Пероноспороз найчастіше проявляється у період масового цвітіння і плодоношення рослин. Хвороба вражає молоді листки, які бліднуть, скручуються, стають зморшкуватими та крихкими. З’являються хлоротичні світло-жовті плями, потім вони буріють, листки покриваються нальотом. Плями збільшуються, зливaються і всихaють. Нерідко спостерігaється деформaція ситової плaстинки.
З’явитися це зaхворювання може як на молодих (з 3-4 листями) рослинах, так і під час плодоношення. Плоди на хворих рослинaх формуються повільно і врожaйність різко знижується. При сильному ураженні залишаються одні черешки, які також буріють і засихають. Рослини гинуть в середині плодоношення, а при пізніх посадках — і на самому початку дозрівання плодів. Хвороба за сприятливих умов здатна за 3-4 дні повністю знищити рослини як в закритому, так і у відкритому ґрунті.
При виявленні вогнищ інфекції, необхідно на час припинити зрошення ділянки, щоб таким чином знизити рівень вологості.
Необхідним заходом захисту рослин є дотримання правил сівозміни, наприклад, не висаджувати культури одного виду на одному і тому ж місці не раніше, ніж після п'яти років, а протягом усього вегетаційного періоду не допускати надмірної густоти насаджень і своєчасно боротися з бур'янами.
Умови розповсюдження
Сприятливою для розвитку пероноспорозу є висока вологість повітря, помірна температура — 18-23 С вдень і прохолодна 13-15 С вночі, часті холодні роси, щільна згущеність рослин на рядках. У період вегетації рослин несправжня борошниста роса поширюється зооспорангіями, при проростанні яких виходять зооспори. Для проростання спор і зараження рослин необхідна наявність надмірної вологи протягом 4-6 годин. Зимує гриб у вигляді спор.
Заходи захисту
Першочергово, в період вегетації рослин, систематично знищують бур’яни, щоб уникнути в посівах підвищеної вологості. На рослинних залишках спори пероноспорозу можуть зберігатися протягом декількох років, тому рекомендується ретельне видалення та знищення післязбиральних решток і глибока зяблева оранка. Обов’язковим є дотримання густоти посадок – широкорядний спосіб сівби. Полив проводять під корінь або системою краплинного зрошення, для запобігання потрапляння крапель води на листки. Вирощування сортів, стійких до хвороби аби знизити ризики масового раження. У закритому ґрунті потрібно настроювати примусову вентиляцію, яка допоможе знизити надмірну вологість шляхом активної циркуляції повітря.
Екологічні методи боротьби з несправжньою борошнистою росою
- Відвар з хвоща. 1 кг свіжого або 150 г сухого хвоща на ніч замочують у 10 л води. Потім доводять до кипіння і варять в киплячій воді протягом 30 хвилин. Після чого відвар охолоджують, проціджують, а потім розбавляють водою (1:5).
- Часниковий відвар. Змішайте 10 л води і 75 г дрібно рубаного часнику і поставте на вогонь. Доведіть до кипіння. Поставте відвар в прохолодне місце. Рослини обробляють нерозбавленим відваром.
- Йодоване молоко. 1 л знежиреного молока змішайте з 9 л води і додайте 10-12 крапель 5-процентного йоду (бажано не перевищувати концентрацію).
- Заварка з золи. Золу (половина літрової ємності) заварити на 2-3 л окропу, долийте водою до 10 л і рівномірно обприскайте рослини.
- Проти борошнистої роси ефективна обробка рослин слабким розчином марганцівки. Потрібно розчинити 1,0-1,5 г марганцево-кислого калію в 10 л води і обприскати рослини.
- Знімає в початковій стадії зараження борошнистою росою настій лушпиння ріпчастої цибулі. 200-300 г зрілого лушпиння залити 10 л води, довести до кипіння, залишити на 1-2 дня настоюватися і використовувати розчин для обприскування. Розчин необхідно процідити.
Особливу увагу слід звертати при обприскуваннях на обробку нижньої поверхні листя.
Біологічні препарати проти несправжньої борошнистої роси
- Фітохелп (1,0-2,0 л/га) або до 50 мл /10 л води)
- Планріз (2 л / га) або (50 мл / 10 л води)
- Триходермин (3 л / га або (80 мл / 10 л води)
- ПЕНТАФАГ- "С" (5 л / га) або (100 мл / 10 л води