Олександр та Наталя зв’язали своє життя з вирощуванням овочів вже 20 років. За цей час на їх шляху було багато випробувань, фермерство для них було завжди викликом, який необхідно було долати весь час. Це стосувалось як самого вирощування в Херсонському регіоні, який завжди був зоною ризикованого землеробства, так й продажів вже вирощеної продукції.

«Це як гойдалка завжди – здається вже все маєш, все вмієш, але розпочинається новий сезон та нові виклики. До цього неможливо звикнути, можливо тільки філософськи відноситись до випробувань цього ринку.»

Про Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва Олександр та Наталя почули ще в 2017 році, але фермерська родина все не наважувалась ставати клієнтами UHBDP, були побоювання, що ніякої допомоги вони не отримають, тільки згаять час. В той саме час потреба у нових рішеннях щодо ведення фермерської діяльності вже назріла. Тож Олександр вирішив прийняти участь в конференції в Херсоні, що була присвячена взаємодії фермерських господарств з HoReCa. З цього моменту родина Кіщенко вирішила слідкувати за новинами Проекту, приймати участь в заходах для отримання свіжої актуальної інформації щодо вирощування.

З початку взаємодії з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва родина Кищенко отримала можливість відвідати Ізраїль та подивитись на досвід іноземних виробників салатів та зелені. Поїздка виявилася продуктивною саме тим, що учасниками подорожі також стали фермери з інших областей. Вони не представляли один одному конкуренції й в той самий час могли бути корисними один одному в плані обміну знаннями та досвідом.

«Ми повернулись з подорожі натхненими, цей бізнес тур збагатив нас новими знайомствами, які виявилися дуже корисними щодо подальшої співпраці. Ми побачили, що Українські господарства мають великий потенціал, нам є куди розвиватись і рости, є з ким об'єднуватись.»

Також у нагоді ставали бізнес-симуляції, які організовував Проект UHBDP прі підтримці спеціалістів МАШАВ. Так за допомогою бізнес ігри Freshbiz Олександр та Олена змогли у форматі гри побачити всі боки та перспективи агроринку. Фермери могли потренуватись у більш великому бізнесі, робити ставки на вирощування того чи іншого продукту нічим не ризикуючи. Таке тренування стало у нагоді родині фермерів та посприяло отримати нові більш значущі знання з економіки, маркетингу та систематизації бізнес процесів. На заходах Проекту завжди ставало питання легалізації роботи аграріїв. Отриманні на семінарах та тренінгах знання, дозволили родині Кіщенко оформити офіційно фермерське господарство та продовжувати працювати вже з супермаркетами та закладами HoReCa.

«Це була велика допомога! Ми пішли на цей крок тому що нам надали професійні роз'яснення чим саме легалізація бізнесу буде для нас корисною. Спеціалісти проекту супроводжували нас на кожному етапі та підтримували наше базання працювати «по-білому», це дуже надихало.»

Під час пандемії дуже допомогла родині підтримка з боку спеціалістів Землі Таврії. За сприянням Проекту UHBDP було розроблено торгівельну марку «FreshKo» для фермерського господарства Кищенко. Співробітники організації розробили логотип та допомогли створити сайт для Олександра та Наталі freshko.com.ua. Під час карантину, коли продажі дещо впали, цей сайт став у нагоді, продаж продукції вели за допомогою інтернет продаж. Це виявилось дуже вигідно в умовах кризи, через сайт продукцію фермерів закуповують трейдери та постачальники на ресторани та кафе Херсонщини. Родина Кищенко мали змогу розділити свої обов'язки, Олександр продовжував займатись вирощуванням та агрономією, в той час як Наталя стала активно займатись пакуванням та продажами за допомогою інтернету.

Родина Кищенко продовжує користуватись усіма можливими сервісами Проекту. У минулому році вони спробували вирощувати салати та зелень із системою крапельного зрошування, яке змогли отримати зі знижкою за системою е-ваучер. Якісна стрічка на 20% скоротила використання води та дозволила зекономити час та гроші фермерів.

«Це Херсонський виробник крапельної стрічки, ми давно з ним співпрацюємо. Але в нашому випадку нам набагато простіше купити цю стрічку за допомогою Проекту. Ми побачили реальну економію коштів до того ж ми змогли використовувати безготівковий рахунок.»

Саме завдяки офіційно оформленому бізнесу, фермери змогли спокійно продовжувати співпрацю з супермаркетами та ритейлом під час карантинних обмежень, пов'язаних з COVID 19 навесні 2020 року. Легалізація бізнесу надала їм перевагу перед іншими учасниками ринку, які не хотіли оформлювати власні господарства.

«Ми пройшли декілька тренінгів щодо легалізації бізнесу, була дуже гарна тренер – аудитор у великій компанії. Саме вона змотивувала нас працювати легально, розповіла багато цікавої інформації. Надала нам приклади інших господарств у порівнянні з нами. Зе була корисна практична інформація, яку ми б напевно не змогли б отримати без допомоги Проекту.»

Родина Кіщенко, після пройденого навчання на семінарах та тренінгах Проекту UHBDP, впевнено користуються безготівковими розрахунками, надають покупцеві відстрочку платежу та використовують усі переваги легально оформленого господарства. Тож свою ранню продукцію Олександр та Наталя Кищенко успішно змогли продати, погіршення ситуації у вигляді закриття відкритих ринків не дуже відчувалось для них. Попередні покупці подовжували покупати продукцію, а родина Кіщенко мали гарантію розрахунку.

«За цей поштовх в легалізації свого господарства я можу тільки сказати велике спасибі Проекту. Саме завдяки цьому нам не довелось викидати ранню продукцію, як це робили деякі інші виробники. Ми мали гарну репутацію серед покупців, з нами хотіли співпрацювати незважаючи на важкі часи карантинних обмежень.»

Олександр Кищенко виявив бажання поступити в аграрний університет для того, щоб отримати більше теоретичних знань щодо вирощування. Ідея вступу до ВУЗу народилася також на одному із заходів Проекту, на якому учасниками були викладачі аграрного університету. Нове знайомство допомогло Олександру повірити в свої сили, тож до університету він вступив не один, а й запросив ще двох своїх знайомих фермерів. Набуті у ВУЗі знання допоможуть фермерам більш продуктивно вирощувати плодоовочеву продукцію та мати змогу самостійно планувати діяльність своїх господарств.

«Дуже потрібний проект! Він набагато простіший ніж інші міжнародні проекти. А найбільше вдохновляє саме те, що підтримка йде середнім та малим підприємствам, таким як ми!»