Реабілітологиня Наталя Єфименко та юристка Ганна Дондик із Запоріжжя виготовляють корисні смаколики – пастилу, фріпси, трав’яні чаї з додаванням сушених фруктів та флакси (перекус на основі льону й овочів та з додаванням спецій).

Вони почали своє виробництво кілька років тому після експериментів на домашній кухні у звичайній сушарці. Рідні та друзі оцінили і порадили робити з цього бізнес.

«Спочатку ми зробили пастилу для себе, щоб замінити цукерки. Моя подруга Ганна Дондик запропонувала виготовляти це на продаж. Разом з нею ми орендували виробниче приміщення, закупили обладнання і почали творити», – каже підприємниця Наталя Єфименко.

Йшли довгим шляхом підбору рецептів, розробляли технологію, за якою створювали корисні ласощі. Основною умовою було те, що товар одразу вирішили виготовляти на продаж через магазини еко-продукції, тож потрібно було створити не тільки смачний, але й якісний товар, за усіма стандартами виробництва продуктів харчування.

Підприємниці розпочали власний бізнес на домашній кухні та вже за півтора року розвитку та експериментів мають власну торгову марку – «Arty» й сама назва підкреслює творчий підхід, який застосовують виробниці під час створення ласощів. У їх добірці - 36 різновидів пастили та флакси – перекус на основі льону й овочів та з додаванням спецій. Також на замовлення роблять чай з додаванням сушених фруктів. З новинок – пастила з обліпихи, спірулінова та блакитна матча.

Залишалось відкритим питання збуту продукції, велика конкуренція в регіоні, де мешкають Ганна та Наталя створюють перепону для виробників пастили та сушених фруктів та ягід. У нагоді стало знайомство дівчат з Радою Жінок фермерів в Запорізькій області та канадським проектом UHBDP. Познайомившись із клієнтами Ради жінок та проекту, Ганна та Наталя змогли разом з ними обмінюватись досвідом щодо виготовлення та продажу крафтової продукції.

Значущою стала зустріч із Наталею Квіткою, яка вже 4 роки є клієнткою Проекту UHBDP. Разом із нею Наталя Єфименко та Ганна Дондик змогли об’єднати свої зусилля із продажу виробленої продукції. Наталя Квітка – відома в регіоні та за його межами виробниця трав’яних чаїв, запропонувала створити бокси із крафтовою продукцією й продавати їх через мережу інтернет. Напередодні новорічних свят таке об’єднання сприяє великій кількості замовлень від покупців. Під час покупки, кожен може отримати не окремий вид пастили або фріпсів, а й запастись різноманітними смаколиками, зібраними виробницями в одне замовлення.

Якщо раніше Наталя та Ганна розраховували тільки на власні сили й користувались тільки одним шляхом продажу товару – через еко-крамниці, то після знайомства з Радою жінок фермерів та Канадським проектом UHBDP, виробниці отримали безліч можливостей для торгівлі. Разом із Радою жінок фермерів України вони відвідували ярмарки крафтової продукції, вартість участі в яких покривав проект UHBDP. За сприяння Проєкту UHBDP підприємниці брали участь у заходах на Півдні України, знайомилися з іншими фермерами, знаходили нові шляхи постачання сировини та збуту.

«Ми напевно ще довго залишались осторонь ринку, самі по собі, якщо б не зустріли Раду жінок фермерів Україна та Канадський проект. Саме спілкування з членами Ради та проекту надихає й створює для нас додаткові можливості для росту. Ми побачили. Що ми не самі, можемо завжди отримати допомогу як інформаційну так й фізичну – можливість поїхати на фестивалі, зібрання.»

Також для виробниць стало у нагоді розміщення інформації про їх продукцію на платформі, що об’єднує виробників-клієнтів проекту UHBDP. Створена платформа дозволяє покупцям легко обрати бажану продукцію, а обравши переходити одразу на сторінку виробника й робити замовлення. Таким чином Наталя та Ганна отримали додатковий канал продажу продукції, не витрачаючи власних коштів на його створення та рекламу.

Саме співробітництво з іншими учасницями Ради жінок фермерів України та Проекту UHBDP дозволило Ганні Дондик та Наталі Єфименко розвивати власну справу. Участь у семінарах та вебінарах Проекту UHBDP дає виробницям змогу отримати додаткову якісну інформацію щодо участі у ярмарках та виставках, знання по рекламі продукції та основи маркетингу. Вивчення потреб покупців, під час участі в заходах, за підтримки Проекту, сприяло знаходженню саме своєї ніші у різноманітті крафтової продукції регіону. Ганна та Наталя за рік співпраці з Проектом та Радою жінок змінили пакування та деякі смаки товару, почали активно користуватись інтернетом для продажу товару.

«Раніше ми не знали, де шукати свого покупця, не знали з чого починати продажі. Участь у навчальних заходах Проекту UHBDP дозволила нам професійно підійти до пошуку клієнтів. Ми навчились приймати участь у ярмарках й отримувати від цього максимальну користь.»

Ганна та Наталя постійно працюють над тим, аби запровадити екологічну упаковку і вже мріють про участь у нових фестивалях, адже вони дають не лише позитивні емоції виробникам, а й допомагають більше дізнатися про малих крафтових виробників. В планах у виробниць розширення виробництва та придбання машинки для запаювання, що автоматизує та прискорить процес пакування продукції.

«Все більше людей хочуть бути здоровими та активними, тому шукають для себе корисні продукти. Наша пастила та флакси – здорова корисна їжа. Радіємо, що люди обирають таку, тож прихильників здорового харчування стає дедалі більше. Наш слоган – творчий підхід до смачних подарунків», - каже Наталія.