Солодкі та соковиті ягоди малини не тільки дають насолоду, але й об’єднують людей. Ольга Мізіна стала головою кооперативу «Макартет» у 2018 році. Брати та сестри, їх друзі з сім’ями із села Садове на Запоріжчині спочатку працювали в групі, а рік тому створили ягідний кооператив, щоб побудувати ефективний бізнес на малині, отримати робочі місця та джерело стабільних доходів. Починали свою спільну працю з одного гектару літньої малини сорту Феномен. За декілька років збільшили свої площі майже до дев’яти гектарів, розширили ягідний асортимент. Ольга разом із сім’єю оптимізували свої насадження так як час, споживча потреба та ринки диктують свої умови. З часом на господарстві залишили літню малину, майже три гектара, ожину і червону смородину та суницю садову. Крім того Ольга Мізіна та її сім’я зайнялись переробкою другосортної сировини. Таким чином вони не втрачають своїх прибутків і зберігають ягоду.

«Ми все робимо разом. Закуповуємо саджанці, добрива, засоби захисту рослин, обладнання і на цьому значно економимо. Тому що партія велика і знижка виходить, оптова закупка, і ми на цьому значно економимо.»

Велика перевага кооперативу «Макартет» поміж інших виробників у тому, що кожен член кооперативу виробляє за одними й тими ж технологіями, що дозволяє під час врожаю зібрати велику однорідну партію ягід.

«У нас в групі один сорт. У нас єдині агротехнології, які дозволяють отримувати якісну продукцію приблизно в один час, що є запорукою тому що ми сформуємо добру, відмінну, партію великої товарної продукції, яка потім знайде своє місце на ринку свіжої ягоди.»

Члени групи виробників побачили переваги у спільній роботі. 2015 року вони стали учасниками Українського проекту бізнес – розвитку плодоовочівництва, почали відвідувати бізнес – тренінги й розвиватися далі.

«В минулому році ми зібрали вже п’ятнадцять тон ягоди. Це малина, ожина. І цього об’єму виявилось забагато для місцевого, для локального ринку, тому ми почали шукати інші шляхи. Почали використовувати для розширення інформації соціальні мережі, Інтернет і це незабаром дало свої плоди. Завдяки Канадському проекту ми відвідували курси з маркетингу, почали вивчати свою цільову аудиторію, своїх конкурентів, шукати нові ринки збуту і тики знайшли, це дало свої результати. Ми вийшли на закупівельників, з якими працюємо на сьогодні, які постачають нашу ягоду в курортну зону і навіть супермаркети.»

Завдяки Українському проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, Ольга та інші члени кооперативу отримали безліч можливостей для росту та розвитку.

«На сьогодні добре з групами працює Канадський проект за програмою «е-ваучер». Ми придбали крапельну стрічку, тару для ягоди не просто за прийнятною, а за дуже вигідною для нас вигідною ціною.»

Члени кооперативу стали справжніми однодумцями: знають собівартість вирощеної продукції, розуміють тенденції ринку. Готові брати на себе ризики. Готові фінансувати кооператив і свій бізнес. Готові працювати на якість продукції.

«Кожен з нас відчуває себе частиною команди. Ми можемо підстрахувати один одного. І об’єднані зусилля дуже добре допомагають. Робота в групі вимагає додаткових значних зусиль, але все воно окупається в 100%. Робота в групі набагато ефективніша.»

Робота в групі – це оптимізація витрат на придбання засобів виробництва, формування необхідної товарної партії, можливість реалізації великого обсягу продукції, гарантований збут, вихід на нові ринки та підвищення конкурентоспроможності бізнесу.

«Нам, виробникам, доводиться вчитися завжди і скрізь, придивлятися і прислухатися до досвіду успішних вже фермерів. У яких є своя історія і у яких є свої успіхи, у яких є чому навчитися. В нашій групі, так як зайнята більша частина на основних роботах, двоє активних членів завжди приймали і приймають участь в заходах від канадського проекту. Тим самим ми привносимо інновації в свої господарства, їх втілюємо, експериментуємо, та розширюємо свої господарства. Як і всі ми мріємо і через 10 років ми бачимо себе великим господарством із закритим циклом. Хотілось би щоб це було 9-10 гектарів закритого грунту, своя власна переробка, свій власний термоавтомобіль, своя торгова марка, свій бренд та постійні клієнти. Але й зараз ми успішне господарство.»

Кооперація зусиль – це нові можливості. Ольга та інші члени кооперативу працюють для своїх родин. Але вони прагнуть не тільки розвиватися самі, але й розвивати громаду в цілому. Бо тут жити їхнім дітям та онукам.

Історія

Промо