- Один кілограм насіння лаванди коштує 80-90 тис. грн. Засівати поле насінням дорого. Якщо ж висаджувати розсадою, то витрати залежать від обраного способу посадки. Якщо за схемою 70х1,4 м, то буде використано приблизно 10,2 тис. саджанців на 1 га. Середня ціна одного саджанця $ 1-3, - про це розповів Олег Коваленко, завідувач кафедри рослинництва та садово-паркового господарства Миколаївського національного аграрного університету під час семінару «Лаванда – елементи агротехнології вирощування», який відбувся у Миколаєві.

[widgetkit id=488]

В заході взяли участь справжні «лавандісти» з Миколаївської, Одеської та Вінницької областей, які цікавляться або вирощують лаванду. Зустріч почалася з відвідування розпліднику із розсадою лаванди, гісопу та інших унікальних рослин на території ТОВ «Миколаївзеленгосп». Далі – фотосесія серед лаванди, де учасники збирали букетики з різних сортів, потім – консультації від Олега Коваленко та Людмили Свиденко, фахівця Каховської дослідницької станції Інституту рису. Спікери детально обговорили тонкощі агротехнологій вирощування кожного з представлених сортів з урахуванням складу ґрунту, кліматичних умов та трудових витрат.

- На висадку 1 га лаванди треба 4 людини, які працюватимуть протягом 10 днів. За цей час можна все зробити вручну. Що стосується збору врожаю, то лаванду можна збирати механізовано, але це доцільно робити якщо вона у вас висаджена на площі більше 10 га. Якщо ваші насадження на меншій площі, то ніякого резону в залученні механізованої техніки немає, - розповів Олег Коваленко.

Продовжуючи тему технології посадки культури, Олег зазначив, що лаванду висаджують, роблячи чеки площею від 5 до 10 га. Доріжки 200х400 м або 200х600 роблять через невеликі поля.

- Щодо посадки, то все залежить від площі та догляду за культурою. Якщо у вас будуть посіви під механізоване прибирання, то можна робити посадку 50х1,4 або 70х1,4 м. Але справа в тому, що лаванда розростається досить сильно і, якщо ви її висадіть навіть на 1 метр, то міжряддя закриється на 4 роки, тим самим ви втратите можливість проводити міжрядну обробку навіть мультикультиватором. Якщо висаджувати шириною 1,4 м, то фермеру буде зручно проводити догляд за цими посівами та можна буде закрити частину поля з цими посівами агроволокном або мульчуючою плівкою, - пояснює фахівець.

- Що стосується ринків збуту, то вони різноспрямовані. Можна реалізовувати саджанці, лаванду активно купують для озеленення власних присадибних ділянок, приготування парфумерних виробів, у виноробстві, - розповів Олег Коваленко.

Людмила Свиденко в продовження обговорювання теми запропонувала учасникам детальну консультацію з технології вирощування лавандину. Були розглянуті всі етапи технології, починаючи з насіння до переробки, а також лікарські властивості лавандину. Людмила привезла з собою і презентувала декілька видів лавандину з детальними характеристиками кожного, а також відповіла на всі питання, які цікавили учасників заходу.

“Лавандовий” семінар організували Фонд ЛАСКА спільно з Миколаївським аграрним університетом за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).