Впродовж 10 років родина Стародубець розвиває власне фермерське господарство в Херсонській області. Спочатку вони займалися вирощуванням полуниці, потім розширили свою діяльність виноградними культурами. Зараз на їх землі вже висаджено близько 600 кущів винограду.

В Херсонській області дуже мінливі погодні умови - то високі, то низькі температури, тому виноград часто страждає від цього. Родині Стародубець було вкрай важко віднайти засоби вирощування гарної продукції, без великих вливань коштів на укриття та обробку рослин. Незважаючи на досить великий досвід, професійних знань не вистачало й Сергію та Наталі була потрібна допомога кваліфікованих спеціалістів щодо вирощування та зберігання продукції.

Самостійно знайти якісну вузькопрофільну інформацію родина фермерів не могли. В інтернеті чимало даних, які часто мають протиріччя, до того ж родина не хотіла ризикувати основним заробітком сім’ї й випробовувати дієві або не дуже методи вирощування на власному врожаї.

Залежність від природних умов (взимку укриття, літом при дощах виноград гниє та швидко псується). Перевищення пропозиції товару в сезон. Все це створює важкі умови роботи фермерів. Родина стала шукати, як уникнути цих проблем.

Познайомившись із спеціалістами організації Земля Таврії, Наталя дізналась про Український проект бізнес розвитку плодоовочівництва, який діяв в Херсонській області. Розуміючи, що цей проект працює якраз для маленьких фермерських господарств на півдні України, Наталя та Сергій вирішили стати клієнтами проекту UHBDP за для отримання корисної інформації та участі в навчальних заходах.

“Якщо людина хоче та налаштована змінити себе, то інформації було достатньо в рамках проекту.”

В 2019 році завдяки проекту UHBDP Наталя та Сергій, разом з іншими виноградарями мали можливість приїхати в Одеську область інститут ім.Таїрова й отримати від високопрофесійних спеціалістів всі необхідні й корисні знання по вирощуванню винограду. Це стало вагомим внеском для родини фермерів. Після школи виноградаря в Одеській області Наталя та Сергій повністю змінили підхід до вирощування рослин, систематизували свої знання та модернізували виробництво. Завдяки зміні підходу до вирощування та обробки винограду родині в 2019 році вдалось зекономити до 30% коштів на засоби захисту рослин та укривного матеріалу.

В результаті навчання були отриманні знання стосовно підгодівлі винограду, обробітки його – господарі використовували завжди по 3-4 препарати, як рекомендували недоброчесні продавці ЗЗР, які за мету мають тільки продати продукт. Але так робити не можна, як з’ясували Наталя та Сергій в процесі навчання. До того ж спеціалісти з агрономії навчили фермерів правильно обробляти рослини не витрачаючи зайві препарати.

Ізраїльські спеціалісти, які були запрошені від проекту UHBDP, поділилися досвідом у сфері маркетингу, просуванні товару, розповіли про необхідність використовувати всі можливі канали для комунікації.

“Раніше ми намагалися вкривати виноград, щоб врятувати врожай, але професор інституту порадив не робити цього і відтепер ми маємо добрий результат. Навіть рослини стали менше хворіти. Ми економимо на вкривному матеріалі, економимо свої сили по роботі з рослинами й маємо чудовий врожай!”

Познайомившись з іншими учасниками проекту UHBDP, родина Стародубець отримали запрошення відвідати з навчальною поїздкою фермерські господарства та адміністрації міст Болгарії. Поїздку організували спеціалісти Ради жінок фермерів України за сприянням проекту UHBDP. Зі слів Наталі, найбільшу кількість корисних порад вони отримали саме з цієї поїздки. Здобули досвід по вирощуванні винограду, по переробці продукції, дізнались тонкощі тепличного вирощування.

“Завдяки закордонному досвіду ми отримали загальне уявлення ведення бізнесу, як поводити себе з клієнтами. Спілкувалися з сільськими головами, переймали досвід сусідньої країни, де виноградне господарство має більш розвинений рівень. В нашій країни люди бояться брати допомогу від держави, але потрібно використовувати всі можливості.”

