Вимоги до обробітку та агротехніка вирощування

Картопля, за своєю калорійністю, займає серед усіх овочів перше місце. У 100 г очищеної картоплі понад 80 калорій. Добова норма картоплі (300-400 грамів) забезпечує близько 10% фізіологічної потреби людини в калоріях. У цьому цінному продукті міститься 14-18% крохмалю, 1,4% білків, у яких є всі необхідні, для нормальної життєдіяльності організму, складові хімічні частини білкової молекули — амінокислоти. Картопля багата і найважливішими вітамінами, головним чином вітаміном С. У картоплі багато різних мінеральних солей, в тому числі і мікроелементів, таких, як залізо, що має значення для кровотворення, є йод, який забезпечує нормальну життєдіяльність щитовидної залози і відіграє профілактичну роль проти розвитку атеросклерозу.

Картопля дуже чутлива до агротехнічних заходів. Це обумовлено біологічними особливостями картоплі в цілому, зокрема, будовою бульби. Речовинами, які знаходяться в бульбах, харчуються паростки до утворення на них кореневої системи. Паростки за період проростання використовують запаси поживних речовин бульби приблизно на 50-60%. У ріст йде тільки невелика частина бруньок. Якщо б проростали всі або хоча б більша частина бруньок картоплі, кущі були б багатостебельними та потужними. Можливості до росту бруньок, які закладені в бульбах, реалізуються в звичайних умовах лише частково. За допомогою проведення відповідних заходів, про які буде сказано нижче, можна значно більше використовувати можливості картоплі, домогтися проростання більшої кількості бруньок, і як слідство — отримати більш високий врожай.

Вченими встановлено, що перші паростки мають більш високу енергію росту, що дає швидкі сходи і більш продуктивні рослини в порівнянні з паростками, що з’явилися після обламування перших.

Таким чином, насіннєвий матеріал слід зберігати в умовах, в яких проростання бульб стримується.

Для більшості сортів картоплі гранично низькою температурою грунту, при якій бульби проростають, є +7 °С. При температурі +10 +12 °С сходи з’являються на 21 — 23 день після посадки, а при +20 +25 ° С — на 10 — 13 день. При температурі ж вище +25 °С проростання і зростання сповільнюються, і тим сильніше, чим вище температура.

Найбільш оптимальна температура повітря для зростання бадилля картоплі +21 °С температура грунту для утворення бульб +15 +18 °С. При температурі грунту вище +29 °С ріст бульб припиняється. Бадилля (листя та стебла) переносять жару до +35 +40 °С, але при температурі понад +50 °С рослини вже гинуть.

Дружне цвітіння картоплі проходить при температурі +18 +23 °С, при підвищенні температури вище зазначених меж призводить ослаблення цвітіння, а температура вище +27 °С призводить масового опадання бутонів і квіток картоплі.

Вирощування сортової картоплі збільшує врожайність на 20-25% без додаткових витрат. За всіх умов посадка сортовим бульбами дає цілий ряд переваг: більш швидкі сходи, рівномірне дозрівання, менша схильність до захворювань, найкраща реакція на добрива.

За тривалістю вегетаційного періоду сорти картоплі діляться на ранні, середньоранні, середньостиглі, середньопізні до пізні. Ранні сорти вегетують 60-70 днів, середньоранні — 70-80, середньостиглі 90-100, середньопізні — 110-130, пізні — 150-180 днів. Поєднання в посадках різних за тривалості вегетації сортів має велике значення, тому що в такому випадку погода менш впливає на середній урожай картоплі. Скажімо, якщо за несприятливою виявиться перша половина літа і ранні сорти картоплі знизять урожай, то пізні постраждають менше і дадуть урожай вище, так як вони формують його головним чином у другій половині літа.

Підготовка грунту під картоплю

Найбільш придатними під картоплю грунтами є родючі супіщані і легкі суглинки з глибоким орним шаром. Вони забезпечують отримання високих врожаїв з гарними смаковими якостями бульб.

А що робити в тому випадку, якщо на вашій ділянці грунту важкі глинисті, піщані з невеликим орним шаром? Важкі глинисті можна поліпшити, внісши на кожен квадратний метр ділянки по 0,1-0,15 куб.м грубозернистого піску і 8-10 кг органічних добрив. А піщані — додаванням на кожен квадратний метр 0,03-0,05 куб.м глинистої дернової грунту і по 5-7 кг органічних добрив. Непридатні для вирощування картоплі ділянки, затінені з східної чи південної сторони будівлями і деревами.

Для вирощування ранньої картоплі слід відводити ділянки, що мають південний схил, рано звільняються з-під снігу і захищені від північних вітрів, тому що на них можна висаджувати бульби найбільш ранній термін. А це — одна з найважливіших умов отримання раннього врожаю.

Непоганими попередниками для картоплі вважаються горох, кукурудза, капуста, огірки і коренеплоди, а також суниця й малина. Картопля в перший рік посадки на цілині може дати високий урожай, але бульби часто бувають сильно вражені дротяником і на другий рік урожайність снижується.

Картоплю можна вирощувати на одній ділянці кілька років поспіль та отримувати гарні врожаї. Для збереження гарних врожаїв необхідно вносити в достатній кількості добрива і вести своєчасну і ретельну боротьбу з хворобами та шкідниками.

Особливості обробітку грунту під картоплю.

Коренева система картоплі розвинена порівняно слабко і в основному розташована в орному шарі. Здатність коренів розсовувати грунтові частинки дуже незначна, тому для картоплі потрібно пухкий грунт, яка не чинила б механічного опору їх зростанню. В іншому випадку бульби деформуються, втрачають свої товарні якості, знижується їх крахмалистість і, найголовніше, врожайність. Тому глибока оранка або перекопування грунту, гарне подрібнення орного шару мають велике значення для отримання високого врожаю і покращення якості бульб картоплі.

Джерело agroazbuka.com