Чи потрібна сертифікація якості харчової продукції та процесів її виробництва або без неї можна обійтися? Як показує практика, сертифікація потрібна. В першу чергу, сертифікація потрібна самому виробнику, щоб вийти на нові ринки збуту та отримати більш привабливу ціну. Цьому питанню і була присвячена Конференція “Сертифікація в галузях: рослинництво, бджільництво, переробка” , що відбулася 24 січня 2020 р. у м. Миколаїв.

Про те, що таке стандарти GlobalG.A.P., де можна знайти інформацію про вимоги до виробників, продукції, з чим прийдеться зіштовхнутися виробникам під час впровадження даного стандарту розповів під час конференції Андрій Гармаш, фахівець з впровадження GlobalG.A.P, член національної робочої групи GlobalG.A.P -Україна.

- Поштовхом до створення стандартів GLOBALG.AP. стало зростаюче занепокоєння європейських споживачів щодо безпеки продукції, впливу виробництв на навколишнє середовище та здоров'я споживачів, безпеки та добробуту працівників та тварин.

У 1997 році представники організацій з роздрібної торгівлі та супермаркетів в Європі, які усвідомили це занепокоєння створили організацію EUREPGAP, що повинна була Вирішити питання запровадження єдиної для всіх заготівельних мереж незалежну систему перевірки власних постачальників. Вони привели власні стандарти та процедури до єдиного виду та розробили незалежну систему сертифікації належної сільськогосподарської практики (GAP).

Єдині вимоги у вигляді стандарту полегшували роботу як ретейлерів, так і виробників, оскільки останнім більше не потрібно було проходити по-кілька аудитів за різними критеріями для кожної окремої торговельної мережі.

Протягом наступних років результати роботи EUREPGAP поширювалися у Європі і за її межами. Все більше виробників та ретейлерів по всьому світу приєднувалися до європейської ініціативи, надаючи світової значущості для європейської організації. Відтак у 2007 році EUREPGAP, бажаючи продемонструвати бажання стати міжнародним стандартом змінив назву на GLOBALG.AP.

GLOBALG.A.P. Кому потрібен?

- - Цей стандарт також стане у нагоді тим, хто не збирається сертифікуватися сьогодні, але думає про те, що завтра або через рік-два прийде до того, що буде прагнути розвитку. Можливо це буде експорт до іншої країни, можливо через іншу, значно цікавішу ціну, можливо через стабільну реалізацію якісної та безпечної продукції.

Стандарт GlobalG.A.P. допоможе ефективному керівнику ідентифікувати можливі фактори ризиків виробництва та звести до мінімуму можливий негативний вплив цих факторів, а відповідно і розмір втрат.

Також впровадження вимог цього стандарту сприятиме підвищенню рівня вдоволеності та вмотивованості рушійної сили виробництва - персоналу – наголошує Андрій Гармаш.

GLOBALG.A.P. Навіщо потрібен?

Ознайомлення зі стандартами варто почати з сайту www.globalgap.org. На відміну від національних стандартів України ДСТУ чи міжнародних стандартів (таких наприклад як ISO), вся необхідна інформація по стандарту GLOBALG.A.P. знаходиться у вільному доступі на сайті, де можна завантажити всі необхідні документи, перелік контрольних точок, критеріїв відповідності, рівнів вимог, що перевірятиме аудитор, умови та схеми сертифікації, а також фірмові брошури GLOBALG.A.P., що полегшують розуміння вимог стандарту.

До речі, контрольні точки (вимоги) поділяються за рівнем критичності на:

Стандарт динамічно розвивається, змінюються як самі контрольні точки, так і рівні їх критичності (в бік посилювання вимог).

З грудня 2019 року діє версія стандарту 5.2., що знаходиться у вільному доступі та викладена наразі англійською мовою, та мовами країн членів ЕС та без перекладу на українську або російську мови. Для тих, агровиробників, хто розуміє російську - є можливість використовувати наразі минулу версію стандарту 5.1., що вже офіційно перекладена на російську мову. Вона містить більшість інформації версії 5.2, тож її можна сміливо використовувати при підготовці до сертифікації. Також Андрій Гармаш повідомив, що в Україні почала роботу робоча група GLOBALG.A.P.-Україна, яка вже працює над викладенням вимог стандарту українською.

Не зважаючи на те, що сам сайт зроблено десятьма мовами за виключенням української та російської, використовуючи стандартні інструменти Google кожен може перевести сайт в автоматичному режимі, та легко ознайомитись з усією доступною інформацією що стосується GLOBALG.A.P.

