Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва, який працює на Півдні України, став сильним імпульсом, що підштовхнув багатьох початківців фермерів до правильного і якісного розвитку своєї справи.

UHBDP - Проект, який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, реалізується і співфінансується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA). MEDA співпрацює з агентством міжнародного розвитку MASHAV при Міністерстві закордонних справ держави Ізраїль. Мета - допомогти дрібним і середнім сільгоспвиробникам, фермерам, власникам особистих підсобних господарств із Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей, які займаються вирощуванням овочів, фруктів та ягід, отримувати високі врожаї, ефективно зберігати їх і реалізовувати, а отже, отримувати високі доходи зі своїх земельних ділянок. Таврійський державний агротехнологічний університет є багаторічним партнером в реалізації цього Проекту ...

Так, завдяки UHBDP, деякі мелітопольці досягли певних висот, і знайшли себе в різних напрямках сільського господарства.

Наталія Глазунова - успішний учасник Проекту сьогодні, ще дев'ять років тому і уявити собі не могла, що в майбутньому вона, економіст заводу, перекваліфікується в фермера.

Після звільнення з постійного місця роботи в грудні 2008 року, Наталія, як і багато колишніх її колег, опинилася в складному економічному становищі і шукала способи самореалізації та постійного заробітку. Про Проект дізналася на початку 2009 р. від знайомого. Він запропонував більш детально ознайомитися з принципами роботи цього Проекту, відвідавши тематичний семінар.

Інформація, яку отримала Н. Глазунова, настільки зацікавила її, що вже восени того ж року на невеликій території своєї земельної ділянки були посаджені перші виноградні кущі.

- Майже кожна сім'я, яка живе в приватному будинку, вирощує на городі необхідні овочі, фрукти та зелень. Моя теж не виняток. Обсягу вирощеної продукції вистачає тільки для приготування їжі і заготовки на зиму. Коли я втратила роботу, постало питання про пошук заробітку, а Проект показав шлях, - згадує Наталія Глазунова.

На території колишнього городу був розбитий виноградник: встановлені стовпи, натягнуті шпалери, придбані і висаджені саджанці стійких до хвороб і зимостійких сортів винограду, прокладено крапельне зрошення. Сьогодні ця культура одноосібно займає всю територію колишнього городу і дає можливість заробляти.

А починалося все з двох соток виноградника, який з кожним роком протягом восьми років розростався та укорінювався, так само як розширювалися і зміцнювалися знання і досвід молодого виноградаря. Сьогодні виноградник Наталії Анатоліївни налічує 150 виноградних кущів.

Для Наталії перевагами UHBDP є знання, які всі учасники отримують в процесі навчання і обміну досвідом, а також - корисні знайомства, що відбуваються під час тренінгів та семінарів. За її словами, це - абсолютно різні люди, об'єднані однією метою - вирощувати якісну сільгосппродукцію або сприяти цьому. Маються на увазі не тільки учасники Проекту, а й самі лектори: великі аграрії, викладачі ТДАТУ, українських та іноземних вишів, маркетологи, економісти та інші вузькі спеціалісти підприємств, чия діяльність спрямована на розвиток плодоовочівництва.

Секретам обрізки і догляду за виноградом з Наталією Глазунової поділилися досвідчені виноградарі Мелітопольського району. Крім того, вона постійно вчиться, вдосконалюється, постійно відвідує виставки, тренінги і семінари організовані Проектом.

- Я належу до людей, які вийшли з Радянського союзу. Моральні принципи, прищеплені в СРСР, змушували сприймати торгівлю як щось ганебне, - ділиться Н. Глазунова. - Позбутися цього «комплексу» мені допомогли в Проекті. Навчання відбувалося в ігровій формі, адже тренінги - це єдина можливість звести «нанівець» навчання на власних помилках.

Слід зазначити, що велику допомогу учасникам проекту надає Таврійський державний агротехнологічний університет. На базі вишу існує спеціалізована лабораторія, яка робить якісний аналіз води і ґрунту земельної ділянки. Крім того, фахівці ТДАТУ дадуть кваліфіковані поради, визначать порядок проведення необхідних заходів щодо створення сприятливих умов для зростання посадочного матеріалу і розвитку висадженої культури.