Кооператив «Горіх Причорномор'я» заснований у 2012 році для закладки змішаного саду волоського горіха і фундука. Підприємство знаходиться в Біляївському районі Одеської області. У його керівництва з'явилася ідея закладки змішаного саду, оскільки світовий досвід показав, що однією з культур, які ростуть разом з горіхом волоським, є фундук. При такому сусідстві відзначається успішне плодоношення, а переробка фундука та волоського горіха може здійснюватися в одному приміщенні і на одному обладнанні. Крім цього, за словами керівника кооперативу Павла Тулби, таке комплексне вирощування кількох культур одночасно дозволяє мінімізувати витрати компанії. Тому в господарстві вирішили експериментально висадити ще одну культуру - шипшина.

«Будь-який традиційний підприємство займається двома-трьома культурами: якщо на одній не заробляє, то заробляє на другий. Це основний принцип, який ми поклали в основу справи. З чим ми тільки не експериментували, і зупинилися на трьох культурах: волоський горіх з фундуком та волоський горіх з шипшиною», - розповідає Тулба.

На сьогоднішній день господарство заклало понад 150 гектарів саду і створило власний розплідник горіха волоського і фундука.

Партнери цікаві в будь-якому бізнесі, а особливо, каже Тулба, в горіховому. Одній людині висадити тисячу гектарів важко, оскільки це великі гроші і ресурси, а ось тисяча чоловік може висадити по 1 га.

«Основним нашим досягненням, я вважаю, є те, що ми розробили перший в Україні інвестиційний кооператив. Партнери цікаві в цьому бізнесі через високу вартість цього бізнесу. У нас був невелику ділянку землі - 20 га, який ми вже не могли освоювати: занадто активно почали зростати. Ми запропонували інвесторам дуже просту модель: ми продаємо йому земельну ділянку, і на цій ділянці за 4 роки висаджуємо для нього сад. Схема проходить через договір комісії. Плюс до цього, ми для інвестора на його кошти купуємо засоби і матеріали: крапельниці, дерева, стовпчики і т.д.», - розповідає Павло.

Таким чином, партнери, що складаються в кооперативі, зможуть здійснити свою мрію і реалізовували свою продукцію за вигідною ціною.

«Не можна об'єднуватися навколо трактора, треба об'єднуватися навколо продукту, який ви будете продавати.»

Але на збуті саджанців і вирощуванні садів для продажу врожаю компанія не зупинилася. Кооперативом була розроблена концепція власного готового продукту з доданою вартістю - Ukrainian honey food. Це особливий продукт - крем мед, з додаванням перемеленого горіха. Також компанія буде робити додатковий продукт - волоський горіх, просочений натуральним соком. Для виробництва кооператив вже закупив все необхідне обладнання, знайшов приміщення і вже налагоджує виробництво і збут свого товару через інтернет і на зовнішньому ринку.

За допомогою Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва у лютому 2018 року Павло Тулба поїхав на виставку FRUIT LOGISTICA, подивився, що там відбувається і зрозумів, що таких підприємців, які просто взяли мед і залили їм горіх, багато. Конкурувати з ними складно і треба придумати щось інше. Тому що з однаковим продуктом абсолютно нецікаво заходити на український ринок. Будь-який покупець вимагає якість і ціну нижче, ніж сьогодні є на ринку.В перший же день виставки FRUIT LOGISTICA 2018 кооператив Павла Тулби підписав контракт. На даний час географія потенційних клієнтів цього горіхового виробництва широка: продукцією цікавилися представники Лівану, Єгипту, Польщі, Голландії.

«Наша продукція є унікальною. Якщо говорити про свіжу продукцію, то ми пропонували ягоди шипшини. Вони на ринку в промислових обсягах практично відсутні, фактично є тільки збір дикоросів. Зацікавлені компанії із задоволенням купують таку продукцію, зібрану механізованим способом. Тому перший же клієнт виявив бажання купити все, що ми можемо зробити. Що стосується медово-горіхових паст, цей продукт теж унікальний, ми пропонуємо можливість продавати його під своєю етикеткою, що теж сильно цікавить покупців, - говорить Павло Тулба, президент СОК «Горіх Причорномор'я».

«Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва, за допомогою низки тренінгів та навчальних програм, допоміг мені розібратися в тонкощах горіхового бізнесу. Я зрозумів, що все можливо, потрібно тільки прагнути до зростання і розвитку свого підприємства. Чи не сподіватися на гранти, а розраховувати на свої сили і отримувати підтримку від Проекту у вигляді величезної кількості корисної інформації. Якщо правильно працювати за підказками фахівців і тренерів Проекту - це з великою часткою ймовірності приведе тебе до успіху.»