АГРЕГАЦІЯ ЯК ШЛЯХ ДО НОВИХ РИНКІВ ЗБУТУ

Канадські інвестиції для створення стійких зв’язків між виробниками і споживачами

Сільськогосподарське підприємство ТОВ «СПП ЛАНА» - великий виробник і постачальник плодоовочевої та зернової продукції на півдні країни, добре відомий не тільки в Україні, а й за її межами. Вирощування зернових та технічних культур, зберігання і переробка сільгосппродукції, надання міжнародних транспортно-експедиційних послуг, виробництво і переробка (гомогенізація) натурального меду, садівництво і виноградарство - все це ТОВ «СПП ЛАНА».

Біля витоків бізнесу в 1993 році стояв глава сім’ї - Леонід Іванович Верещага, на сьогоднішній день до сімейної справи приєдналися його діти: син Олексій і донька Аліна.

Нові можливості для дрібних фермерів

Олексій Верещага вже має багатий виробничий досвід, однак це не заважає йому рухатися далі, вдосконалюватися, не зупинятися на досягнутому. У 2015 році за пропозицією Українського проекту бізнес - розвитку плодоовочівництва UHBDP він пройшов навчання в Міжнародному центрі МАШАВ в Ізраїлі, звідки повернувся з новими ідеями розвитку бізнесу. Одна з них - створення логістичного центру з можливістю охолодження, короткочасного і тривалого зберігання 3 тисяч тонн овочів і фруктів на рік.

Кілька місяців пішло на підготовку бізнес-плану зі створення центру. Проект підтримав UHBDP - Український проект бізнес розвитку плодоовочівництва, який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, співфінансується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA) і реалізується на півдні України. ТОВ «СПП ЛАНА» опинилося серед компаній, які в 2017 році для втілення свого проекту отримали від UHBDP зустрічний грант, який передбачає співфінансування з боку підприємства.

Згідно з бізнес-планом, в селі Плодородне Запорізької області зведуть і обладнають великий логістичний центр, який буде використовуватися для охолодження і зберігання накопиченої продукції, вирощеної дрібними і середніми виробниками. На новому об’єкті передбачені й інші процеси: миття, сортування, а також упаковка овочів і фруктів. У перспективі до всього вищепереліченого буде додана переробка продукції - сушіння, соління та концентрація. Овочесховище стане центром формування великих партій різноманітної продукції для оптового продажу торговельним мережам і іншим споживачам.

- Сьогодні збут продукції - одна з актуальних проблем виробників сільськогосподарської продукції, але вони створюють її самі, приймаючи рішення про вирощування того чи іншого продукту, але не думаючи, де або кому будуть його реалізовувати. Танцювати потрібно від печі і думати, кому я це продам, а не так: «Буду вирощувати, щоб ...», - говорить менеджер з розвитку плодоовочевого ринку Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHВDP) Сергій Потапов.

Підприємство «СПП ЛАНА» візьме на себе часто непідйомні для дрібних виробників транспортні та маркетингові клопоти. Дрібні виробники отримають відмінну альтернативу торгівлі на стихійних придорожніх ринках. Завдання садівників і городників звузиться: просто виростити якісну, екологічно чисту продукцію. Погодьтеся, реалізувати вирощене з мінімальними ризиками, за хорошою ціною і в найкоротші терміни (адже фрукти і овочі - товар швидкопсувний, який має цінність тільки у свіжому вигляді) і відразу отримати готівку за свою працю - це мрія кожного, хто працює на землі.

Ізраїль - натхнення для фермерів

Ізраїльтяни - віртуози плодоовочевого справи. Не маючи землі і чорноземів, вони не тільки забезпечують овочами та фруктами свою країну, але і заробляють, продаючи продукцію на експорт. Олексій Верещага вважає, що навіть досвідченим виробникам і постачальникам сільськогосподарської продукції є чому повчитися на землі обітованій:

- Наше бачення застаріле, ми вирощуємо тільки те, що вміємо або хочемо, не враховуючи потреби ринку. Звідси проблеми з реалізацією.В Ізраїлі ж фермер може швидко перепрофілюватися і займатися вирощуванням того, що буде затребуване на ринку в даний момент.

Після повернення Олексія з Ізраїлю ТОВ «СПП ЛАНА» змінило підходи до ринку, переорієнтувалося на нішеві, експортні культури. Перше, що було зроблено - висіяли гарбуз для отримання гарбузового насіння. Насіння продали в Туреччину, освоївши новий ринок збуту, а м’якоть гарбуза залишилася в полях як добриво для підживлення ґрунту. Зі стану посівів візуально видно, що на гарбузових полях ситуація набагато краща, ніж на інших. Поля, де росли гарбузи, в цьому сезоні практично не потребують добрив.

Другий принцип в роботі фермерів в Ізраїлі - чіткий поділ праці. Фермер зайнятий виключно роботою на землі. Супровід агронома і торгівля - справа державних служб. Незалежно від бажання фермера, держава закріплює за ним консультанта, який курує господарство, допомагає у вирішенні агрономічних завдань. Держава зацікавлена, щоб фермер не користувався дешевими засобами захисту рослин, правильно їх використовував, тим самим вирощував безпечні продукти високої якості. Маркетологи досліджують плодоовочевий ринок, шукають замовлення, моніторять цінову політику, і фермер вирощує продукцію вже під конкретного замовника, не переймаючись тим, куди доведеться продати урожай.

Ідею поділу праці Олексій хоче втілити при організації роботи логістичного центру.

