Проте справжні овочівники, не зважаючи на певні об’єктивні і суб’єктивні фактори, подумками живуть з надією на майбутній урожай, готуючи площу під посів овочевих рослин напередодні зими. Саме одержання високого прибутку в несезонний період з надранньої та ранньої овочевої продукції заохочує фермерів на клопітку нелегку працю.

Існує багато способів одержання ранньої овочевої продукції, зокрема використання розсади, плівкових укрить, агроволокна, скоростиглих сортів та гібридів та інших чинників. Утім  підзимні овочеві посіви, незважаючи на певні ризики, дають можливість за певних умовах одержати надранню продукцію з відкритого ґрунту в новому році.

Видове і сортове різноманіття овочевих рослин дозволяє їх висівати і висаджувати майже цілий рік. Підбираючи асортимент овочевих рослин, зокрема коренеплідних, пучкова продукція яких особливо ціниться рано навесні (морква, петрушка, столовий буряк, редиска) для підзимних і зимових посівів, необхідно використовувати скоростиглі сорти або гібриди, які були б стійкі до стрілкування (цвітухи), причина якого є тривалий вплив понижених температур (іноді заморозків) у ранньовесняний період після сходів рослин.

Зелену цибулю можна виростити, висіваючи насіння під зиму на легких не запливаючих ґрунтах. Сходи більш розвинуті та з’являються на 8-10 днів раніше, ніж при сівбі рано навесні, а зелена цибуля готова до збирання на 12-15 днів раніше, крім цього підвищується врожайність на 15-25%. При підзимовій сівбі поле добре вирівнюють і пізно восени, коли вже настають постійні холоди і є можливість провести сівбу добірним сухим насінням на глибину 3-4 см. Норму висіву підвищують на 20-25%. Деталі підзимніх та зимових посівів – в номері за листопад.

Цибуля викликає особливий інтерес у цьому році. Сезон 2018 на українському ринку цибулі склався на рідкість вдало для фермерів. Продукції мало, особливо цибулини великого калібру, ціни високі. Фермери, станом на початок жовтня, продавали продукт гарної якості по 7-9 грн/кг оптом, в роздріб ціни досягали 15 грн/кг і вище. Цей рівень цін назвали рекордним за всю історію незалежності країни. У той же час те, що дорого для України, дешево для Європи. Зазначений діапазон українських цін на цибулю - один з найнижчих показників в Європі. В ЄС внаслідок погодних умов в окремих країнах втрати врожаю овоча складають 30-40%. Детальніше ситуація з цибулею на світовому ринку – у новому випуску журналу.

Які капризи очікувати від рН грунту? Біологічні процеси в ґрунті безпосередньо залежать від умов, які створюються для існування грунтової мікрофлори. У свою чергу, мікробна активність впливає на біодоступність елементів живлення. Підтримка рН грунту в діапазоні, найбільш сприятливому для функціонування грунтової мікробіоти, необхідна для нормального розвитку рослин.

Листове внесення мікроелементів дозволяє знизити, а в деяких випадках і усунути дефіцит у рослин, вирощуваних при несприятливих для елемента значеннях рН грунту. Грунтове внесення мікроелементів не завжди ефективно, особливо на грунтах, що мають високі значення рН, і на карбонатних грунтах, сильно обмежують їх рухливість. У такому випадку найбільш доцільним способом забезпечення рослин виявляється їх позакореневе внесення.

Компанія «Квадрат» пропонує цілу лінійку спеціалізованих листових добрив, що дозволяють попередити і, при необхідності, подолати дефіцит певного мікроелемента. Крім того, до деякої міри питання може бути вирішене нанесенням мікродобрив на насіння. Для цієї мети НВК «Квадрат» виробляє спеціалізовані добрива Квантум-СРКЗ, Квантум-СРКЗ Екстра, що дозволяють забезпечити рослини мікроелементами з самого початку вегетації і попередити негативний вплив їх дефіциту на ріст і розвиток. Деталі – у журналі «Агроіндустрія».

Всі сільськогосподарські медоносні культури краще виділяють нектар при вирощуванні на родючих ґрунтах. Але у окремих рослин є свої специфічні вимоги до ґрунту. Наприклад, гречка потребує легких ґрунтів — вона добре росте і виділяє нектар не тільки на чорноземах, але і на піщаних ґрунтах; біла конюшина, навпаки, краще виділяє нектар при вирощуванні на глинистих ґрунтах; буркун, еспарцет і люцерна потребують ґрунтів, багатих на вапно. Певні медоносні рослини виділяють нектар тільки в тому випадку, коли вони ростуть на ґрунтах, відповідних їх життєвим потребам. 

Високий рівень агротехніки сприяє створенню умов, які найбільше відповідають життєвим вимогам медоносних рослин, Встановлено, що всі культурні медоноси виділяють більше нектару, коли вони ростуть на добре розпушених, забезпечених поживними речовинами і вологістю ґрунтах. На збільшення нектаропродуктивності рослин суттєво впливає зрошення, особливо в посушливих районах, (наприклад, одноразовий полив соняшника (700 м3/га) підвищує його нектаропродуктивність в чотири рази, а дворазовий (700+700 м3/га) - в 7 разів. Одночасно збільшується урожай насіння соняшнику відповідно до 19,4 і 22,4 ц/га).

Отже, щоб зібрати гарні врожаї та солодкий мед – читайте журнал «Агроіндустрія».

Портулак відрізняється швидкістю зростання і розвитку, здатністю рости на різних типах ґрунту в широкому діапазоні температури, вологості і тривалості світлового дня. Самозапилення дозволяє йому формувати насіння без вітру і комах-запилювачів. А регенерація - швидке відновлення пошкоджених при культивації або вирваних з корінням рослин. Властивість насіння зберігати схожість більше 10 років забезпечує «спадкоємність поколінь» навіть через кілька років.

Такий унікальний набір якостей дозволив портулак розселитися на всіх материках, крім Антарктиди. І в тому числі - в Україні, особливо там, де багато сонця і мало вологи. Для фермерів досить часто портулак – це злісний бурьян.

В багатьох країнах (Франції, Бельгії, Лівані) портулак городній вирощують як овочеву культуру в промислових масштабах і навіть вивели сорти з більш великими листками і стеблами - портулак овочевий. Портулак вживають в їжу не тільки в країнах Середземномор'я, а й в Китаї та на Кавказі.

Медики вважають портулак не тільки їжею, а й ліками. Його використовують з часів Гіппократа. Високий вміст вітамінів, антиоксидантів, омега-3 жирних кислот і мелатоніну дозволяє вважати його «ліками, що є їжею, і їжею, яка є ліками». Тому правильно буде розглянути цю рослину з усіх боків: як живучий бурьян і як цілющий листової овоч.

Портулак корисний для грунту. При посіві портулаку в міжряддях фруктового саду зелена маса рослин «викачувала» з засоленої грунту (6,5 dS m-1) 210 кг / га Cl і 65 кг / га Na протягом одного вегетаційного періоду. При спільному вирощуванні портулаку і томатів на засоленої грунті концентрація Na + в листі томата зменшилася на 36%, а врожайність томата зросла на 33%.

Гарних вам зимових посівів, високих врожаїв та найсолодшого меду за рекомендаціями фахівців журналу «Агроіндустрія»!

Зміст випуску