Агрохімікати - це болюча тема для багатьох бджолярів України, і це не дивно, адже щороку від них гинуть тисячі комах-медоносів. Сучасна культура агровиробництва у нашій країні цілком пов’язана з монокультурами зернових та масличних, які провокують збільшення шкідників через надлишок доступної для них їжі. Усі типи обробок інсектицидами проти цих комах нерідко обертається і проти бджіл, які випадково потрапляють до зони ураження. Існують кілька підходів, як захистити бджіл за допомогою підвищення їх природної стійкості та правового регулювання.

У 2018 році Україна побила рекорд по смертності бджіл – через низку як об’єктивних, так і суб’єктивних факторів, зокрема, використання пестицидів невідомого походження на полях, загинуло понад 45 тис. бджолосімей, а пасічники отримали мільйонні збитки, звітує «Спілка пасічників України».

Бджільництвом Олег Ряжський займається вже 15 років. Випробував різні системи вуликів. Починав свого часу з лежаків, потім перейшов на нестандартні конструкції. Його стаціонарна пасіка в різний час перебувала в різних районах Миколаївської області. Кількість бджолосімей максимально доходила до 80 штук, зараз він тримає близько 20 - часу на догляд за великою кількістю не вистачає. Професіоналом себе Олег не вважає - бджільництво для нього не бізнес, який годує, але досвід бджолярства достатній, він розуміє проблеми й завдання в бджільництві.

Разом з колегами Олег Ряжський створив безкоштовний сервіс сповіщення Grand Expert, яким можуть скористатись усі бджолярі та аграрії та дізнатися про майбутні обробки агрохімікатами. Сповіщення приходить на мобільний телефон бджоляра, що зазначив місцезнаходження своєї пасіки у відповідному районі, який співпадає з місцем проведення агрохімічних обробок.

Якщо відстань між пасікою і оброблюваним полем менше 10 км, як того вимагає законодавство, бджоляру приходить СМС оповіщення протягом 1-2 хв. Таким чином, цей сервіс встановлює відповідальні взаємовідносини між бджолярем та агровиробниками, які засновані на відкритості та своєчасному попередженню. Адже так само як пасічник може не знати про проведення обробки через недбалість фермера, що не сповістив місцевий орган самоврядування, так і свідомий аграрій може не здогадуватись, що десь у лісосмузі причаїлася незареєстрована кочуюча пасіка, господар якої не навідувався до місцевої сільради.

Залишалось тільки розповісти про цей сервіс якомога більшій кількості людей, та залучити якомога більше інформації про обробку полів. Це була складна робота, яка вимагала підтримки від сторонніх організацій. Самостійно донести інформацію бджолярам та фермерам Олег не міг, потрібно було приймати участь у великійкількості заходів та постійно рекламувати цей сервіс.

«Особисто мою пасіку поки проблема отруєння бджіл не зачіпала, але у моїх знайомих такі випадки траплялися. Бачачи, що одна з основних проблем є недостатня координація дії між бджолярами і аграріями, мною і командою однодумців було прийнято рішення спробувати вирішити цю задачу. Рішення вилилося в створення веб-додатку grand.expert, за допомогою якого й відбувається комунікація бджолярів – аграріїв. Протягом 2017 року ми налаштовували і тестували роботу системи, а навесні 2018 ми вийшли на ринок. Розкручувати ідею від імені фізичної особи нам здалося некоректним, комерційної складової в цьому проекті ми не бачили, тому й прийняли рішення створити саме некомерційну громадську організацію.»

Олег, разом із своїми колегами, намагався не пропускати жодного значущого заходу по бджільництву від міжнародних конференцій, до бджолярських круглих столів, від зборів місцевих товариств бджолярів до зустрічей з представниками агродепартаменту областей. У нагоді йому стали заходи, що організовували за підтримки Проекту UHBDP. На цих конференціях Олегу Ряжському надавалась можливість виступити і донести важливу інформацію щодо діяльності Grand Expert. Також він проводив аналогічну роботу і з фермерами, брали участь у проведені днів поля по всій Херсонській області. Особисто доносили інформацію до учасників - керівників та агрономів господарств. Тож протягом травня 2018 р. близько 400 осіб, кожен з яких дізнався про систему сповіщення Grand Expert, отримав інформаційний матеріал і міг висловити свої побажання й пропозиції. В 2019 році кількість користувачів сервісом значно зросла. На даний час цим сервісом користуються біля 4000 осіб, більша частина з я ких бджолярі.

