ОРГАНІК, ЕКО, БІО. Турбота про екологію, здоров’я та навколишнє середовище стало визначальним фактором для поширення органічних технологій у землеробстві та рослинництві.

Органічне виробництво – це не технологія, а філософія виробництва, світогляд та стиль життя. Про це під час конференції “Сертифікація в галузях: рослинництво, бджільництво, переробка” в Миколаєві заявив спеціаліст по сертифікації “Органік Стандарт” Віталій Манзій.

– Коли ви виходите на ринок органічної продукції, саме сертифікація дає можливість налагодити міст довіри між виробником та споживачем та скоротити відстань між ними.

Коли споживач впевнений в якості продукції, яку він споживає, виробник виходить на певний щабель органічного ринку та отримує преміальну ціну, що є вищою від ціни на звичайну несертифіковану продукцію.

Які переваги отримує сертифікований виробник

Значення сертифікації для виробника важко переоцінити. Сертифікація ідентифікує і відрізняє виробника від конкурентів, визначає їх як власне органічних. Це наче “паспорт”, що надає бізнесу певні привілеї, адже ви дійсно сертифіковані, а решта – ні. Саме сертифікація відкриває для виробника доступ до особливого сектору ринку та дозволяє продати продукцію значно дорожче, сприяє введенню спеціальних схем підтримки для сільськогосподарського виробництва з боку держави або місцевих органів влади, мається на увазі можлива часткова компенсація на відшкодування витрат, пов’язаних з сертифікацією. Сертифікація мотивує до постійного покращення умов виробництва та продукту.

Спікер заохочує вітчизняних виробників використовувати європейський підхід до сертифікації:

- Сертифікація за правилами органічного виробництва – це “бізнес-партнер” ринку виробництва органічної продукції, що гарантує органічну якість та формує спеціальну преміальну ціну для виробника.

Важливо зазначити, що сертифікується не сам продукт, а всі його технологічні процеси виробництва. Якщо говоримо про рослинництво, – наводить приклад спікер, – то сертифікацію ми б розпочали саме з ділянки та ґрунту конкретного поля, де відбуватиметься вирощування продукції. Якщо говоримо про виробництво харчової продукції, сертифікованою має бути сировина.

Вся органічна продукція повинна маркуватися певним логотипом.

Міжнародні, національні та приватні стандарти. Який обрати?

Вибір найбільш придатного органічного стандарту для сертифікації залежить від кінцевого споживача та ринку органічної продукції. Якщо ви сфокусовані на європейський ринок, вам відповідно треба обрати стандарт Європейського Союзу. Цей стандарт є найбільш поширеним і 99% компаній сертифікуються за цим стандартом. Він дає можливість продавати органічну продукцію як в країнах Європи, так і в Україні.

А при виборі органу сертифікації обов’язково звертаємо увагу на те, чи акредитований орган сертифікації під конкретний стандарт та чи визнаний власником стандарту для роботи на території конкретної країни.

Маркування органічної продукції

Органічна продукція, що вводиться в обіг та реалізується, повинна маркуватися логотипом для органічної продукції з кодовим номером, який містить акронім, що ідентифікує державу походження, напис "organic" та реєстраційний код органу сертифікації.

Забороняється маркування державним логотипом для органічної продукції сільськогосподарської продукції, що була отримана не в результаті органічного виробництва або є продукцією перехідного періоду. Також під час маркування такої продукції заборонено використання будь-яких позначень та написів "органічний", "біодинамічний", "біологічний", "екологічний", "органік" та/або будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами "біо-", "еко-" тощо будь-якими мовами.

Організатор конференції “Сертифікація в галузях: рослинництво, бджільництво, переробка” - Благодійний Фонд “ЛАСКА” за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP)