Пероноспороз найчастіше проявляється у період масового цвітіння і плодоношення рослин. Хвороба вражає молоді листки, які бліднуть, скручуються, стають зморшкуватими та крихкими. З’являються хлоротичні світло-жовті плями, потім вони буріють, листки покриваються нальотом. Плями збільшуються, зливaються і всихaють. Нерідко спостерігaється деформaція ситової плaстинки.

З’явитися це зaхворювання може як на молодих (з 3-4 листями) рослинах, так і під час плодоношення. Плоди на хворих рослинaх формуються повільно і врожaйність різко знижується. При сильному ураженні залишаються одні черешки, які також буріють і засихають. Рослини гинуть в середині плодоношення, а при пізніх посадках — і на самому початку дозрівання плодів. Хвороба за сприятливих умов здатна за 3-4 дні повністю знищити рослини як в закритому, так і у відкритому ґрунті.

При виявленні вогнищ інфекції, необхідно на час припинити зрошення ділянки, щоб таким чином знизити рівень вологості.

Необхідним заходом захисту рослин є дотримання правил сівозміни, наприклад, не висаджувати культури одного виду на одному і тому ж місці не раніше, ніж після п'яти років, а протягом усього вегетаційного періоду не допускати надмірної густоти насаджень і своєчасно боротися з бур'янами.

Умови розповсюдження

Сприятливою для розвитку пероноспорозу є висока вологість повітря, помірна температура — 18-23 С вдень і прохолодна 13-15 С вночі, часті холодні роси, щільна згущеність рослин на рядках. У період вегетації рослин несправжня борошниста роса поширюється зооспорангіями, при проростанні яких виходять зооспори. Для проростання спор і зараження рослин необхідна наявність надмірної вологи протягом 4-6 годин. Зимує гриб у вигляді спор.

Заходи захисту

Першочергово, в період вегетації рослин, систематично знищують бур’яни, щоб уникнути в посівах підвищеної вологості. На рослинних залишках спори пероноспорозу можуть зберігатися протягом декількох років, тому рекомендується ретельне видалення та знищення післязбиральних решток і глибока зяблева оранка. Обов’язковим є дотримання густоти посадок – широкорядний спосіб сівби. Полив проводять під корінь або системою краплинного зрошення, для запобігання потрапляння крапель води на листки. Вирощування сортів, стійких до хвороби аби знизити ризики масового раження. У закритому ґрунті потрібно настроювати примусову вентиляцію, яка допоможе знизити надмірну вологість шляхом активної циркуляції повітря.

Екологічні методи боротьби з несправжньою борошнистою росою

Особливу увагу слід звертати при обприскуваннях на обробку нижньої поверхні листя.

Біологічні препарати проти несправжньої борошнистої роси