Звичайна зацікавленість до вирощування ягід в родині Шимановських, що мешкає в Токмакському районі Запорізькій області, перетворилася в справжній бізнес-проект.

Спочатку фермерської діяльності Олена з чоловіком та дочкою вирощувати картоплю. Придбали ділянку землі в Запорізькій області, де вирощували й продавали врожай. Після смерті чоловіка, Олена залишилась сама з дочкою й не могла вже приділяти стільки часу та сил вирощуванню картоплі. Робота з цією культурою більш підходить для чоловіків, вона важка й потребує забагато зусиль. Тож Олена почала шукати інші шляхи для заробітку, постійно цікавилась інформацією щодо більш легкої праці для фермерки.

Спробувати вирощувати саме малину Олена Шимановська вирішила за допомогою Проекту UHBDP, про який почула на зустрічах Ради жінок фермерів в Запорізькій області. Спочатку була присутня деяка недовіра, але іншого варіанту заробітку в селі, де мешкала Олена з дочкою, не було і дівчата вирішили спробувати вирощувати саме малину. Вони отримали консультації від більш досвідчених колег й в першій фазі проєкту в 2015 році змогли отримати допомогу на закупівлю посадкового матеріалу. Придбали саджанці малини на суму 15000 гривень (біля 550 USD). На сьогоднішній день з 4,5 га землі, що знаходиться у власності Шимановських, 1,5 га зайняте саме малиною.

Саме любов до улюбленої справи та прагнення до навчання приводить до бажаного результату. Олена продовжувала відвідувати заходи проєкту, знаходила відповіді на питання щодо вирощування та зберігання продукції.

“Ми самі підготували землю, перекопали її, мотоблоком зробили канаву і висадили саджанці. Коли у людини не має можливості залучити велику кількість людей до процесу, все робиться своїми силами, це дуже важка робота. Ми засадили саджанці, які отримали з розплідного господарства Павлівського. Не всі саджанці були дійсно якісні, але ми вчасно виявляли брак й вирішували проблеми із посадковим матеріалом.”

Через деякий час всі кущі малини, завдяки гарному догляду Олени та її сім’ї, почали плодоносити, тож перед фермеркою стало нагайне питання збуту продукції. Власних сил для продажу такої великої партії в 500-600 кг Олені не вистачало. Продаж на місцевому ринку не був таким масовим та не вирішував питання збуту в повному обсязі. Сама господарка реалізовує полуницю на ринку в районі, де вона мешкає, а ось ситуація з малиною дещо складніша - завелику партію дуже важко продати за 1-2 дні, а через деякий час ягода втрачає свій товарний вид й її потрібно викидати. Тому Олена стала шукати інші ринки збуту й намагалася налагодити гуртову торгівлю.

Вже в 2018 році, відвідуючи заходи проєкту, Олена дізналась про можливість об'єднання з іншими виробниками малини в регіоні для спільних гуртових продажів. Члени Ради жінок фермерів, що вирощували ягоди в Запорізькій області, вирішили об’єднати свої зусилля в пошуку ринку збуту й створили групу “Токмак малина”. Назва групи говорила сама за себе - фермерки й фермери, що входили в об’єднання, вирощували саме малину. Отримавши певний досвід в вирощуванні солодкої ягоди, Олена, разом з іншими членами групи прийшла до висновку, що необхідно засаджувати території одним сортом малини - попит потребує однаковий товарний вигляд ягоди. Змінивши технології вирощування на однакові для всіх членів групи, фермерки стали отримувати однорідну партію товару, тож пошук покупця став більш легким.

“Я із задоволенням використала можливість е-ваучера. Завдяки цьому сервісу ми отримали укривну плівку, пінетку для зберігання та транспортировки ягід, карапельну стрічку для поливу. Таким чином ми отримали значну економію фінансових ресурсів й придбали якісне устаткування для нашого виробництва.”

