У таких сприятливих природно-кліматичних умовах просто не могли не народитися традиції, як промислового так і одноосібного виноградарства та виноробства. В Одеській, Херсонській, Миколаївській, Закарпатській та Запорізькій областях практично немає особистих селянських господарств, які б не займалися  вирощуванням винограду для власних потреб чи для продажу. Деякі з них завдяки обдарованості господарів демонструють результати, гідні подиву. Проте більшості «індивідуалів» попри всі зусилля не вдається вийти на достатньо високий технологічний та бізнесовий рівень. Саме для такої категорії виноградарів та виноробів компанія «ІА«Інфоіндустрія» вже третій рік поспіль організовує виставки-конференції «Золоте гроно України» у рамках невтомної діяльності Проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, котрий реалізується асоціацією MEDA за фінансової підтримки держави Канада. 

[widgetkit id=365]

Третя виставка-конференція проходила 22 серпня у м. Запоріжжя. У заході взяли участь понад 600 власників особистих селянських господарств із «виноградної зони» України – майже вдвічі більше, ніж попереднього року, що свідчить про величезний інтерес дрібних землевласників до вирощування сонячної ягоди. Близько семидесяти приватних підприємств та господарств представили власну продукцію – виноград різноманітних сортів, вино, коньяки, настоянки, які змагалися за першість у конкурсах «Диво-виноград» та «Винограй». Варто наголосити, що виноградна виставка у Запоріжжі повністю перевертає уявлення про потенціал галузі. Починаєш усвідомлювати, що в особі 50-60 тисяч дрібних виноградарів народжується велика сила, яка здатна наповнити український ринок недорогою та високоякісною продукцією.

Як зазначив, відкриваючи захід, менеджер UHBDP Дмитро Ніколаєв, завдання конференції полягає в тому, щоб вивести виноградарів-любителів на професійний рівень, навчити їх не лише сучасним технологіям, а й новим бізнес-підходам, які дадуть змогу підвищити якість та товарність продукції, допоможуть сформувати великі оптові партії, з котрими можна буде навіть вийти на експорт. Керівник Департаменту агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації Вадим Фіоктистов у своєму привітальному слові відзначив, що інтерес місцевих селян до виноградарства рік у рік зростає і подякував Проекту за практичну допомогу селянам в освоєнні сучасних виноградарських технологій.

Керівник компанії «ІА«Інфоіндустрія» Дмитро Гордейчук, який виконував роль модератора пленарної частини конференції, у вступному слові наголосив, що виноградне гроно - і справді золоте як у переносному, так і в прямому розумінні цього вислову, оскільки відкриває величезні можливості для підвищення добробуту селянської родини. Але дістанеться воно лише наполегливим, тим, хто постійно здобуває знання, обмінюється досвідом з колегами, експериментує, кооперується з іншими виробниками та наполегливо працює задля покращення результатів.

Бюрократичних рогаток, законодавчих пасток, які провокують хабарництво, залишається дуже багато, говорив Володимир Печко. Щоб отримати ліцензію на виробництво виноробної продукції, слід пройти близько 15 різних інстанцій та отримати понад 100 дозвільних документів, ця бюрократична круговерть займає близько двох років, люди  витрачають величезні гроші на хабарі та офіційні послуги, в результаті таких ходінь колами пекла, відпадає будь-яке бажання займатися виноробством. А тому ГО «Укрсадпром» разом з іншими асоціаціями розробили законопроект №6693, який значно спрощує процедуру ліцензування. Володимир Печко закликав виноробів активно долучатися до громадської діяльності, аби спільними зусиллями вдосконалювати законодавство, що регулює роботу галузі.  

Сонце, земля, сприятливий законодавчий клімат – далеко не все, що потрібно для заснування власного виноградарсько-виноробного бізнесу. Дуже важливо мати достатню пропозицію вітчизняних сортів винограду, розгалужену та контрольовану систему поширення саджанців тощо. Кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник відділу селекції, генетики та ампелографії ННЦ «Інституту виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» Ірина Ковальова розповіла, що цей заклад вивів понад 130 сортових форм: із них 36 внесені до реєстру, що становить 55% всього районованого асортименту. Загальна площа, на яких вони вирощуються, становить понад 8 тисяч га. У гібридному фонді налічується понад 15 тисяч рослин, 200 комбінацій схрещування, селекційний фонд має 120 перспективних форм. Селекційна програма Інституту спрямована на створення адаптивних сортів із високою якістю продукції, стійких до несприятливих факторів навколишнього середовища, патогенів та шкідників. Серед новинок, які передані на реєстрацію, сорти Персей, Одісей, Ланжерон, Киш-Миш Таїровський. Торік Інститут одержав Державну премію в галузі науки і техніки за систему сертифікації посадкового матеріалу в Україні. Це результат 40-річної роботи…

