Урожайність в овочівництві на відкритому ґрунті така, що фермери інших країн можуть тільки мріяти: томати - 80-120 т/га, картопля - 50-60 т/га, огірки - 60-80 т/га, перець - 60-70 т/га, капуста білокачанна - 80-85 т/га, кавуни, дині, цибуля - 55 т/га. Врожайність у закритому ґрунті 400-500 тонн томатів та 250-350 тонн огірків з гектару на рік. І це при тому, що основна територія вирощування продукції зосереджена у пустелі Арава. Теплиці, субстрат, крапельне зрошення, механізація ручної праці, агротехнології – основні складові успіху. Досвід Ізраїлю цікавить фермерів різних країн, саме тому Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва взаємодіє з Ізраїльським центром міжнародного співробітництва (MASHAV), а ізраїльські спеціалісти з семінарами приїжджають до України.

[widgetkit id=415]

12 днів у березні консультант з садівництва консультаційного центру при Міністерстві сільського господарства Ізраїлю Асса Лінн та державний референт Міністерства сільського господарства Ізраїлю з механізації та технологій Борис Бордман працювали на півдні Україні. За цей час вони надали понад 20 особистих консультацій та провели 10 семінарів для клієнтів UHBDP, сільгоспвиробників та студентів аграрних вишів, у Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. 

Борис Бордман каже, що стандартні технології не підходили для ґрунтових і кліматичних умов Ізраїлю, тому розробляли нові. Ось чому в Ізраїлі висока технологічність виробництва, інтенсивна система вирощування, і все це при тісній співпраці фермерів з консультантами Міністерства сільського господарства і працівниками суміжних областей.

- Обприскування рослин має бути правильним, інакше воно не має сенсу, каже Борис Бордман, державний референт Міністерства сільського господарства Ізраїлю з механізації та технологій. - Розмір крапель при обприскуванні в сільському господарстві коливається від 20 до 500 мікрон в залежності від мети обприскування. 1000 мікрон - це 1 мм, крапля в 100 мікрон розміром всього 0,1 мм. Розмір краплі 300-500 мікрон годиться для боротьби з гусеницями та бур'янами, 150-300 мікрон - для знищення шкідників, 80-150 мікрон - для знищення хвороб і шкідників, 20-50 мікрон - проти літаючих шкідників. Варто сказати, що такими дрібними краплями на відкритих площах зараз не працюють, це небезпечно для здоров'я людини.

Щільність покриття рослин розчином вимірюється кількістю крапель на 1 кв. см. Щоб знищити жучків і бур'яни, досить 20-60 крапель на 1 кв. см. По хворобах і шкідниках потрібен більш потужний удар - 60-100 крапель. Чим більше крапель, тим більше область покриття на рослинах. Тому Борис Бордман настійно рекомендує зменшувати розмір форсунок обприскувача. Важливо дотримуватися технології обприскування, бо тільки 3% розчину зі 100% абсорбуються рослинами.

- Багато хто говорить: навіщо ж обприскувати? Якщо відрегулювати систему, як слід, вибрати правильні швидкість руху та тиск, то можна працювати і отримати результати. На сьогоднішній день є системи, які забезпечують 7-8% абсорбції, зробити такі вдалося в результаті складної роботи інженерів, - каже Борис Бордман.

Асса Лінн в спілкуванні з фермерами приділяє багато уваги роботі з ґрунтом, він закликає аграріїв користуватися тензіометром і дендрометром. Це дозволить оптимізувати витрати на крапельне зрошення та забезпечити рослини необхідним об'ємом вологи. Тензіометр дозволяє точно вимірювати рівень вологості ґрунту. Цей параметр допомагає правильно скласти режим зрошення.

Відомо, що стовбур дерева звужується днем, коли жарко та йде процес випаровування, і потовщується вночі. Дендрометр показує зміни в радіусі стовбура дерева. Показання датчика відстежують процес зростання та водний баланс. Добова крива відображає рівень вмісту вологи в тканинах стовбура. Дендрометр дозволяє оцінити ефективність поливу та інших дій, які впливають на водний баланс і зростання рослин.