Про це під час конференції "Продуктивне бджільництво 2019" в Одесі заявив почесний пасічник України Валентин Ференчук.

- Можна займатися бджільництвом по-старому, але тільки якщо вас не цікавить результат, - зазначив він. - Майбутнє, звичайно, за промисловим пасіками, але і малим виробникам необхідно зробити економічні розрахунки та застосовувати нові технології. Важливо зайнятися кормовою базою. Навесні трохи акації, яку ще не вирубали та не спалили, після деяке різнотрав'я, ледь живі лісосмуги - цього недостатньо для медозбору. Але як то кажуть, у хорошого бджоляра немає поганого року.

Валентин Ференчук навів приклад, як одеські пасічники кілька років тому виявили ініціативу, розповідали керівникові великої компанії з виробництва соняшнику про економічну користь запилення рослин бджолами та змогли переконати його висадити фацелію, щоб бджолам було чим поживитися між акацією та соняшником. Господарство висадило спочатку 14 га фацелії, потім 30 га, 70 га, зараз понад 100 га. Весь урожай успішно реалізували на експорт. А бджолярі в цьому році зібрали 5 тонн фацелієвий меду.

- Необхідно рішуче витрачати гроші на "переозброєння". Відмовтеся від лежаків - це вчорашній день. Не пошкодуйте коштів на хорошу медогонку. Коли йде взяток, відкачка меду повинна бути не швидкою, а миттєвою. Сто сімей – за день-два. На соняшнику доважок 8-10 кг, коли нікуди нести, бджоли не несуть мед. За рахунок оперативного відкачування можна збільшити медозбір в 2-3 рази.

Валентин Ференчук закликав бджолярів відмовитися від отрути "бипином", тому що він, хоч і дешевий, проте знижує імунітет бджоли, таким чином сприяє розвитку різних захворювань. Також пасічник рекомендував виключити з "раціону" бджіл піретроїд "Флувалінат". З його досвіду проти вароатозу найкраще працює болгарський варостоп.

- У минулому році зафіксували в Україні масові отруєння бджіл з 25 квітня. Ми приблизно в цей час для профілактики обробляли бджіл ентеронорміном. Коли у сусідів бджоли посипалися пригорщами, наші встояли, отруєні були, але в невеликій кількості. Ентеронормін - препарат, який пройшов випробування в Болгарії, Чехії, Канаді та США. Відгуки хороші, застосовуйте, - порадив Валентин Ференчук.

Організатор конференції - Центр розвитку та правової підтримки села, головний спонсор - Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва.