У світі запатентовані тисячі пасток для різних видів комах. Якщо знати принципи дії пасток, то їх можна спорудити з підручних засобів, і вони будуть не менш ефективні, ніж дорогі патентовані.

Навіщо, де і коли використовують пастки:

На сьогоднішній день розроблено декілька типів синтетичних феромонів:

Феромонні приманки добре працюють тоді, коли потрібно відловити або дезорієнти самців, не даючи їм можливості фізично запліднювати самиць, в результаті чого самки виявляються не в змозі дати потомство, тому, що відкладають незапліднені яйця, які незабаром гинуть.

В даний час існує більше сотні різних феромонів шкідливих комах, які були створені спеціально для того, щоб ефективно боротися з конкретними видами комах-шкідників.

Всі наявні пастки за будовою можна об'єднати в кілька основних типів:

Одні пастки-поверхні приваблюють комах кольором (як правило, жовтим). Інші пастки прозорі, і комахи на них “наштовхуються”. Деякі пастки просто фіксують на собі комах за допомогою клейової поверхні. У всіх випадках комахи, які вступили в контакт з пасткою, або прилипають до поверхні, або потрапляють до контейнеру з водою, у який додали поверхнево-активну речовину (засоби для миття посуду або прального порошку).

Знаючи, що комахи дуже плідні, ми намагаємося відловити самок до того, як їм вдалося відкласти яйця. Знаючи, що комахи скупчуються в місцях зимівлі, ми можемо змусити їх накопичуватися в спеціально підготовлених місцях, де ми їх легко зберемо і знищимо. Комах, які пересуваються по землі, можна заманити в ями або траншеї. Комах, які повзуть по стовбуру, можна зловити в ловчі пояси, а літаючих – на липкі стрічки або панелі.

Пастки можна застосовувати самі по собі (ями, пояси), а можна посилювати їх дію за допомогою візуальних, хімічних або акустичних приманок. Візуальні приманки – це те, що комаха бачить, а бачити вона може колір, яскравість, форму пастки. Хімічні приманки – це те, що комаха може відчути за допомогою своїх органів смаку, нюху, дотику. Це може бути речовина, схожа за смаком або запахом на кормове рослина, запах самки, а також запах, характерний для притулків, де комаха безпечно відкладає яйця.

Від багатьох шкідників на садовій ділянці можна позбутися або хоча б знизити їх чисельність за допомогою дешевих і доступних пристосувань: ловчих поясів, нешкідливих для рослин, не забруднюють грунт і повітря.

Клейова пастка представляє собою лист з пружного жовтого пластика, по обидва боки якого завдано спеціальний ентомологічний клей. Застосовуються для моніторингу популяції або масового вилову комах-шкідників.

Пастки-контейнери також “заманюють” комах кольором, запахом, а іноді просто встановлюються на шляху пересування личинок або дорослих особин. Пастки, що мають воронки в якості складових частин, розрізняються по орієнтації воронки і розміром її по відношенню до розміру контейнера. Для комах, які наближаються знизу і рухаються вгору, наприклад, по стовбуру дерева, великий отвір звернуто вниз, воронка веде в контейнер. Комахою, які мають тенденцію рухатися вгору, важко знайти вихід, розташований внизу. У контейнер таких пасток іноді наливають розчин поверхнево-активної речовини або додають інсектицид.

Прикладом таких пасток може служити пастка Макфайла для плодових мух. Пастка в формі дзвіночка, виготовлена була спочатку зі скла, а нині – з пластмаси. У пастці прозорий верх і жовта нижня частина, що приваблює комах. Пастка для ос має отвори по боках, в які ці комахи влітають і потрапляють в воронку, а з неї в окремий верхній контейнер, який утримує осу. Інші комахи потрапляють в воронки зверху і падають вниз. Для лову таких комах великий отвір воронки звернуто вгору, а маленьке вниз. В універсальній пастці для метеликів над воронкою поміщають кришку для захисту від дощу. Іноді застосовують поєднання кількох типів пасток. Так, над лійкою можна розмістити дві площини, що перетинаються, утворюють перегородку, яка затримує комах. Вони потрапляють в воронку і контейнер.

Пастка Ліндгрена складається з 4, 8 або 12 пластикових воронок, встановлених вертикально над контейнером. Використовується для лову древесінніков і короїдів. Швидко літаючі жуки вдаряються об воронку і збираються внизу в контейнері. У пастках для метеликів, наприклад для бавовняної совки, великий отвір воронки направлено до землі, а верх в контейнер, розміри якого менше, ніж розміри воронки. Такі пастки роблять з легкого або сітчастого матеріалу. Особливості пристрою і застосування пасток розрізняються для комах, які рухаються по повітрю (летять самі або переносяться вітром), по землі, по стовбуру.

Таким чином, поряд з моніторингом комах-шкідників застосування феромонних пасток дозволяє істотно знизити популяцію шкідників за допомогою їх масового вилову, а так само звести до мінімуму кількість застосовуваних інсектицидів і в ряді випадків і зовсім відмовитися від них.