Фермери вирощують такі сорти винограду, як Преображенка, Кіш-міш, Аркадія, Дубовський. Зараз активно співпрацюють з іншими учасниками виноградного напрямку. Вони об’єднують свої врожаї для того, щоб забезпечити клієнта різними сортами винограду. Основними пунктами збуту продукції є гуртовий ринок Великі Копані в Херсонській області та Закарпаття. Продукцію продають гуртом - домовляються з іншими учасниками плодоовочевого ринку, виробниками й формують велику товарну партію, яка більш цікава для закупівельників й може продаватись за більшою на декілька гривень за кілограм ціною. Таким чином, об’єднавшись з іншими виробниками за допомогою проекту UHBDP та спеціалістів організації Земля Таврії, родина фермерів вирішує найголовніше питання - збут продукції за конкурентну ціну.

Відстежувати ситуацію на плодоовочевому ринку, слідкувати за ціновою політикою винограду родині Стародубець допомагає телеграм-канал, який створили спеціалісти організації Земля Таврії. Таким чином, навіть за умови карантинних обмежень, що існували в Україні протягом 2020 року, родина фермерів завжди мала змогу отримати якісну інформацію не виходячи з дому. Це впливало на швидкість реакції та освіченість фермерів під час продажу своєї продукції.

Проект UHBDP став дуже важливим і корисним в житті фермерів Наталі та Сергія Стародубець. Зустрічі з тренерами з Ізраїлю кардинально змінили мислення всієї родини щодо розвитку бізнесу та власного розвитку. Мотивація, яку отримав Сергій під час спілкування зі спеціалістами MASHAV допомогли йому стати більш впевненим у своїх силах. Тож вже в 2020 році Сергій кардинально змінив вид своєї діяльності й став займатись розвитком не тільки власного господарства, а й громади, в якій мешкає родина. Сергій в 2020 році балотувався в місцеву раду й продовжує приймати активну участь в житті громади.

Як одне з найголовніших досягнень - проект UHBDP навчив родину фермерів кооперуватися з іншими виробниками. Лише завдяки об’єднанню і реалізованим у великих масштабах продукції можна отримати бажаний результат.

“В минулому році ми мали негативний досвід, вартість була низька, важко було реалізувати продукцію, тобто рентабельність мала від’ємні показники. В цьому році нам допоміг колега, який знайшов клієнта на нашу продукцію і ми мали більш вигідні позиції – диктували ціну на продукцію та інші умови реалізації продукції.”

Родина Стародубець, завдяки активній участі в проекті UHBDP, навчились працювати над брендом, складати план на рік, збільшувати обсяг продажів і чисельність клієнтської бази за допомогою об’єднання з іншими виробниками, створили нові партнерські відносини та освоїли нові ринки збуту своєї продукції.

Сергій та Наталя мають великі плани на майбутнє і впевнені, що тільки шляхом об’єднання можна досягти максимального результату. Працюють над тим, щоб розширювати коло своїх однодумців-фермерів. Планують в наступному році реалізувати продукцію в новому місті збуту – Харкові. Також зацікавлені співпрацювати з учасником проекту UHBDP, який займається виробництвом холодильного обладнання, планують домовлятися про зберігання товару.

Зараз родина Стародубець мають додаткову ділянку землі, але засаджувати її виноградом або спробувати нові культури ще не наважились. Фермерство досить складна справа і потрібно залучати працівників задля розвитку бізнесу. Але як показує практика, часто люди недобросовісно виконують роботу, що потім має негативні наслідки. Тому існує кадрова проблема, яку також необхідно вирішувати.

“Проект навчив нас планувати. Існує дуже багато розумних людей, яких потрібно уважно слухати і впроваджувати все в життя. Якщо є бізнес-калькулятор, є корисні сервіси проекту UHBDP для планування діяльності, потрібно це використовувати, щоб розуміти рентабельність всього процесу.”