Далі своїми думками та тривогами щодо становища приватної селекції поділився народний селекціонер Віталій Загорулько, сорти якого використовує більшість виноградарів Запоріжжя та безцінним досвідом якого користується когорта виноградарів чотирьох областей. З досвідом вирощування та винофікації сортів винограду української селекції Буковинка, Лівадійський чорний та інших ознайомив власник компанії «Центр промислового горіховодства та виноградарства» Віталій Чеховський. Про особливості застосування сучасних матеріалів і технологій у виноградарстві та ягідництві розповів Дмитро Довжик, спеціаліст по розвитку сільськогосподарського напрямку компанії «Агрід». Друга пленарна частина, присвячена темі живлення та захисту винограду в умовах засушливого клімату викликала особливу увагу актуальністю тем:  технологічні пропозиції та акценти зробив директор компанії «АгріСол» Денис Миргород; менеджер ТОВ «Імперія-Агро» Костянтин Карпенко дав характеристику мікродобриву Актив-Harvest; менеджер з продажу Сергій Харусь представив технологію вирощування винограду від ДП «Агроцентр ЄвроХім-Україна»; на особливостях сезонного використання біопрепаратів від ТОВ «БТУ-Центр» з урахуванням агрокліматичних умов зупинився кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садівництва НУБіП України Володимир Сіленко; про особливості живлення винограду в умовах дефіциту вологи говорив агроном-консультант ТОВ «НВК «Квадрат» Анатолій Ковбель; начальник відділу атестації, сертифікації та аналітичної роботи Управління контролю у сфері насінництва та садівництва запорізької області Катерина Головко окреслила головні напрямки боротьби з фальсифікацією продукції. З великою увагою учасники конференції вислухали виступи інших фахівців та представників компаній.

Того ж дня відбулися майстер-класи з таких тем: «Перепрививка винограду», власними практичними навичками ділився голова ФГ «Агрочевенгур» Василь Харламов,  «Диво-дія мікоризи для високої врожайності винограду» презентована кандидатом біологічних наук, доцентом кафедри екології НЛТУУ (м.Львів) Вікторією Оліферчук, «Державна підтримка розвитку органічного ринку в Україні та міжнародні стандарти органічного виробництва», професійно подана виконавчим директором ГС «Органічна Україна» Оленою Раковою та «Особливості дегустації вина та основні постулати культури споживання винних напоїв» майстерно проведений професійним сомельє із м. Дніпро Олександром Капустіним.

Тим часом авторитетне журі оглядало та відбирало зразки винних та виноградних експозицій. Оплесками учасники конференції вітали переможців: Руслана Панченка із села Костянтинівка Миколаївської області за сорти Ландиш та Славута (до речі, Руслан шокував учасників виставки величезним гроном винограду вагою 6 кг 770 г, яке встановило український рекорд), Станіслава Глущенка за сорт Юліан, ПП «Федорченко» за сорт Вікінг, Віталія Загорулька за сорт Богема, ПП «Кральов» за сорт Прім, ПП «Захаренко» за сорт Мускат Блу, Ольгу Лебідь із села Плодородне Михайлівського району за виноград Преображеніє та Лорано;; Олега Щеннікова із Бериславського району Херсонської області за гібридні форми винограду Каховський та Князь Трубецькой; Миколу Гриценка із Запоріжжя за виноград Киш-Миш-Юпітер; Олену та Ігоря Єлісєєвих з міста Покров Дніпропетровської області за виноград Хелена, Модерн, Алвіка та вино червоне напівсолодке; Віталія Бурика із Бердянська за унікальні смакові якості його винограду; Вячеслава Брайченка за вина білі ординарні Каберне та Совіньйон; Андрія Анкоссі за вино Ркацителі; Єгора Чувильського за вино Аркадія біле десертне з села Мирне Оріхівського району Запорізької області; Олега Ширшикова за бренді HONEY.

23 серпня 2017р учасники Проекту та всі бажаючі за попередньої реєстрації у кількості 106 осіб відвідали три виноградних господарства: Андрія Карпушева в м. Запоріжжя, Віталія Загорулька в селі Кам’янське Василівського району та Віктора Севериненка в місті Пологи Запорізької області. Усі бажаючі мали змогу побачити на практиці застосування нових технологій та найбільш вдалі методи вирощування столових сортів і гібридів винограду, знайшли відповіді на запитання та обмінялись контактами для подальшого спілкування, зарядились позитивним імпульсом для нових звершень та досягнень у виноградній галузі.  Адже лише той, хто прагне змін, справді може щось змінити на краще, тож не зупиняймося на досягнутому, попереду  багато  роботи……

Олександр КАРПЕНКО, журналіст «ІА «Інфоіндустрія»

Переглянути матеріали з конференції