шкідників ні в якому разі не вичерпалася; не зникла з його теплиць. Чим це інакше можна назвати, як не звичною, але досить дорогою проблемою?

Очищення теплиць від інфекційного початку обприскуванням мідними препаратами мало результативно і веде до посиленого іржавіння металоконструкцій теплиць і забруднення плівки зсередини. Обкурювання внутрішнього вмісту теплиць спалюванням сірки - результативне, але сірчистий ангідрид прискорено руйнує плівкове покриття теплиць. Про правила пасивного захисту в теплиці читайте у цій статті.

Проте, вихід з такого становища є. Він - в біологічній санації всього внутрішнього простору теплиць і одночасної біологічної реанімації ґрунту в них.

Оскільки зимуюча шкідлива мікрофлора на конструкціях теплиць, на поверхні ґрунту та всередині ґрунту, зазвичай, досить різноманітна, а отже, і біологічні засоби захисту для її знищення потрібні різні, то саме це і представляло основну проблему для тепличників. Треба було здійснювати або послідовні обробки робочими розчинами різних біопрепаратів, пам'ятаючи весь перелік хвороб і шкідників, які передували цьому сезону, або готувати складний робочий розчин з потрібних біопрепаратів, якщо аграрій добре знається на тому, які з біопрепаратів «співпрацюють», в крайньому випадку - не сперечаються, а то ще гірше - не конфліктують з іншими. Зазвичай, на цих сумнівах подібні обробки і закінчувалися.

Положення радикально змінилося з появою комплексного підкормового та захисного біопрепарату «Здоровий урожай», одержаного за технологією «Гуміреактор». У ньому вже міститься ефективний і неконфліктний комплект корисних мікроорганізмів, які у сумі перекривають своїми захисними властивостями практично весь комплекс проблем із захистом рослин в теплицях. Причому, не тільки проблем з хворобами, але і з шкідниками тепличних культур. Крім того, препарат в місяці активного розмноження ґрунтових черв'яків, є і препаратом масового заселення ґрунту теплиць хробаками, породи Старатель.

Не випускаючи з пам'яті всі наявні шляхи і способи збереження шкідників попереднього сезону, оздоровлення теплиці слід почати з ретельного прибирання рослинних залишків з теплиці, а потім так само ретельного обдування, буквально «промивання» за допомогою моторного обприскувача, всіх внутрішніх конструкцій теплиці. Робочий розчин  2-10% розчин біопрепарату з біологічним плівкоутворювачем типу Агроліп, Липосам і йому подібним. Всього по 20 мілілітрів плівкоутворювачів на 10 літрів робочого розчину. Рекомендована концентрація біопрепарату настільки широка по тій простій причині, що штатно спрацьовує вже 2%-й робочий розчин. Але, з огляду на те, що теплиця обробляється перший раз, і що весь вільний розчин з користю осідає на ґрунт теплиці - є сенс побільше внести корисної мікробіоти заодно і в ґрунт за один робочий цикл.

Ґрунт теплиць корисно відразу ж профрезерувати. В крайньому випадку - полити суцільно водою. І всю зиму підтримувати її в помірно вологому стані, не забуваючи, що корисні мікробактерії починають працювати при температурі ґрунту вище +5 С, а корисні грибки - при температурі вище + 10 С. При цьому, якщо в ґрунті досить органічної речовини, то ця корисна мікробіота біопрепарату своєю життєдіяльністю здатна піднімати температуру ґрунту на 5 С.

Якщо ж відомо, що ґрунт теплиць збіднів на органічну речовину, то цю проблему в будь-якому випадку слід вирішувати будь-яким доступним способом, починаючи від внесення перегною, включаючи попередній посів і оранку сидератів, внесення подрібненої соломи, торфу тощо. Всі ці види органічної маси безпосередньо перед закладанням у ґрунт слід обприскувати робочим розчином комплексного біопрепарату, який заодно є і відмінним деструктором рослинних залишків.

Внесена органічна речовина найбільш результативно знижує токсичність накопичених раніше баластних солей, а якщо налагодити поливи під час вегетації ще й омагніченою поливною водою, то цей агрозахід не тільки прискорить промивку небажаних солей в нижні горизонти ґрунту теплиці, а й додатково активізує життєдіяльність корисної мікробіоти. Полив рослин краще виробляти за стрічками крапельного зрошення 1% розчином комплексного біопрепарату. Препарат чітко проявляє властивості саморозмножуваності, інакше кажучи, має корисний «накопичувальний ефект» корисних результатів.

 Позитивний результат, зазвичай, помітний вже з першого циклу оздоровлення. А якщо обробки зростаючих рослин 2% -м розчином комплексного біопрепарату будуть здійснюватися щотижня, в крайньому випадку - не рідше одного разу в 10 діб і з потрібною ретельністю; не забуваючи, що більшість хвороб і шкідників знаходяться на нижньому боці листя, - то в результаті 2-х 3-х сезонів такої роботи фітопатологічна обстановка у теплиці і стан ґрунту, зазвичай, стає невпізнанним. І ось тоді для аграрія може наступити стан, влучно висловлений ​​одним з успішних аграріїв: «Заходиш в теплицю, озирнувся, - і нудно стає:«боротися ні з ким!»

 Наступні сезони залишається лише продовжувати почату технологію, яка продемонструє ще ряд дуже корисних ефектів високопродуктивного функціонування здорового біологічного співтовариства. Але це в тому випадку, якщо корисна мікробіота не буде під всякими приводами регулярно знищуватися отрутохімікатами. “Для підстраховки”. "На всякий випадок". "Я не хочу ризикувати". І тому подібні приводи, непоінформованість, а тому і не впевненого в собі і біозахисті - аграрія.

І.І. Бураков