«Я зміг долучити значну кількість клієнтів до цього ресурсу. Виступаючи на заходах проекту UHBDP я зміг донести інформацію як до бджолярів, так і до фермерів, що було дуже важливо. Тільки за допомогою суспільних зусиль ми зможемо подолати важкі наслідки обробки полів та припинити потруєння бджіл. Окрім того, що я є керівником спілки бджолярів, я можу виступати як експерт. Наприклад приймав участь у великому форумі «Україна медова і світ» в 2019 році а також в інших значних заходах. Дуже важливою була підтримка саме міжнародного проекту та можливість рекламувати свій сервіс безкоштовно.»

Важливий фактор, що відповідно до Закону України про бджільництво, оповіщення про обробку поля має бути через засоби масової інформації, а веб-сайт таким засобом не є. Тому організація Олега пішла шляхом створення й друкованого видання.

«Та інформація, яку фермер розміщує на цьому сайті, на наступний ранок відразу видається в друкованому вигляді. Тобто, якщо раптом справа доходить до суду, то у фермера є його страховка, що він сповістив так, як того вимагає закон.»

Також на сайті вказані поля, де буде проходити цвітіння. Це дає можливість бджолярам підлаштовувати кочівлю пасіки та отримувати більший обсяг меду.

«В минулому році ми попрацювали з" Миронівський хлібопродукт ", він в якості пілотного проекту надав інформацію по одному зі своїх господарств. Вони видали інформацію по всім своїм земельним масивам, які були нанесені на карту. Відповідно пасіки цього району мали можливість правильно переміщатися, знаючи де, коли і що буде зацвітати. Був зазначений сорт, час цвітіння, площа масиву і т.д.»

Зараз на сайті подається інформація як для аграріїв – бджолярів та фермерів, так і для ОТГ або сільрад, щоб інформація також циркулювала і через них.

Використання сервісу сповіщення за допомогою комп'ютеру виявилось не дуже зручним. Олег розумів, що бджолярам, що знаходяться в полі, потрібно своєчасно отримувати інформацію й так само оперативно її подавати. Стало питання створення мобільного додатку Grand Expert, який був би максимально зручним для кожного користувача. Грошей на такий ресурс не вистачало, тож за допомогою Олег звернувся до Канадського Проекту UHBDP. В рамках грантової угоди Олег зміг отримати значну кількість фінансів, якої вистачило на створення мобільного додатку. Ця допомога дозволила не тільки продовжити вже розпочату справу сповіщення бджолярів щодо обробок, а й посприяла створенню сучасного сервісу, доступного кожному.

«Мобільний додаток ми розробили під Android, і в цьому році його вже запустили. Я впевнений, що без допомоги Проекту UHBDP зробити цього було б майже неможливо. Власних коштів не вистачає на це, довелось би шукати допомогу де інде. За нашими розрахунками, після запуску мобільної версії, кількість користувачів сервісу значно збільшилася. Ми бачимо, що в нас збільшилась кількість скачувань додатку майже на 20%, тобто ми охоплюємо все більшу аудиторію аграріїв та даємо їм змогу захистити своїх бджіл, а також розвинути сервіс запилювання полів.»

Позначимо, що ця система рекомендована з боку Товариства пасічників України та Міністерства аграрної політики. Кількість користувачів продовжує рости й в планах у Олега та його команди нові корисні сервіси для бджолярів та фермерів. Наприклад, в цьому році Олег планує запустити сервіс, за допомогою якого бджоляр може надавати послуги запилення на платній основі.

«Я маю надію, що Проект UHBDP й надалі буде продовжувати свою роботу. Ми б хотіли більш тісно співпрацювати з проектом, так як це допомагає нам саме у промоції такої необхідної справи. В нас немає аналогів, поки що в Україні ми такі єдині, це унікальний сервіс. В нас дуже багато планів, тільки потрібно трішки допомоги, гадаю це буде корисна справа як для бджолярів так й для всього населення в Україні!»