Вирощувати вирішили саме малину сорту Феномен – дуже ранній, красивий, транспортабельний сорт ягоди. Для полегшення ручної праці, Олена, разом з іншими членами групи, придбала для свого господарства крапельну стрічку за допомогою сервісу е-ваучер від проєкту UHBDP. Також, Олена мала змогу обмінюватись досвідом з іншими учасниками групи, вирішувати проблеми спільно. Спеціалісти проєкту завжди сприяють гуртуванню виробників та допомогають з потрібною інформацією кожному, хто її потребує. Гуртування з іншими виробниками в регіоні та спільні продажі продукції допомогли Олені вирішити проблему заробітку самотньої жінки без чоловічої підтримки в сільський місцевості.

“Спеціалісти проєкту не забували, опікали, запрошували на різні заходи, які дуже допомогли отримати відповіді на всі запитання. Дуже вдячна за надану можливість розвиватися.”

Реальний бізнес для Олени Шимановської став можливий тільки завдяки об’єднанню з іншими учасниками проєкту UHBDP та завдяки спільній торгівлі вирощеною продукцією. Реалізовувати по 400-500 кг за раз, для фермерки вийшло набагато вигідніше, не дивлячись на те, що оптова ціна на малину інколи була нижче ніж роздрібна. Роздрібна торгівля – це максимально 20 кг реалізованої продукції. А гуртові продажі дають можливість виробникам зменшити обсяг ручної праці, полегшити процес пакування та транспортування продукції. Олена вчасно зрозуміла, що розвиток власного господарства можливий, якщо фермери розуміють й впроваджують принципи кооперації.

За перший рік об’єднання із групою “Токмак малина”, Олена змогла знайти свого оптового покупця, який самостійно приїздив на господарство Олени Шимановської та повністю викуповував весь врожай без залишку. Таким чином Олені та її дочці не потрібно було стояти на ринку, чекати поки вся ягода зможе продатись, пакувати ягоди в маленькі партії, перевозити їх.

Зекономлений вільний час та сили, Олена могла витрачати на модернізацію власного господарства. В 2019 році вона повністю переробила складське приміщення для зберігання ягоди, впровадила принцип охолодження на своєму виробництві. Тепер на господарстві Олени ягоди зберігають у спеціальному приміщенні з охолодженням. Малина має знаходитися у відповідних умовах, тому що більшість споживачів, які купують товар везуть її на ринки на великі відстані й для них важливо довезти ягоду цілою та неушкодженою.

Покупці змогли придбати в Олени охолоджену ягоду, яка мала більш вигідний товарний вигляд й була більш стійка для транспортування. За такий товар Олені стали платити більше, ніж раніше.

“Коли ти залишаєшся сам на сам зі своєю проблемою, це дуже важко. Ти не встигаєш відслідковувати новини у виробництві, не слідкуєш за нововведеннями. А проєкт UHBDP дає саме ту необхідну підтримку. Мені на телефон приходять тільки потрібні новини, саме те, що необхідно мені для розвитку моєї справи. Це дуже зберігає мій час та сили. Я можу вже не витрачати години для пошуку необхідної інформації - можу завжди звернутись до спеціалістів проєкту й отримати потрібну відповідь.”

Працюючи таким чином, Олена збільшила обсяг продажів і чисельність клієнтської бази, створила нові партнерські відносини й освоїла нові ринки збуту. Досягненими успіхами вона продовжує ділитись з іншими учасниками групи “Токмак малина” й підтримує таких саме фермерок на шляху становлення своєї справи.

В подальших планах Олени - продовжувати виробництво смачної ягоди та подальша модернізація виробництва. Олена разом із дочкою планує дещо переробити складське приміщення та поступово розширити ділянку землі під насадженнями.

“Земля - це золото, але потрібно зуміти його достати! Багато людей виграли гранти, але продовжують улюблену справу далеко не всі. Я дуже вдячна проєкту UHBDP, що він допоміг мені розширити діяльність. Якщо людина впевнена в своєму успіху, вона буде розвиватися. Проект дає фінансову можливість, інформаційний супровід, а далі все залежить від людини та її бажання.”