Ви питаєте – ми відповідаємо. Продовжуємо публікувати відповіді на земельні питання, що надійшли на нашу лінію «Земельна консультація».

Питання:
На яких землях можна розміщувати пасіку?

Коротка відповідь:

Законодавством чітко не визначені категорії земельних ділянок на яких дозволено, або заборонено ставити пасіки (займатися бджільництвом).

Тому, ставити пасіки можливо на землях для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства та товарного сільськогосподарського виробництва.

Разом з цим, при встановлені пасік слід враховувати всі діючі законодавчі обмеження, що впливає на вибір необхідного складу угідь.

Як вже попередньо зазначалось, земельна ділянка однієї категорії може включати в себе різні склади угідь: рілля, пасовища, багаторічні насадження тощо.

Окрім викоритсання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення (категорії), враховувати також необхідно й склад угідь.

Так, на ріллі заборонено закладати багаторічні насадження, а пасовища заборонено розорювати.

Тому, якщо бджільництво передбачає закладення багаторічних насаджень (наприклад, при оформлені стаціонарних пасік), слід звернути увагу, щоб склад угідь відповідав функціональному використанню земельної ділянки.

Повна відповідь:

Разом з цим, такі вимоги не застосовуються до кочових пасік.

Діяльність фізичних та юридичних осіб, які займаються бджільництвом регулюється, зокрема, ЗУ «Про бджільництво» від 29.09.2013.

Так, ст. 15 Закон України «Про бджільництво» передбачено, що фізична, чи юридична особа розміщують пасіки на:

Наразі законодавство не встановлює обмежень щодо категорій земельних ділянок на яких можна чи заборонено займатись бджільництвом. Проте, проаналізувавши деякі положення законодавства, можемо дійти висновку про існування певних обмежень, щодо можливості розміщення пасіки на ріллі чи пасовищі.

Відповідно до положень п.1.1. Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 30.01.2001 № 9, за виробничим напрямком пасіки розрізняють:

З урахуванням зазначеного можна дійти висновку, що пасіку можна також розміщати на землях сільськогосподарського призначення наданих для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства чи особистого селянського господарства зі складом угідь «багаторічні насадження», або у власному господарському подвір’ї.

Разом з цим, при виборі земельної ділянки для розміщення пасіки необхідно врахувати положення Розділу 1 «Вимоги щодо розміщення і облаштування пасік» Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 30.01.2001 № 9, а саме:

З урахуванням зазначеного, слід звернути увагу на те, що на землях зі складом угідь «пасовища» або за категорією «для сінокосіння та випасання худо» закладати багаторічні засадження заборонено.


Матеріали підготовлено Адвокатом Оленою Смоляк у рамках співробітництва з Українським проєктом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися до Адвоката Олени Смоляк на комерційній основі тел +38 096 564 33 70 (Viber, Telegram) пошта: ea.smoliak@gmail.com .


Маєте питання? Пишіть нам на Лінію по земельним консультаціям. Завантажуйте та замовляйте шаблони документів. Консультація безкоштовна для учасників проекту Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.