Можна по-різному відноситися до застосування екотехнологій у сільськогосподарському виробництві. Дехто вважає, що у сучасних агрокліматичних умовах півдня України вони є недостатньо ефективними, тому ці виробники віддають перевагу перевіреним агрохімікатам.

Інші, користуються ними час від часу, досліджуючи їх вплив на ґрунт та спостерігаючи за врожайністю культур. Проте більшість сходяться в одному - споживати варто безпечну продукцію, вирощену з  мінімальною кількістю пестицидних обробок або взагалі без них. А коли питання торкається ще й можливості підвищити врожайність, виробники та фермери охоче тестують добрива з органічними компонентами на власних ділянках, особливо коли традиційні методи обробітку ґрунту вже не дають очікуваного результату.

В такій ситуації опинилась і Любов Воронкова, що вирощує томати та огірки у закритому ґрунті. Кілька років поспіль жінка разом зі своїм чоловіком збирала до 10 тонн огірків у теплиці за перший оборот, але в 2017 році ситуація кардинально змінилася і врожайність впала до 5 тонн.

Однією з основних причин цієї ситуації є накопичення мінеральних солей у ґрунті, які потрапляють туди разом з поливною водою. Оскільки у багатьох виробників теплиці залишаються накритими протягом осінньо-зимового періоду, ґрунт не отримує атмосферної вологи у вигляді опадів та снігу, відтак карбонатні мінерали не змиваються. Це порушує гранулометричний та хімічний склад ґрунту, страждає корисна біота, а коріння рослин не може нормально розвиватися через недостатню аерованість.

“Я звернулася за допомогою до спеціаліста Проекту з питань раціонального природокористування, Дмитра Кравцова, щоб мені надали інформацію що робити з цією ситуацією. Запропонували 3 варіанти, я обрала біогумус. Спочатку представник компанії надав препарат на пробу, мені сподобався результат. З часом я придбала біогумус за допомогою е-ваучера, який надав Український Проект Бізнес розвитку Плодоовочівництва. Цей препарат змогла застосувати на першому та на другому врожаї”.

Проблема у теплиці, з якою стикнулася Любов Арнольдівна, була вирішена за допомогою біогумусу - компосту, який потравили дощові черв’яки на копроліти. Біогумус безпечніший за гній, оскільки у ньому мінімальна кількість хвороб чи насіння бур'янів, його потрібно менше і працює він ефективніше. Для прикладу, у теплицю площею 9 соток потрібно в середньому до 600 л. біогумусу (оскільки він має консистенцію ґрунтосуміші, вага залежить від вологості та величини копролітів і складає на цей об'єм в середньому 250-300 кг), в той час як гною потрібно кілька тонн.

Вигоди, про які розказує Любов Арнольдівна, очевидні: біогумус вноситься безпосередньо в лунку перед висадкою розсади, це можна зробити самотужки протягом дня, оскільки мова йде про 2-3 десятки ведер. Та найголовніше - це врожайність. Вона повернулася до попереднього рівня у 10 тонн, покращилися смакові якості продукції, а дозрівання відбувається на один тиждень раніше, що надзвичайно важливо для першого обороту вирощеного в теплиці.

“Мені результат дуже сподобався - збільшився врожай, рослини та плоди мають гарне забарвлення. А найголовніше, цей біогумус дуже легко вносити у ґрунт, додається невеликий об’єм препарату тільки 600 л замість 2-х тонн гною, тож я можу робити це самостійно з чоловіком. Мені вже не треба наймати робітників, як раніше, які б мали працювати у теплиці та вносити гній у ґрунт. Все це дуже легко та швидко робиться. У подальшому, на наступний сезон обов’язково планую взяти більше біогумусу та вирощувати у теплиці тільки із застосуванням цього препарату. Син також, побачивши результати, хоче собі придбати цей біогумус, він теж вирощуванням займається”.

Оцінивши переваги біогумусу у ґрунті, Любов Арнольдівна почала експериментувати далі, та за допомогою сина створила просту аераційну установку, яка дозволяє вимити всі розчинні поживні речовини у водний розчин, збагачений киснем, та проводити ним листове обприскування рослин. Це живлення дало додатковий результат, тому у наступному сезоні фермерка буде продовжувати поступово впроваджувати корисні екотехнологій у власному виробництві.

“Для мене найголовніше це ефект від задіяного препарату. По-перше, щоб врожайність збільшувалась. А по-друге важливе зниження витрат на робочих та полегшення фізичної праці. Я у Проекті навчилася тому, щоб рахувати як зробити дешевше виробництво своєї продукції, таким чином, і мені вигідніше, і клієнти отримують якісний продукт за нижчу ціну”.

Докладніше про аераційну установку дивіться цю екотехнологію. Якщо Ви зацікавилися біогумусом, дізнайтеся більше у цій екотехнології.


Якщо Вам є що розповісти, або ви також хочете стати героєм або героїнею нашої історії змін, прагнете випробувати біопрепарати та готові ділитися отриманим досвідом - напишіть нам або зателефонуйте на гарячу лінію. Ми шукаємо фермерів з новим мисленням та свідомістю дбайливого ставлення до довкілля через підвищення своїх прибутків у агробізнесі.