Олександр Круть з Одеси часто бував в штольнях, які розташовані неподалік від місця його роботи і мріяв тут коли-небудь створити цех по вирощуванню грибів. Олександр був давно підписаний на розсилку проекту UHBDP, після гарячого сезону, восени 2017-го він чистив поштову скриньку та наткнувся на анонс Грибної конференції у Кирилівці, яка відбулася ще влітку.

«Мелітополь - моє рідне місто, я як раз планував вести дочку до бабусі, вирішив розшукати організаторів заходу і знайшов» - розповідає Олександр.

У Мелітополі він зустрівся з головним ідеологом конференції - старшим викладачем кафедри технологій переробки та зберігання продукції сільського господарства Таврійського державного агротехнологічного університету Іриною Бандурою. За кілька годин спілкування вона познайомила майбутнього грибівника з вимогами до цеху, в якому вирощуються гриби. Штольні забракували, адже їх потрібно обігрівати в холодну пору року та обладнати системою вентиляції, а це недешево.

Олександр зустрів в Одесі однодумця, і вони вже разом підшукали в місті підвальне приміщення, в якому можна вирощувати гриби і влітку. Коли інші виробники зупиняються, Олександр має можливість дати якісний гриб. Завдяки рекомендації від спеціалістів Українського Проекту бізнес розвитку плодоовочівництва з Мелітополя привезли якісний міцелій, запустили виробництво, по телефону в міру необхідності отримували консультації, ефективні та недорогі рішення від Ірини Бандури.

Нове грибне виробництво невелике: 150-200 кг гливи в день. Олександр каже, що вони з компаньйоном, теж Олександром, поєднують всі посади на підприємстві: вони і вантажники, і прибиральники, і технологи, і збирачі, і маркетологи, і продавці. Ринок збуту: «Привоз», одеські кафе та ресторани. Так як віробництво грибів базується на мішках з сировиною, у яку входить лузга від насіння, після збору врожаю залишається багать відходів, які необхідно вміти правильно утилізувати. На цей період Олександ Круть також потребує консультацій та допомоги від спеціалістів Проекту UHBDP.

Доходи від першого врожаю перекрили стартові витрати. За півроку Олександри вивчили величезну кількість інформації, набили перші шишки. Зараз створюють більш сприятливі умови для вирощування грибів, вдосконалюють систему вентиляції, проводять санітарні роботи, паралельно шукають нові канали збуту і створюють свою торгову марку. Семынари та тренынги выд Проекту UHBDP допомогають Олександру знайти потрібну нішу у плодоовочевому бізнесі. На даний час йдуть перемовини з представниками сектору HoReCa щодо бесперебійного постачання своєї продукції.

«Ми свої гриби пакуємо у спеціальні палетки, які створюють додану вартість продукції. Таким чином продукт виглядає більш привабливо для споживача. На даний час ми бачимо, що гливи вивели з меню багатьох закладів харчування у зв’язку з тим, що немає безперебійних поставок особливо влітку. Своєю власною справою ми намагаємось налагодити бізнес-зв’язки із закупівельниками сектору HoReCa та працюємо не тільки над якістю продукції, а й над об’ємами товару»

У травні 2018 року в Мелітополі знову зберуться грибівники всієї України, Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва тут проводить виставку-конференцію «Сучасне грібоводство 2018» У Олександра Крутя великі плани на цю зустріч, він хоче познайомитися та поспілкуватися з колегами, отримані знання використати для розвитку свого виробництва.