- Ми будемо надавати консультації агрономічного характеру, щоб підтягти культуру вирощування, супроводжувати процес культивування нішевих продуктів. А на іншому етапі купувати продукцію малих і середніх виробників для формування великих партій і реалізації їх великим торговельним мережам, - розповідає Олексій Верещага.- Наша компанія має необхідні ресурси для транспортування та реалізації овочів і фруктів:свій рухомий склад, фури, відділ маркетингу, можливість працювати з зовнішніми ринками.З початком роботи логістичного центру з’явиться можливість післяврожайного доопрацювання продукції:сортування, миття, пакування.

Третє. Ізраїльські фермери для підвищення ефективності працюють, об’єднуючи зусилля. В Ізраїлі широко використовується принцип колгоспів, тут вони називаються кібуцами. Олексій Верещага розуміє, що в країні, де колективізація не асоціюється з перспективністю, складно консолідувати людей, але готовий створювати умови для кооперації виробників, тому що за кооперативами майбутнє.

- Агрегація продуктів - це економічно вигідний процес, овочівники і садівники з часом побачать і відчують на собі плюси кооперації.В цьому році ми збираємося об’єднувати партії продуктів за фактом, попутно збираючи інформаційну базу тих, хто і що вирощує.Крім того, плануємо формувати замовлення, пропонувати вирощувати той чи інший продукт для формування великих партій і реалізації за контрактами, які вже підписані.Просто раніше за ними ми продавали тільки ту продукцію, яку вирощували самі, - говорить Олексій Верещага.

Незаперечна перевага ТОВ «СПП ЛАНА» - виняткова репутація. Підприємству довіряють партнери, в ньому бачать надійного постачальника якісної продукції і з ним готові розширювати сфери співробітництва. Стійкі економічні зв’язки ТОВ «СПП ЛАНА» з великими торговельними мережами в Україні та інших країнах будуть задіяні для успішного просування агрегованої продукції.

Виграють всі

У наш час виживає найсильніший. Витрати дрібних фермерів сьогодні непорівнянні з їх доходами за фактом продажу продукції.

- Акумулювання продукції на таких майданчиках, як ТОВ «СПП ЛАНА», з розвиненою маркетингової і логістичної системами, відкриває доступ дрібним виробникам до нових, недосяжним для них ринків:великі торгові мережі, зовнішні ринки, - вважає фахівець з розвитку програми зустрічних грантів Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Віктор Фалько.- Для дрібного виробника кооперація - це гарантований збут.Дуже важливо, що людина знає, що зможе продати урожай ще в період посадки. Найчастіше, у тих фермерів, які не хочуть кооперуватися, овочі борщового набору викидаються в посадках або залишаються на полях, тому що збирати їх невигідно.

Зараз дуже важливо відчувати ринок - він вибагливий, вимагає продукцію високої якості. Тому для тих, хто хоче співпрацювати, на базі ТОВ «СПП ЛАНА» заплановані семінари по сортовій базі, за технологіями вирощування, правилам застосування засобів захисту рослин. Таким чином ТОВ «СПП ЛАНА» підвищує культуру вирощування, популяризує виробництво безпечної продукції. Від подібної взаємодії у виграші всі сторони: ТОВ «СПП ЛАНА» розвиває бізнес, дрібні фермери отримують гарантований канал збуту, а кінцеві споживачі - продукцію гарної якості.

Не знаєте кому продати - ТОВ «СПП ЛАНА» вам допоможе

Логістичний центр планується розмістити в селі Плодородне Запорізької області, де розташоване і саме підприємство. Будівництво будівлі логістичного центру і холодильників просувається до завершення. Грантові кошти Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва спрямовані на придбання сортувальної й пакувальної ліній, холодильного обладнання, розрахованого на охолодження і тривале зберігання 3 тисяч тонн овочів і фруктів. Якщо ви вирощуєте малину, полуницю, смородину, аґрус, ожину, черешню, яблука, абрикоси, айву, сливи, виноград, цибулю, часник, баклажани, огірки, помідори, картоплю, після закінчення будівництва, ласкаво просимо в ТОВ «СПП ЛАНА». Згідно з домовленостями, в проекті вже беруть участь фермери кооперативу «Джерело» та члени Ради жінок-фермерів України.

Основне завдання підприємства - зібрати партію. Чим більше партія, тим вигідніше її можна продати. Фахівці підприємства доставляють плодоовочеву продукцію в логістичний центр на службовому крупновантажному транспорті. Розрахунок проводиться відразу, не треба чекати, поки на ваш товар знайдеться покупець. Овочі та фрукти миються, упаковуються та розподіляються по ринках збуту. Продукція відмінної якості відправляється в супермаркет або на експорт, низькосортний товар - на переробку. Певний обсяг продукції закладається на тривале зберігання з метою збереження своїх споживчих якостей і властивостей.

- Грантові кошти спрямовані на розвиток не одного конкретного підприємства, а цілого регіону, в якому вирощують свою продукцію дрібні і середні виробники, - каже менеджер Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Дмитро Ніколаєв. - Значення логістики часто недооцінюється, звідси втрати і зниження прибутковості бізнесу. Побудова ефективної логістичної системи є значним фактором збільшення рентабельності виробництва.

Холодна логістика - той вид бізнесу, що сприяє оптимізації бізнес-процесів між усіма учасниками ланцюга постачання та виводить бізнес на якісно інший рівень з новими можливостями. Логістичний центр - конкурентна перевага підприємства ТОВ «СПП ЛАНА» і плюс для звичайних споживачів, адже сучасні системні рішення в логістиці дозволять забезпечувати кінцевого споживача якісною продукцією.