Вартість та особливість сертифіката

Вартість сертифіката для одиничного виробника буде трохи нижче, ніж для кількох виробників. - Наприклад, якщо ви сертифікуєте 10 га кавуна, то орієнтовно ви можете заплатити за сертифікацію 3 тис. євро. Для групи виробників що наприклад складається з 10 господарств сертифікація може коштувати дещо дорожче, але розбивши вартість цього сертифіката на кількість виробників, отримаємо безсумнівну перевагу у розмірі фінансового навантаження на одного виробника. Але є і умова: усі виробники в групі повинні виробляти однакову продукцію за однією технологією, та тільки для гуртових продажів - наголошує спікер.

Особливість цього сертифіката також полягає в тому, що можна виділити продукцію, яку ви сертифікуєте в своєму виробництві, і можна виділити ту продукцію, яку ви не сертифікуєте. Наприклад, ви вирощуєте кавун трьох сортів, при цьому покупець готовий у вас купувати з сертифікатом GLOBALG.A.P. два сорти, а ось третій сорт добре йде в Україні. Ви можете сертифікувати два сорти кавуна, а один сорт заявити як паралельний випуск продукції, та не витрачати гроші на сертифікацію його виробництва.

Якщо ви купуєте продукцію у своїх колег і продаєте продукцію великою партією, і при цьому ваші колеги випускають продукцію відповідно до своїх сертифікатів GLOBALG.A.P., ви можете також ці сертифікати приєднати до вашої партії і у вас буде партія випускатися за загальною кількістю сертифікатів на загальний обсяг продукції. Це також може бути дуже корисним та цікавим вашому клієнту.

Стандарт є інтегрованим, тобто стандарт включає в себе вимоги до всіх сфер діяльності даного підприємства, наприклад: безпека харчових продуктів, простежуваність, гарантія якості, професійне здоров'я та безпека праці, управління навколишнім середовищем, управління ґрунтом, управління підживленням та добривами, інтегрована система боротьби зі шкідниками, управління залишками засобів захисту рослин в продукції, управління водними ресурсами.

Розробляючи на підприємстві даний стандарт, ви вже на сьогоднішній день розумієте як у себе на підприємстві впроваджувати обов’язкові вимоги HACCP, як працювати з гігієною та ризиками.

Як обрати сертифікаційний орган

В Україні є кілька сертифікаційних органів, які мають право проводити сертифікацію, але можна користуватись послугами і інших сертифікаційних органів, що знаходяться в інших країнах. При цьому деякі сертифікаційні органи мають своїх аудиторів, а деякі - ні. Ті, хто не мають, запрошують аудиторів із-за кордону. При оцінці кожного сертифікаційного органу потрібно розуміти, що вартість сертифікації залежить від середньої вартості для даного підприємства в залежності від обсягу землі, кількості найманих працівників, кількості та виду продукції, яку виробляють на даному фермерському господарстві, а також від додаткових витрат включно з розміром витрат на переліт аудитора, його проживання під час аудиту, а також на перекладача та консультанта для аудитора по вирощуванню культури (якщо ця культура специфічна), якщо це буде потрібно. Це все буде входити у вартість вашого сертифіката. Кожен сертифікаційний орган повинен бути акредитований на відповідність до вимог ISO 17065 та затверджений GLOBALG.A.P

Перелік затверджених GLOBALG.A.P. сертифікаційних органів, як тих, що знаходяться в Україні, так і закордонних знаходиться в розділі «Certification Bodies». Достатньо перейти на закладку “Сертифікаційні органи” та вказати країну пошуку у відповідному віконці.

Важливо: сертифікаційний орган, в який подана заявка на сертифікацію, не має права надавати консультаційну підтримку виробнику у впровадженні вимог стандарту у виробництві через конфлікт інтересів.

Лабораторії, необхідні для тестування води, грунту, перевірки рівня залишків пестицидів в продуктах, повинні бути:

Впровадження вимог до стандартів і отримання сертифікатів безпеки та якості харчових продуктів забезпечить вітчизняним виробникам та переробникам сільськогосподарської продукції зростання довіри до торгової марки, і як наслідок, зростання репутації виробника, підвищення конкурентоспроможності; збільшення обсягів продажів та вихід на нові ринки збуту, підвищення репутації та довіри до України вцілому. Сертифікована продукція надасть можливість виробникам працювати безпосередньо з торговими мережами та отримувати додаткову вартість на 5-20%, а в деяких випадках в рази вище, ніж у не сертифікованої. Одним словом, є над чим замислитися та зрозуміло, в якому напрямку рухатися.

Організатор конференції “Сертифікація в галузях: рослинництво, бджільництво, переробка” - Благодійний Фонд “ЛАСКА” за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).